sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Radni mogą tyle, ile im Wójcicki pozwoli
Dwie dekady Gorzowa
eGorzowska - 11353_YYzqbDrXHHRgroonkLnU.jpg

Ciąg dalszy rozmowy z byłym wiceprezydentem Gorzowa i bylym wojewodą lubuskim Andrzejem Korskim. Wywiad został przeprowadzony w 2021 r. z okazji pierwszego XX-lecia XXI wieku.

Część pierwszą przeczytasz tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,11338,predzej_czy_pozniej,_kazdy_dobry_uczynek_bedzie_ukarany_,

Czego lub kogo potrzeba lewicy dzisiaj? Potrafi pan wizjonersko spojrzeć w przyszłość, więc jaką pan ją widzi dla tej formacji politycznej, która przez ostatnie lata miała i wzloty, i częściej upadki?
- Sądzę, że będzie trudno stworzyć lewicę silną w sensie demokratycznym, bo mamy dwie skrajności: ci ostrzy liberałowie socjaldemokraci z jednej strony i ludzie o poglądach Zandberga, którego szanuję, ale niekoniecznie muszę je podzielać – z drugiej. Pomiędzy oboma skrzydłami jest jeszcze cały szereg frakcji i frakcyjek, które można by jakoś scalać, ale nie widzę kogoś takiego jak Leszek Miller przed wypadkiem śmigłowca, nie widzę kogoś takiego jak Olek Kwaśniewski.

Ewidentnie nastąpiła zmiana warty i nie ma odpowiedniego żołnierza.
- Straciliśmy pokolenie naszych dzieci.

Dzieci, którym chcieliśmy dać gwiazdkę z nieba.
- Zgubiliśmy pokolenie naszych dzieci, które zajęły się robieniem biznesu, przedkładając prywatną – skądinąd bardzo słusznie – ale prywatną działalność nad działalność pro publico bono.

I to jest ta diagnoza?

- Myślę, że tak.

Przejdźmy do 2001 i podsumujmy. Odniósł się pan do okresu, w którym czuje się nieco pobity. Jak zostawimy te porażki, to co powie pan o sukcesach?
- Ktoś mądry powiedział, że można być dumnym ze swego miasta, ale zdecydowanie większą satysfakcję sprawia to, że miasto jest dumne z ciebie. Jak powiedziałem, przyjechałem tu na półtora roku, zostałem na czterdzieści parę i pewnie wyląduję na Żwirowej za kolejne 35 lat – nie od razu. Sukcesy. Kiedy tu przyjechałem, miałem w Ursusie jeden problem, ponieważ musiałem wstać rano, odprowadzić córkę do żłobka i zdążyć na 7.00 do pracy. Fizyczna niemożliwość, szczególnie jeśli robi to facet. W związku z tym po pierwszych 5, 6 dniach postanowiłem bardzo szybo zostać kierownikiem, bo tylko on miał szansę na nienormowany czas pracy. I po pół roku zaproponowano mi stanowisko kierownika prototypowni i tak krok po kroczku się zaczęło. Poza tym ja zawsze byłem działaczem: ZHP, ZMS, na studiach studenckie kręgi instruktorskie. Siłą rzeczy w Ursusie też musiałem zająć się działalnością organizacji młodzieżowej. Efekt był taki, że byłem widoczny i w relatywnie krótkim czasie dyrekcja wiedziała mniej więcej, kto to jest Korski. I przyszedł rok 1982, kiedy opracowałem program, który nazywał się „Ty nic nie masz, ja nic nie mam, w związku z tym założymy spółdzielnię i wybudujemy sobie mieszkanie.” Ponieważ już wtedy zapadła decyzja, że nie wyjeżdżamy, postanowiłem z tego trzypokojowego mieszkanka 45-metrowego w wielkiej płycie przeprowadzić się do wybudowanej plomby, by mieć mieszkanie prawie dwa razy większe. I tym sposobem powstała Spółdzielnia Metalowiec.

Spółdzielnia trwa do dziś.
- Ależ oczywiście, że tak. To moje osobiste dziecko…

Jedno z najdroższych…
- Nie wiem, czy najdroższych, za moich czasów była jedyną budującą. Zresztą, stamtąd w 1994 odszedłem na stanowisko wiceprezydenta, urlopując się ze spółdzielni na okres kadencji i dopiero po drugiej zrezygnowałem zupełnie, wychodząc z założenia, że to już byłaby fikcja, bym prosił radę nadzorczą o kolejne urlopowanie. Pierwszym moim sukcesem – tak uważam – było wybudowanie w Gorzowie w tamtym okresie sporej liczby mieszkań. Była słynna uchwała Rady Ministrów, która nakazywała wybudowanie 3 tys. mieszkań dla załogi Zakładów Mechanicznych Ursus w Gorzowie. A w międzyczasie zakłady przeszły różne transformacje i okazało się to nierealne z różnych powodów…

Zakłady Mechaniczne przestały istnieć, za to Metalowiec żyje.

- Tak, żyje do tej pory, kolejni prezesi tam funkcjonują, myślę, że dosyć skutecznie. Żal tylko, że nie budują. Ja zawsze twierdziłem, że spółdzielnia mieszkaniowa żyje wtedy, kiedy buduje.

Jak deweloperzy.
- Ale wydaje mi się, że kiedy mi zaproponowano pracę w urzędzie miasta, to brano pod uwagę moją przeszłość.

To jest to pierwsze 20-lecie, a drugie?
- Jak patrzę na prezydenturę, to ona zakończyła się paroma inwestycjami, których czuję się trochę ojcem chrzestnym.

Abstrahując od sytuacji sądowej.
- Pomijam sytuację sądową. Henryk Maciej Woźniak, którego bardzo szanuję, w trzecim roku naszej kadencji stwierdził, że musimy opracować strategię rozwoju miasta Gorzowa. Powołał zespół, mnie na szefa tego zespołu i w pocie czoła pracowaliśmy nad tą strategią, która została przyjęta ostatecznie po dwóch latach i nazywała się Gorzów 2000+ i moją myślą przewodnią w tej strategii był układ komunikacyjny miasta. Już w międzyczasie zaczęliśmy budować drugi most, bo po powstaniu województwa lubuskiego przejęliśmy – w ramach programu pilotażowego – cały szereg kompetencji urzędu wojewódzkiego. To też zasługa Macieja Henryka Woźniaka. I w tym również inwestycje, także wschodnia obwodnica miasta z mostem przez Wartę. Uważałem, że im jest lepszy układ komunikacyjny w mieście, tym miasto spokojniej oddycha. A biorąc pod uwagę, jak gwałtowny rozwój komunikacji nastąpił, to było pozadyskusyjną rzeczą, że tu należy położyć główny nacisk.

I wszyscy temu sekundowali.
- I wszyscy temu sekundowali. Stąd trasa średnicowa, stąd obwodnica zachodnia miasta – w ostatnim roku pierwszej kadencji podpisaliśmy w urzędzie wojewódzkim list intencyjny – wszyscy liderzy ugrupowań politycznych z rady miasta, plus wszyscy posłowie i parlamentarzyści ziemi gorzowskiej, że bez względu na to, kto wygra wybory, będzie pracował nad realizacją obwodnicy Gorzowa i to się udało. Mamy obwodnicę w ciągu drogi szybkiego ruchu, ale początek to była obwodnica, która wyrzucała ruch z centrum miasta, a o to chodziło.

Odniosę się do tego dokumentu i zapytam, czy Gorzów 2000+ jest dziś na plus czy minus?
- Myślę, że na plus.

Co przeważa?
- W tejże strategii był zapis mówiący o Centrum Sportowo-Rekreacyjnym, nienazwanym jeszcze wtedy. Była mowa o filharmonii. Powiedziałbym w ten sposób, następcy kontynuowali wytyczoną wtedy w tamtym dokumencie linię rozwoju naszego miasta i to mogło wynikać z tego, że obserwując inne miasta, zauważyłem taką dziwną tendencję: przychodzi nowy włodarz i dochodzi do wniosku, że ci przed nim to byli kompletni kretyni, należy ich poprawić i zupełnie zmienić. Pracuje nad tymi zmianami w pocie czoła i w połowie kadencji dochodzi do wniosku, że oni mieli rację. A myśmy mieli to szczęście, że prezydenci nie wywracali wszystkie do góry nogami. Pewne rzeczy kontynuowali i to zarówno mówię o Tadeuszu jak i teraz o Jacku. Być może, że Tadeusz był ostatnim prezydentem tzw. starego układu, kiedy był wybierany przez radę miasta. I wtedy on był tylko Primus Inter Pares. Bardzo często na zarządach dochodziło do ostrych kłótni, myśmy często przegłosowywali jego pomysły, ale Tadeusz jest osobą, która nawet jak się publicznie do tego nie przyznaje, wyciąga wnioski, a efekt tego jest taki, że kolejne kadencje to jest pasmo sukcesów. Może nie do końca w układach drogowych, bo dróg nie lubił nigdy, ale skoro Jacek przyszedł, to on się wziął za to.

I dziś dostaje po głowie, za zablokowanie miasta.
- Zawsze będę to powtarzał, że samorządowcy dzielą się na tych, do których miało się pretensje, ma się pretensje i do których będzie się miało pretensje. O ostrzejszych słowach w tej materii nie wspomnę.

Trzeba mieć trochę twardą wężową skórę.

- Troszeczkę tak, aczkolwiek to jest ogromna satysfakcja, kiedy mogę się przejść po Gorzowie, stoję w parku Kopernika, widzę przejście i pamiętam jak dzisiaj, jestem w Niemczech i prowadzę z landsberczykami rozmowy na temat ich zgody na przecięcie parku Kopernika, zrobienie lapidarium i przeniesienie tych szczątków. Oni mówią do mnie, że to jest coś, co leży im głęboko na sercu. „My bardzo dziękujemy, że pan do nas przyjechał na rozmowy w tej sprawie, ale oczywiście zgoda jest.” I jest cały szereg takich elementów, które kiedy chodzę po Gorzowie, to widzę, ale jest jedna rzecz, której nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem, dlaczego ulicę Kostrzyńską zmodernizowano do jednej jezdni. To jest wylot na granicę.

Cóż możemy? Uczcić to minutą ciszy?

- Możemy uczcić to minutą ciszy (śmiech).

Gdyby postawić pomnik ludziom z minionego 20-lecia zasłużonym dla Gorzowa – pomnik, tablicę pamiątkową, wypisać ważne nazwiska – kto by to był pana zdaniem?
- Zdecydowanie Tadeusz Jędrzejczak. Różne były nasze relacje w czasie naszej znajomości. Był jednym z tych wizjonerów, którzy w Gorzowie zafunkcjonowali i zostawili ewidentny ślad, w związku z tym na którymś z jego sztandarowych obiektów jego tabliczka by się przydała.

Wystarczyło, że zjechał na Słowiance we fraku i wszyscy o tym pamiętają.
- Tak jest, ale mówię z całą powagą, zdecydowanie Tadeusz.

Jak by pan ocenił władzę samorządową 20-lecia z uwzględnieniem radnych? Bo ci są najważniejsi dla ich wyborców.

- Absolutnie nie. „Jednostka zerem” – jak mawiał Majakowski. Po reformie administracji samorządowej, kiedy wybierano w bezpośrednich wyborach prezydenta, on otrzymał duże uprawnienia, a radni, gdyby było ich sześciu, działaliby sprawniej, niż w tej liczbie, w jakiej są. Być może wtedy łatwiej by się dogadywali co do niewymyślania durnowatych uchwał, być może łatwiej by można ich przekonać do pewnych racjonalnych działań. Wybór bezpośredni w wyborach prezydenta miasta ma jednak swoją dobrą stronę. Oczywiście, jeśli nie wybierze się idioty, co w niektórych miastach się zdarza i nie dotykamy aspektu krajowego. Natomiast są radni niewątpliwie zasłużeni i doświadczeni. W pierwszej mojej kadencji rada miasta potrafiła powołać i odwołać prezydenta. Ofiarą tych głosowań był Henryk Maciej Woźniak. Ale z drugiej strony ta rada, kiedy już podjęła jakąś decyzję, to jednak ponosiła za nią odpowiedzialność. Mamy radnych, którzy przez wiele kadencji funkcjonowali w radzie, ale być może ze względu na wiek, być może ze względu na wypalenie to nie są już ci sami radni, których ja pamiętam z kadencji 1994-98. Jeszcze raz powtarzam: dzisiaj nie można mówić – moim zdaniem – jako o rzeczywistych przedstawicielach narodu pt. Gorzów, bo oni tak naprawdę mogą tylko tyle, ile Jacek Wójcicki im pozwoli.

Cdn.

Rozmawiała Hanna Kaup


11 lutego 2022 09:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Gudzowska Stefania Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Mieszka I 39, Gorzów Wlkp.
tel. 603 422 272
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
"Bodex" Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe

ul. Słoneczna 7 E, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 77 30
branża: Sklepy - wyposażenie <czytaj dalej>

Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
Zmiana nazwy miasta
Drodzy Mieszkańcy - właśnie garstka ludzi decyduje o Was, bez ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego:
W roli głównej wiolonczele
Na zakończenie sezonu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej, koncert o tytule ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
Katarzyna Winkiewicz-Więcław :
Panie Marku, dziękujemy za piękne słowa :) <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Natalia Ślizowska. Powróciła w nasze strony, objęła prestiżowy (po nieudacznych politykach) lokal w centrum miasta i się zaczęło. I trwa. Nie <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Bardzo dobre fotografie - pokazują tę niezwykłą ale jakże ważną dla współgrania uważność, zwracanie się do partnerów by dobrze, idealnie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej