
Po raz 25. będziemy obchodzić Dzień Pamięci i Pojednania. Święto jest efektem współpracy władz samorządowych Gorzowa i mieszkańców dawnego Landsberga.
Od 25 lat 30 stycznia wraca pamięć o wspólnym dziedzictwie oraz idea pojednania, która pozwala spojrzeć w przeszłość z refleksją. W Gorzowie codziennie mijamy miejsca - świadków życia dawnego Landsberga i jego mieszkańców.
Jak co roku obchody Dnia Pamięci i Pojednania rozpocznie wspólne złożenie kwiatów przy kamieniu pamiątkowym w parku Kopernika, na cmentarzu wojennym oraz przy ossarium na cmentarzu komunalnym. Po tym wszyscy spotkają się w południe na placu Grunwaldzkim, by uderzyć w Dzwon Pokoju, na którym widnieją słowa; „Niech radość miasta będzie, Pokój jego pierwszym dźwiękiem”.
30 stycznia 2020 r. o 16:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie odbędzie się spotkanie Gorzów / Landsberg, zachować pamięć - kształtować przyszłość, 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania.
Agnieszka Dębska z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie przedstawi rys historyczny Dnia Pamięci i Pojednania oraz najważniejsze wydarzenia z 25-letniej historii jego obchodów.
Zaplanowano również wykłady poświęcone postaci wybitnego mieszkańca Landsberga Maxa Bahra. Wygłoszą je prof.
Paweł Leszczyński oraz dr
Falko Neininger z Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego w Poczdamie.
W czasie spotkania zostaną też zaprezentowane dwa wydawnictwa: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta - jubileuszowy album fotograficzny, a Wojewódzka i Miejska Bibliteka Publiczna pozycję „Praca obywatelska w gospodarce i polityce: wspomnienia i doświadczenia z lat 1848-1926”.
W ramach obchodów Dnia Pamięci i Pojednania w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert kameralny „TAŃCE NIEOCZYWISTE”, czyli m. in.: tanga Astora Piazzolli, tango Jalousie, Ajde Jano, Jovane Jovanko a także melodie rumuńskie i tureckie.
Program
10.00 Złożenie kwiatów przez delegacje zaproszonych gości i władze miasta - Lapidarium, Cmentarz Wojskowy, Cmentarz Komunalny;
12.00 Oficjalne obchody Dnia Pamięci i Pojednania, uderzenie w Dzwon Pokoju - plac Grunwaldzki;
16.00 Gorzów / Landsberg, zachować pamięć - kształtować przyszłość, 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania – spotkanie i promocja wydawnictw oraz otwarcie wystawy jubileuszowej 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107;
19.00 Tańce nieoczywiste - koncert kameralny - Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz 9.
Oprac. redakcja
Foto Łukasz Kulczyński
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>