piątek 14 czerwca 2024     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Radni VIII kadencji
eGorzowska - 13600_5gU0wdZdRu3Wy6jmXyr3.jpgW środę (27 marca) odbyła się LXXV sesja Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. To ostatnia sesja w tej – rekordowo długiej, bo trwającej pięć i pół roku – kadencji. Wybory samorządowe odbędą się już za tydzień – w niedzielę, 7 kwietnia.


Rada Miasta w latach 2018-2024

Po wyborach w październiku 2018 r. Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego rozpoczęła swoją VIII kadencję 21 listopada 2018 r. Od tego dnia funkcję przewodniczącego Rady Miasta pełnił Jan Kaczanowski. Na wiceprzewodniczących zostali wybrani: Jerzy Sobolewski, Sebastian Pieńkowski i Krzysztof Kochanowski.

Skład Rady Miasta tworzyli radni z czterech klubów:

• Klub Radnych „Gorzów Plus” – 10 radnych, przewodniczący Marcin Kurczyna;

• Klub Radnych Platforma Obywatelska – 7 radnych, przewodniczący Radosław Wróblewski, od 9 stycznia 2024 r. Robert Surowiec;

• Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość – 5 radnych, przewodniczący Sebastian Pieńkowski, od 1 sierpnia 2021 r. Tomasz Rafalski;

• Klub Radnych Trzecia Droga – 3 radnych; przewodnicząca Marta Bejnar-Bejnarowicz. Od 21 grudnia 2022 r. do 31stycznia 2024 r. – Klub Radnych Polska 2050, wcześniej radni tworzyli Klub #Kocham Gorzów.

W trakcie VIII kadencji doszło do dwóch zmian w składzie Rady Miasta. W styczniu 2022 mandat radnej, po zmarłej Grażynie Wojciechowskiej, objęła Katarzyna Szymczak. 16 stycznia br. w związku z objęciem stanowiska Dyrektora Generalnego LUW rezygnację złożył Radosław Wróblewski. Mandat pozostał nie obsadzony, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami nie uzupełnia się składu rady w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji.

Radni VIII kadencji pracowali w siedmiu komisjach merytorycznych: Komisji Spraw Społecznych (przewodniczący Jacek Sterżeń, który zastąpił zmarłą Grażynę Wojciechowską), Komisji Oświaty i Wychowania (przewodnicząca Halina Kunicka), Komisji Kultury, Sportu i Promocji (przewodniczący Tomasz Rafalski), Komisji Gospodarki i Rozwoju (przewodnicząca Maria Surmacz, która zastąpiła Roberta Anackiego), Komisji Budżetu i Finansów (przewodniczący Przemysław Granat), Komisji Rewizyjnej (przewodniczący Robert Surowiec, który zastąpił Radosława Wróblewskiego) oraz w po raz pierwszy powołanej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji (przewodniczący Tomasz Manikowski, który zastąpił Martę Bejnar-Bejnarowicz).

Od listopada 2018 r. Rada Miasta obradowała na 71 posiedzeniach, w tym ośmiu sesjach na wniosek. Radni podjęli 1315 prawomocnych uchwał. Przyjęli 25 stanowisk.

Radni VIII kadencji złożyli łącznie 976 interpelacji, w tym 40 wspólnych i 15 klubowych oraz 48 zapytań. Rada Miasta rozpatrzyła 56 skarg oraz 18 petycji.

W kadencji 2018-2024 Rada Miasta przyznała pięć tytułów Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa. Podczas uroczystych sesji z okazji urodzin miasta wyróżnieni zostali: Krystyna Prońko (2019), Jan Tomaszewicz (2020), siostra Michaela Rak (2021), Czesław Ganda (2022) oraz Sebastian Świderski (2023). Radni przyznali 105 osobom Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego za wybitne zasługi na rzecz rozwoju miasta.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat w Gorzowie zrealizowano wiele kluczowych inwestycji: rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 130 ul. Myśliborska i ul. Szczecińska; modernizacja wschodniego wylotu DK nr 22, budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, przebudowa strategicznych ulic w mieście, tj. ul. Walczaka, Sikorskiego, Chrobrego, Mieszka I oraz Długosza. Do użytku oddano zmodernizowany stadion lekkoatletyczny przy ul. Krasińskiego oraz halę widowiskowo-sportową.

Generalny remont przeszła Szkoła Podstawowa nr 1. Zmodernizowano tabor komunikacji miejskiej, zakupiono autobusy elektryczne zeroemisyjne, a stare tramwaje, zwane popularnie helmutami, zastąpiły nowoczesne Twisty. Na bieżąco prowadzone są remonty dróg, chodników oraz budynków użyteczności publicznej.

Obecnie największymi, realizowanymi inwestycjami są: budowa północnej obwodnicy Gorzowa, przebudowa układu komunikacyjnego z przebudową skrzyżowań na ul. Kos. Gdyńskich i ul. Słowiańskiej, modernizacja deptaku przy ul. Hawelańskiej, budowa poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Centrum Doradztwa Zawodowego i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu.

Oprac. wg Biuro Rady Miasta
Foto Łukasz Kulczyński


28 marca 2024 08:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanych terminów robót, zakupu " przemysłówki" bałaganu w mieście, opóźnień pociągów, braku
odpowiedzialności za koszty i podnoszenie
podatków, za brak kładki na Zawarcie, za betonowanie miasta i kosztowny, megalomański projekt centrum przesiadkowego? Za spadek liczebności mieszkańców? Oni dziś chcą naszych głosów, absolutnie NIE!!!!
Gdyby ode mnie zależało wszystkich radnych, teraz nagle aktywnych załadował z rodzinami do wagonów i wysłał na drugi koniec kraju. Nie zasługujecie na dobre słowo, a na pogardę, za bycie po za naszymi problemami. Wy potrzebujecie nas raz na 4 lata. Ja się zawiodłem totalnie.
FFFF, 28.03.2024, 12:00, 31.60.81.11 ##

Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowali spraw Gorzowa, powinni oddać diety. Tam gdzie sukces i media, tam zawsze byli, gdzie problemy, raczej nie koniecznie. Dziś ich facjatami oklejony Gorzów, ile to kosztuje, kto za to płaci? Praca radnego jest "ciężka" co widać po ilości plakatów i reklam, w skrzynkach, na płotach, murach, w mediach. To musi być interes bycie radnym, szczególnie układnym. A miasto...mieszkańcy może potem, teraz ja, my. ocena niedostateczny waszej kadencji.
Anonim_2329, 28.03.2024, 13:16, 80.54.212.98 ##

Ci radni są do d..y wszyscy
Anonim_4788, 29.03.2024, 01:59, 37.248.158.63 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Drukpol" Zakład Poligraficzny

ul. Ametystowa 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 80 60
branża: Druk - drukarnie, poligrafia <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa Wędrzyn 37

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 72 67
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Fenix" Kowalstwo Artystyczne Dariusz Cybulski

ul. Walczaka 43 b/2, Gorzów Wlkp.
tel. 502 161 164
branża: Bramy, kraty, ogrodzenia <czytaj dalej>

A może do Tirany
Polskie Porty Lotnicze poinformowały o wynikach przewozowych lubuskiego lotniska Zielona ... <czytaj dalej>
Wyjątkowy Dzień Dziecka
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce zorganizował 4 czerwca Dzień Dziecka ... <czytaj dalej>
Problemy na Rondzie Santockim
Podjęliśmy interwencję w sprawie zgłaszanych przez gorzowian problemów przy wjeździe ... <czytaj dalej>
Wiktoria Kuczyńska z kontraktem
Wiktoria Kuczyńska podpisała kontrakt na sezon 2024/2025 z gorzowskim KS ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - obaszewska-001.jpg
admin ego:
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
Tylko Gorzów Lubuski :-D <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej