niedziela 25 lutego 2024     Wiktor, Cezary, Zygfryd
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Powstanie Kwartał Kultury
i Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty?
eGorzowska - 7086_T7oeHGReKdBd8Yno2oZD.jpgUrzędy: Marszałkowski i Miasta Gorzów poinformowały o możliwości dofinansowania obiektów kultury w naszym województwie. Jest więc apetyt na duże pieniądze. Ale kto i kiedy je dostanie? Tego jeszcze nie wiadomo. Szanse są duże.

15 inwestycji z zakresu kultury weszło do Kontraktu Terytorialnego dla Regionu. Zdecydował o tym Zarząd Województwa Lubuskiego.

Kontrakt Terytorialny to umowa między rządem a samorządami województw, dotycząca źródeł finansowania najważniejszych inwestycji zaplanowanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W województwie lubuskim obejmuje 30 zadań na podstawowej i warunkowej liście przedsięwzięć. Ich wartość opiewa na 12 mld zł.

Teraz lista została rozszerzona. Na wniosek ministra marszałkowie wyłonili 15 priorytetowych zadań z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego.
- Pięć inwestycji zostało zastrzeżonych z klucza dla miast prezydenckich. Dziesięć inwestycji rekomendował zarząd województwa na podstawie zgłoszeń i konsultacji przeprowadzonych z gminami. Wcześniej zarząd podjął uchwalę w zakresie priorytetów w zakresie kultury, bo chcieliśmy aplikować do programów krajowych w trybie konkursowym, więc byliśmy przygotowani -€“ wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na liście rekomendowanej przez Zarząd Województwa znalazły się:
 • rozbudowa i modernizacja Filharmonii Zielonogórskiej,
 • modernizacja, rozbudowa, nadbudowa i zmiana profilu funkcjonowania Regionalnego Centrum Animacji Kultury wraz z zagospodarowaniem terenu,
 • rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,
 • modernizacja Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze,
 • Kultury Europy -€“ w kulturze regionu -€“ etap II -€“ Muzeum Etnograficzne w Ochli,
 • Centrum Interpretacji Fortyfikacja Nowożytna w zabytkowym zespole bastionu Król w Kostrzynie nad Odrą,
 • renowacja średniowiecznych murów obronnych wraz z zagospodarowaniem przyległych terenów w Strzelcach Krajeńskich,
 • łagowski szlak kultury i zabytków -€“ Lubuski Zaułek Sztuki,
 • piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim.

- To wielka szansa na odrestaurowanie pięknych obiektów, które mamy i które służą i będą służyły naszym mieszkańcom. Są to obiekty, które podniosą atrakcyjność turystyczną regionu - podkreślał wicemarszałek Romuald Gawlik.

Oprócz rekomendowanych przez zarząd, swoje inicjatywy zgłosili prezydenci lubuskich miast. Gorzów zaproponował cztery, z których przychylność zyskały dwa. Pierwszy to Kwartał Kultury. Zakłada - przy współpracy z partnerem Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie - rozbudowę i przebudowę niezabytkowej infrastruktury na działalność kulturalną, np. szkoły muzycznej.
- Chcielibyśmy, aby zdolną młodzież przenieść do lepszych warunków, żeby nie uciekała do innych ośrodków - wyjaśniał sekretarz miasta Łukasz Marcinkiewicz.

Co ma zyskać Gorzów w razie powodzenia projektu? Ma poprawić infrastrukturę, z której korzystają placówki edukacji artystycznej i kulturalnej. Tzw. Kwartał Kultury to współpracujące ze sobą: szkoły artystyczne, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Teatr im. Juliusza Osterwy oraz Filharmonia Gorzowska-Centrum Edukacji Artystycznej. Projekt zakłada również poprawę warunków magazynowania zbiorów Muzeum im. J. Dekerta, modernizację ekspozycji stałych, kompleksową modernizację zabytkowego ogrodu oraz rozbudowę, przebudowę i remont infrastruktury niezabytkowej, a także zakup wyposażenia Zespołu Szkół Artystycznych. Dzięki projektowi ma powstać centrum kultury dla mieszkańców subregionu gorzowskiego.

Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty to druga zgłoszona przez Gorzów inwestycja. W jej ramach zakłada się odrestaurowanie obiektów, które zostaną połączone w unikalną ścieżkę dydaktyczną opartą na technologii ICT, wykorzystującą filmy, nagrania audio, stronę internetową i materiały drukowane. Umożliwi to organizację wycieczek krajoznawczych i edukacyjnych. Rewaloryzacja ma dotyczyć zabytkowych kościołów zlokalizowanych na obszarze MOF w gminach:

oraz

 • Bogdaniec: kościoły: Chwałowice, Jenin, Jeniniec, Łupowo, Stanowice, Włostów
 • Deszczno: kościoły: Bolemin, Borek, Ciecierzyce, Deszczno, Ulim
 • Kłodawa: kościoły: Różanki, Santoczno, Wojcieszyce
 • Santok: kościoły: Czechów, Gralewo, Janczewo, Santok (wraz z dzwonnicą wiejską), Stare Polichno, Wawrów
 • Lubiszyn: kościoły: Lubno, Marwice, Tarnów, Wysoka
 • w Gorzowie Wielkopolskim: Katedra Gorzowska - kościół farny Wniebowzięcia NMP, cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Warszawskiej.

Jak podaje Wydział Strategii Miasta: "Celem projektu jest osiągnięcie wymiernych i trwałych korzyści społeczno-ekonomicznych na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego (MOF) poprzez zwiększenie potencjału turystycznego, rozwój e-kultury i partnerstwa trójsektorowego w związku z renowacją zabytkowych obiektów sakralnych i zaoferowaniem nowatorskiej oferty kulturalnej i turystycznej obszaru. Tereny przykościelne są miejscem lokalnej integracji, będąc punktem spotkań (...) organizacji festynów, koncertów, przedstawień, wystaw, targów produktów lokalnych i tradycyjnych. Zaproponowane rozwiązania służyć będą rewaloryzacji historycznej przestrzeni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów sakralnych poprzez taką jej aranżację i doposażenie, by możliwy był z jednej strony rozwój nowych funkcji przestrzeni sakralnej (np. koncertowej, wystawienniczej), z drugiej natomiast w zachowaniu i zabezpieczeniu dziedzictwa religijnego i kulturowego tych obiektów".

Rekomendacja projektów umożliwi aplikowanie o środki zewnętrzne w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, VIII Oś Priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury (POIiS). Wartość projektów szacuje się na ok. 21 mln zł każdy, z czego możliwe do uzyskania dofinansowanie wynosi 85 proc. wartości.

Swoje projekty zgłosiły również inne miasta. Planują m.in. modernizację widowni Zielonogórskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr” (20 mln zł) oraz renowację pałacu w parku krajobrazowym w Zatoniu (17 mln zł) na potrzeby multimedialnego centrum historycznego miasta Zielona Góra; adaptację zabytkowego budynku Alexandra Gruschwitza (7 mln zł) na Państwową Szkołę Muzyczną w Nowej Soli czy kompleksowy remont zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu (21 mln zł).

Tekst i foto Hanna Kaup

30 sierpnia 2016 22:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bud-Rem Krzysztof Doktór

ul. Narutowicza 10 a l. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 661 537 910
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Junior" S.C. Hurtownia S. Burba K. Kupczyk

ul. Daszyńskiego 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 57 71
branża: Biurowe artykuły - hurt <czytaj dalej>
Sprzedaż Odzieży Jankowska Aneta

ul. Bolesława Chrobrego 13, Gorzów Wlkp.
tel. 788 048 694
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5ba.jpg
admin ego:
Gontowiec nad Pucyfikiem
W piątek buszowaliśmy nad Pucyfikiem, jak niektórzy nazywają Zatokę Pucką, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła jako skansen historii myśli ludzkiej
Wojciech Eichelberger na pierwszym miejscu wśród przyczyn depresji dzieci i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej