niedziela 16 czerwca 2024     Alina, Aneta, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Atak na Filharmonię - aktualizacja
eGorzowska - 3511_LYncBPvLssPL504IsQdr.jpg

To będzie wyjątkowe wydarzenie. I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara rozpocznie się w Filharmonii Gorzowskiej już 15 lutego.

Czytaj również: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,3517,ta_muzyka_jest_bliska_naszej_duszy,


Wkrótce Filharmonia Gorzowska będzie obchodzić swoje drugie urodziny. W ciągu niespełna dwóch lat zyskała wiernych miłośników, a nawet fanów. Kolejnych chce do siebie przekonać zaproszeniem na I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Wydarzenie rozpocznie się 15 lutego wyjątkowym koncertem. W Gali Otwarcia usłyszymy „Orawę” i II Koncert Fortepianowy W. Kilara oraz "Symfonię Pieśni Żałosnych" op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego. Być może na widowni zasiądzie sam minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

– To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski. – Będziemy gościć zacnych artystów i wyjątkowe dzieła, dlatego zachęcam wszystkich do spędzenia tego wieczoru z nami w Filharmonii Gorzowskiej.

Koncert otwarcia ma zaprezentować naszej publiczności to, co jest najlepszego we współczesnej muzyce polskiej. W Filharmonii Gorzowskiej usłyszymy i – dzięki orkiestrze poprowadzonej przez Krzysztofa Świtalskiego – przeniesiemy się w najpiękniejsze górskie tereny, bo „Orawa” skomponowana w 1986 roku kończy tatrzański cykl zapoczątkowany przez Wojciecha Kilara w 1974 roku. Całość tworzą: „Krzesany”, „Kościelec 1909” i „Siwa mgła”.

Drugim wybitnym dziełem Wojciecha Kilara, wpisanym w program Gali Otwarcia jest II Koncert Fortepianowy z solistką Beatą Bilińską. Utwór powstawał pod silnym wpływem katastrofy smoleńskiej, choć – jak zapewnia autor – zawsze najważniejsze dla niego są nuty. Powstało więc dzieło czteroczęściowe, skontrastowane (część pierwsza z trzecią wobec drugiej z czwartą), a rozpoczyna je przypominający bicie dzwonów wstęp, wprowadzający w atmosferę zadumy i żałoby.

Poza pianistką Beatą Bilińską w inauguracyjnym koncercie wystąpi absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatka wielu konkursów i zdobywczyni licznych nagród, współpracująca z teatrami operowymi w Polsce i za granicą, sopranistka Iwona Hossa. Artystka m.in. wzięła udział w nakręconym przez BBC "Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz", uhonorowanym Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii – najlepszy program poświęcony sztuce. W 2008 nagrała płytę z Antonim Witem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Znalazły się na niej kompozycje wokalno-instrumentalne Szymanowskiego. Krążek otrzymał nominację do nagrody Grammy. Kolejny – z "Jutrznią" Pendereckiego, zarejestrowany również z Filharmonią Narodową – nominację do nagrody Grammy 2009.

W wykonaniu Iwony Hossy usłyszymy dzieło, którego nagranie płytowe spotkało się z wyjątkowym odbiorem. O III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego na portalu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czytamy: „Bezprecedensowy, komercyjny sukces płytowego nagrania (…) w 1991 roku, w 15 lat po dacie powstania dzieła, nie tylko zwrócił uwagę świata na polskiego kompozytora, wzbudzając zainteresowanie jego wcześniejszą twórczością, ale wywołał też dyskusję na temat kondycji kultury w okresie bądź co bądź schyłkowym. Czy zatem III Symfonia wyprzedziła swój czas? Czy istotnie, pod koniec lat 70. uzasadnione było traktowanie tego dzieła jako prowokacji estetycznej?” Gorzowianie i wszyscy, którzy zjadą 15 lutego do Filharmonii Gorzowskiej, sami będą mogli się o tym przekonać.

Trzyczęściowa symfonia jest dziełem niezwykłym. Powstała pod wpływem słów wyrytych przez Helenę Błażusiak (aresztowaną 5 września 1944 przez Gestapo i uwięzioną w zakopiańskim więzieniu) na ścianach celi numer 3: "Mamo, nie płacz, nie". "Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie". "Zdrowaś Mario".

W każdej z części dzieła sopran śpiewa do słów innego tekstu: najpierw do XV-wiecznego lamentu maryjnego, potem do wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze Gestapo, wreszcie do piosenki ludowej o matce szukającej syna, poległego w powstaniach śląskich.

I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara już 15 lutego. Niech spowoduje swoisty atak miłośników muzyki na Filharmonię Gorzowską. Pokażmy, że kochamy nie tylko repertuar klasyczny czy karnawałowy. Wysłuchajmy najpiękniejszych dzieł polskiej muzyki współczesnej.

Program:
Wojciech Kilar – „Orawa”
Wojciech Kilar - II Koncert Fortepianowy
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia ("Symfonia Pieśni Żałosnych")
Bilety:
32 zł / normalny, 25 zł / ulgowy, 10 zł / balkon

Hanna Kaup


Aktualizacja 12 lutego 2013

Szanowni Państwo,
w pierwszej wersji tekstu wpisałam błędnie tytuł Symfonii Pieśni Żałosnych op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego, za co przepraszam. Uważam, że niepotrzebne są dyskusje o larum czy ignorancji, bo nie zrobiłam tego ani z tzw. głupoty, ani ignorancji. Zdarza mi się - i mam tak od zawsze - że nie porafię wyjaśnić, dlaczego napisałam "żałobne" zamiast "żałosne" albo zmieniłam komuś imię, wiedząc, że nosi inne. Prawdopodobnie dzieje się tak z nadmiaru spraw - tak twierdzą znawcy. Prawdopodobnie też z tego samego powodu kiedyś zdarzyło mi się napisać "jusz" zamiast "już", bo wcześniej bardzo emocjonalnie komuś tłumaczyłam, jak jest poprawnie. O Pieśniach Żałosnych - nie żałobnych - też długo rozmawiałam z dyr. Krzysztofem Świtalskim, a poza tym wiem, skąd, z jakiej historii wywodzi się ich treść, jak ją kojarzę z "Lamentem Świętokrzyskim", w którym rónież mowa o żałości.

Dziękuję Anonimowi 5645 za zwrócenie uwagi i zauważenie błędu, którego nikt przez dwa dni nie dostrzegł. Anonima 2596 proszę o mniej pochopne ocenianie, bowiem w życiu zdarzają się takie rzeczy, których nie potrafimy wytłumaczyć. I nie mają one nic wspólnego z ignorancją.

Z uszanowaniem
Hanna Kaup


9 lutego 2013 00:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski".
Nie chwalmy dnia nim słońce zajdzie!
Anonim_8419, 09.02.2013, 09:56, 37.47.53.113 ##

A dlaczego nie chwalić? Artyści nie z Pcimia Dolnego, nowa Filharmonia, repertuar szczególny, więc o co ci chodzi?
Anonim_3315, 09.02.2013, 12:00, 89.228.141.238 ##

Pani Haniu, na litość muzycznych bogów - pieśni żałosne, nie żałobne. A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku. Pozdrawiam

Anonim_5645, 11.02.2013, 07:47, 150.254.196.178 ##

A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam, a kolega bogów na to wzywa? "A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku". Można zawołać: na litość ortografii - koncertów, nie koncetww oraz pobliskim, nie podbliskim ;)
Anonim_3315, 11.02.2013, 17:15, 89.228.141.238 ##

"...A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam..." - niemal! A przykłady to typowe literówki - a "żałobne" zamiast "żałosne" to ignorancja! Żałosna zresztą!
Anonim_2596, 12.02.2013, 02:57, 62.87.225.72 ##

Żałosne jest zachowanie, co poniektórych ludzi...Nie mają co robić, szukają komu by wsadzić szpilę, a sami niewiele sobą reprezentują, bo inaczej by tego nie pisali. Naprawdę żałosne!!!!
Anonim_4344, 12.02.2013, 08:50, 78.8.100.102 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Błaszczak Roman Agencja Reklamy

ul. Śląska 96, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 32 73
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
Salon Fryzjerski Agnieszka Cichosz

ul. Ogińskiego 14 m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 600 324 559
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
Szkoła Podstawowa nr 4

ul. Kobylogórska 110, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 96 21
branża: Szkoły - podstawowe i gimnazja - publiczne <czytaj dalej>

Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4249:
Dlaczego nikt o tym nie poinformował społeczeństwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4249:
W sierpniu znowu uciekniemy do Kominternu unijnego ? Gdzie są ukryci 3000 emigrantów niemieckich z Afryki, czyżby w polskich koszarach ? <czytaj dalej>
Anonim_4375:
A ja dziękuję za przeczytanie i komentarz, jakże mile łechcący próżność autora... ):-) <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej