poniedziałek 26 lutego 2024     Bogumił, Aleksandra, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Amoroso w złotej marynarce
eGorzowska - 5760_bhInnOXlbqSgnwZAgck7.jpg"Poszło najlepiej jak do tej pory. Publiczność na początku wyczekująca, wchodząca w klimat spektaklu, trochę zaskoczona, że nie każda piosenka to superprzebój, z czasem coraz bardziej rozgrzana, zgotowała na koniec owację na stojąco. Tak jak powinno być. Wyjeżdżam z Gorzowa z poczuciem, że zrobiłem naprawdę dobre przedstawienie. Czy tak samo ocenią mnie widzowie i krytycy to już inna sprawa. (...) Żegnaj "Amoroso", żyj dalej swoim teatralnym życiem, oby jak najdłużej" - napisał na portalu społecznosciowym Artur Barciś po sobotniej premierze prasowej wieczoru z włoskimi piosenkami w Teatrze im. J. Osterwy. Nadał mu tytuł "Amoroso", a historię Gigi i zakochanej w nim dziewczyny zdecydował się opowiedzieć szlagierami: "Che sera", "Mambo Italiano", "Volare, cantare", "Caruso", "Byłaś taka mała", "Proszę cię Teresa", "Quando, quando", "Miłość w Portofino", "Gigi Amoroso", "Lasciatemi cantare" i in.

To druga wersja zamysłu Artura Barcisia. Pierwszą wystawił rok wcześniej w Teatrze Ateneum w Warszawie. Tam zagrał jedną z ról. W Gorzowie na scenie wystąpili: Michał Anioł, Bartosz Bandura, Marta Karmowska, Anna Łaniewska, Jan Mierzyński, Edyta Milczarek, Artur Nełkowski i Joanna Rossa. W roli Gigiego - gościnnie Kamil Mróz.

Tatiana Kwiatkowska jako scenograf - jeszcze przed rozpoczęciem spektaklu - przeniosła widzów do Toskanii, nad Jezioro Garda, wyświetlając jego widok w głębi sceny. Zagrały również loże. Prawa jako włoskie mieszkanie, w którym na balkonie suszą się ubrania, lewa jako uliczna kawiarnia, w której grają miejscowi grajkowie. W ich rolach: Mariusz Lipiński na perkusji, Arkadiusz Malinowski na gitarze basowej, Daniel Maternik na mandolinie, Kacper Trębacz na akordeonie i Marek Zalewski na fortepianie.

Po ostatnim gongu, gasną światła, ginie jezioro, na scenie Gigi żegna swój włoski świat i wyjeżdża za ocean. Zakochanej dziewczynie obiecuje, że wróci. Robi się smutno. Ukochany niknie w oparach dymu i od tej pory grają tylko światła. Dziewczyna jest młoda, więc ma adoratorów. Trzech. I ci adoratorzy wprowadzają do spektaklu dynamizm. Kiedy zjawia się trójka "drabów": Jan Mierzyński, Bartosz Bandura i Artur Nełkowski, pojawia się też nadzieja, że odtąd włoskie emocje i tempo zawładną sceną. Jednak po rewelacyjnym wykonaniu przez Jana Mierzyńskiego piosenek "Byłaś taka mała" i "Proszę cię, Teresa" emocje gasną. Ze swoistego półuśpienia wyrywa widza zaproszenie na... 15-minutową przerwę.

Pierwsza część - w warstwie reżyserii - pozostawia we mnie niedosyt i zdziwienie.

Po lampce wina wracamy do historii porzuconego przez Gigi miasteczka, a właściwie do tęskniącej dziewczyny. Przenosimy się do festiwalowego San Remo. Jest stolik obok sceny, a na niej podest dla artystów. Słuchamy prawdziwych wyciskaczy łez. Kto nie pamięta "Miłości w Portofino" (ładnie zaśpiewanej przez Joannę Rossę) czy szlagieru "Caruso". Szlagieru, którego artystyczny wzorzec stworzył Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli czy Il Divo. Ci artyści przyzwyczaili odbiorcę do oczekiwania na refren, który budzi ogromne emocje i wywołuje dreszcze. Tych nie było. Michał Anioł zaprezentował swoistą melorecytację, skrząc się srebrem cekinów w świetle scenicznych lamp. Kolejny raz sprawdziła się zasada nakazująca rezygnację z wykonania utworu przez osobę, której brakuje wyjątkowych umiejętności głosowych. I trudno tu mieć pretensje do aktora. Reżyser zdecydował, rezyser zaakceptował. Tak wyszło.

Za to finał należał wyłącznie do Anny Łaniewskiej. Wreszcie poczułam się jak w teatrze. Pojawił się dialog, którego w przedstawieniu brakowało, pojawiła się przejmująca tęsknota i szaleńcza radość z powrotu ukochanego. W wykonaniu gorzowskiej aktorki widziałam odbicie jednego z najlepszych wykonań tego utworu - włoskiej gwiazdy, która karierę zrobiła we Francji - Dalidy. Scena pięknie podana i aktorsko, i muzycznie, natychmiast trafiła w serca publiczności.

Wreszcie - po powrocie z Ameryki - zaśpiewał sam Gigi Amoroso (gościnnie Kamil Mróz) i spłynął na wszystkich złoty deszcz. Tym zabiegiem reżyser kupił widza, który poczuł atmosferę karnawałowego szaleństwa...

Artura Barcisia kochamy za jego kreacje aktorskie i za to, że jest. Jego sukcesem reżyserskim był spektakl "Trzy razy Piaf". Widzom podobało się "Kochać" i pewnie podobać się będzie "Amoroso". Gorzowscy aktorzy wykonali zlecone im zadanie, niektórzy naprawdę świetnie, lecz najsłabszym elementem przedstawienia jest w moim odczuciu reżyseria. Nie znam szczegółów przygotowań, ale odnoszę wrażenie, że to niskonakładowa produkcja - i nie mam tu na myśli finansów. Zaproponowana gorzowskiemu widzowi koncepcja przedstawienia świetnie sprawdziłaby się w klubie czy kawiarni. Od teatru oczekuję więcej. Po prostu. I żeby ogłosić sukces w teatrze niemuzycznym, by nie zostawiać różnego przecież odbiorcy z mieszanymi odczuciami, trzeba musicalowy pomysł ograć, trzeba pokazać, że ten pomysł naprawdę się ma.

"Wyjeżdżam z Gorzowa z poczuciem, że zrobiłem naprawdę dobre przedstawienie" - napisał Artur Barciś. Nie umiem się z tym poczuciem zgodzić, ale zachęcam wszystkich do obejrzenia "Amoroso".  Może i ja powinnam jeszcze raz zobaczyć przedstawienie - takie w końcu jest założenie reżysera, by widz wracał do teatru. Może w kolejnych spektaklach odtwórca tytułowej roli będzie bardziej uwodzicielski? Bo, żeby być prawdziwym amantem, za którym szaleją wszystkie kobiety, nie wystarczy być wysokim, szczupłym i mieć złotą marynarkę.

Wbrew pozorom, musical stawia przed jego autorami ogromne wymagania, o czym mogliśmy się przekonać kolejny raz.

Hanna Kaup
foto Ewa Kunicka

5 stycznia 2015 00:46, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Spektakl warto zobaczyć tylko dla Ani Łaniewskiej i Bartosza Bandury. Kocham Włochy, od lat tam bywam i dlatego jestem rozczarowany tym co zobaczyłem i usłyszałem w sobotę. Aktorzy nie potrafili nawet śpiewać w języku włoskim! No i te kiczowate bukiety sztucznych kwiatów zakupione w jakimś dyskoncie!!! Okropne.

Anonim_5211, 05.01.2015, 12:36, 83.23.147.63 ##

Amoroso-Sylwester bis ,premiera prasowa -byłem.Takiej gali sweterkowej jeszcze w teatrze nie widziałem.Sweterek chociaż najpiękniejszy i najdroższej marki nie jest strojem wieczorowym i nie jest odpowiedni na takie uroczyste i wyjątkowe wydarzenie jakim jest premiera.
puzon, 07.01.2015, 11:29, 5.173.252.113 ##

w Gorzów-ku to standard w teatrze...nie mówiąc o filharmonii gdzie niektórzy ze smakiem cukierki zajadają w czasie koncertu...tudzież popierdują sobie w najlepsze
Anonim_9788, 07.01.2015, 12:18, 83.13.138.138 ##

Do trzech razy sztuka-tym razem jednak sztuczka.Ręki reżysera nie widać.Zal mi pana Michała , który mimo tego , że jest najlepszym aktorem w naszym teatrze jednak śpiewać nie potrafi.Zmuszać go do śpiewania to tak samo jak kazać mi tańczyć w balecie podwodnym i to słonowodnym.Szkoda , ze tak "sponiewierano" tego artystę, którego sobie wyjątkowo cenię.
Sama złota marynarka i przystojniak ją noszący nie zbudują przedstawienia, w którym nawet Anna nie zaskoczyła swą interpretacją.To wykonanie nie było niczym nowym-tak śpiewa na każdym przedstawieniu, do tego jesteśmy już przyzwyczajeni.
Może czas pomyśleć o odświeżeniu skostniałego zespołu , aby ze sceny nie wiało nudą.
Anonim_2925, 07.01.2015, 14:14, 5.173.250.24 ##

Można się zgodzić z tym, że Anna śpiewa zawsze tak samo, ale tu jej "włoszczyzna" się sprawdza. Po prostu pasuje do miejsca akcji. No i nie przesadzajmy z wymaganiami. Z resztą uwag poprzednika trudno sie nie zgodzić
Anonim_3392, 07.01.2015, 14:20, 89.228.146.43 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
ING Bank Śląski S.A. Oddział

ul. Pocztowa 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 00 33
branża: Banki <czytaj dalej>
"Autoszyk" Usługi Blacharsko-Lakiernicze

ul. Marcinkowskiego 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 05 22
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>
"Alma" Biuro Rachunkowe Marian Bułka

ul. Młyńska 4, Gorzów Wlkp.
tel. 609 115 585
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>

Wysoka woda
Wysoka woda uniemożliwia wjazd na działki przy Warcie od strony ... <czytaj dalej>
Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0497.jpg
admin ego:
Gonty w Gontach
Wierząc porzekadłu mówiącemu, że wszystkie drogi prowadzą do domu, ruszyliśmy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Ukraina też walczy o Polskę
„Ludzie ludziom ten zgotowali los” - Zofia Nałkowska. Pozwolę sobie przypomnieć ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
Pod hasłem odchudzenia rzekomo przeładowanego programu szkolnego, a w konsekwencji ulżenia doli ucznia i nauczyciela, dokonywany jest zamach na to, <czytaj dalej>
Anonim_1513:
):-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej