piątek 1 marca 2024     Antonina, Antoni, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Koalicja Miast: ESK to dopiero początek
eGorzowska - 6900_S4d08ZsB9fKmeodbWeq6.jpgEuropejska Stolica Kultury Wrocław 2016 wraz z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Łodzią, Poznaniem i Szczecinem rozpoczęły właśnie realizację projektu Koalicja Miast dla Kultury. To pierwsza w historii tytułu ESK tak szeroka współpraca miast, które będą nie tylko prezentować swój dorobek kulturalny, ale również promować polską kulturę na arenie międzynarodowej. Równocześnie koalicjanci powołali think tank, w ramach którego wypracują nowe standardy w zarządzaniu kulturą.

25 maja przedstawiciele siedmiu miast uroczyście otworzyli etap realizacji projektu. Podczas inauguracji we Wrocławiu przypomnieli jego założenia i najważniejsze cele.
– Idea współpracy zrodziła się już w 2010 roku, gdy miasta przystąpiły do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podpisaliśmy wtedy „Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016 – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. – Chcieliśmy uciec od rywalizacji, skupiając się na wspólnym tworzeniu zbiorowego dzieła, jakim jest ESK. Dzięki temu Wrocław jest dziś sceną, na której europejska widownia może zobaczyć bogactwo i różnorodność polskiej kultury.

Innowacyjnie i inspirująco
Koalicja Miast to pierwszy taki projekt w skali europejskiej. Dotąd bowiem żadna stolica kultury nie współpracowała z innymi krajowymi miastami w takim stopniu.
– Starając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dostrzegliśmy ogrom pracy włożonej przez miasta, niesamowitą energię oraz chęć współpracy. Chcieliśmy to wykorzystać – mówi Dominika Kawalerowicz, kierowniczka projektu w ramach ESK Wrocław 2016.

Projekt Koalicji polega na prezentacji specyfiki kulturowej kolejnych miast. Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin będą mogły w ramach ESK zaprezentować swoje flagowe projekty i wszystko to, co stanowi o ich genius loci. – Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa wzbogaci program wydarzeń planowanych na 2016 rok, poszerzając go o nowe konteksty, tak ważne z perspektywy promocji dorobku kultury polskiej na arenie międzynarodowej – podkreśla Dominika Kawalerowicz.

Cztery obszary dla współpracy na piątkę

Drugim strategicznym celem współpracy w ramach Koalicji Miast jest współpraca merytoryczna. Jej efektem będą rekomendacje dotyczące zarządzania projektami kulturalnymi na linii samorząd-przedstawiciele kultury. Za ich wypracowanie jest odpowiedzialny specjalnie powołany think tank Forum Koalicji Miast dla Kultury, w którego skład wchodzą reprezentanci samorządów i środowisk kulturalnych miast koalicyjnych.

Rekomendacje mają dotyczyć czterech obszarów, szczególnie istotnych dla podejmowanych przez koalicję działań. Pierwszy to poszukiwanie i ustalenie wspólnych mierników badań efektywności kultury. Drugi dotyczy pomysłów na to, jak mapować nowe inicjatywy kulturalne w miastach. Trzeci skupi się na formalnoprawnych uwarunkowaniach dla kultury, a czwarty na tym, jak realizować kulturę, aby była widoczna. Inauguracyjne warsztaty think tanku miały miejsce po konferencji we Wrocławiu. Będą kontynuowane podczas siedmiu spotkań w kolejnych miastach koalicji.

Koalicja z przyszłością
– Chętnie przyjęliśmy zaproszenie do realizacji „gdańskiej” części programu. Mamy nadzieję, że będzie to dla wielu osób impulsem do wizyt w Trójmieście i odkrywania „znajomych znad morza” – mówił podczas inauguracji realizacji projektu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Liczne wartości płynące ze współpracy doceniają także pozostali koalicjanci. – Projekt otwiera nowe możliwości kooperacji oraz wymiany doświadczeń, nie tylko w sferze kulturalnej – zwracał uwagę prezydent Szczecina Piotr Krzystek, a marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślał, że obecność stolicy regionu podczas obchodów ESK 2016 jest dla regionu naturalnym krokiem: – Chcemy, by Pomorze Zachodnie było miejscem tętniącym życiem artystycznym, dostrzeganym z ogólnopolskiej i europejskiej perspektywy –. Prezydent Katowic Marcin Krupa przyznał, że udział w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 był jednym z punktów zwrotnych w historii miasta. – Wyzwolił w mieszkańcach niezwykłą energię i pokazał światu, jak wiele mamy do zaoferowania. W ramach Koalicji Miast możemy teraz dzielić się tym z innymi.

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski mówił z kolei o tym, jak ważna jest w kulturze wzajemna otwartość: – Łódź narodziła się dzięki twórczemu ścieraniu się żywiołów różnych narodów, kultur i grup społecznych. Otwartość mamy więc wpisaną w swoją tożsamość. – Podobnie jest w Lublinie, który jako pierwszy zaprezentuje się we Wrocławiu w dniach 25-29 maja: – Co roku odbywa się u nas ponad tysiąc różnorodnych wydarzeń kulturalnych. W ten sposób budujemy naszą przyszłość bazując na wielokulturowym dziedzictwie. W ramach koalicji możemy wspólnie dzielić się tymi doświadczeniami – zaznaczał Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta miasta ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych. – Jesteśmy częścią Koalicji Miast, bo kulturę traktujemy jako przestrzeń wspólną, w której współpraca jest warta znacznie więcej niż konkurencja – zakończył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Dzięki aktywności Koalicji Miast kulturalne przebudzenie związane z ESK 2016 ma szansę stać się trwałym przebudzeniem kultury w największych polskich metropoliach.

Tekst i foto ESK


29 maja 2016 10:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Stachowiak Maciej Tłumacz Przysięgły Języka Angielskiego

ul. Ikara 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 63 66
branża: Tłumacze <czytaj dalej>
"Auto-Tłumik" Stanisław Hudzia

ul. Myśliborska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 19 01
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - ndianin.jpg
admin ego:
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej