piątek 23 lutego 2024     Romana, Izabela, Damian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Pomiędzy sztuką a biznesem
eGorzowska - 3217_MDYn0ZnOyKwnb3GT0Y.jpgKiedy w czasach licealnych – a były to czasy tzw. komuny – rysował polskie i amerykańskie banknoty i kiedy jedna z koleżanek nie zorientowała się, że to podróbki, coś się w nim odezwało. Nieśmiało pomyślał, że może on…

Potem przez 30 lat zgłębiał wiedzę na temat sztuki i jej reprezentantów. Szczególnie ukochał impresjonistów. W tym nie ma akurat nic nadzwyczajnego, bo w impresjonistach kochała się wtedy większość zainteresowanych sztuką malarską w ogóle, ale nadzwyczajne jest to, że nie wybrał tego kierunku studiów, za to przez następne 30 lat dogłębnie poznawał sztukę, jej twórców i ich dzieła i tworzył… dla siebie.

Dziś nikt nie podejrzewałby, że w centrum Gorzowa, w pomieszczeniach biura zajmującego się wyceną majątkową, żyje prawdziwa galeria sztuki, której autorem jest rzeczoznawca Bogusław Legan.

– Jestem rzeczoznawcą głównie z potrzeb egzystencjonalnych, a moja kancelaria zajmuje się nie tylko wyceną nieruchomości, ale jest pracownią malarstwa, rysunku i ikonopisarstwa – mówi. – Jest to miejsce zderzenia dwóch światów: biznesu i sztuki. Przypomina Salon Artystyczny, gdzie w otoczeniu płócien, kartonów, obrazów i ram, do późnych godzin nocnych toczą się rozmowy o tym co piękne i wartościowe.

Nierzadko zdarza się, że choć absorbują go sprawy biznesowe, chwyta za pędzel i staje przed sztalugą w garniturze, uzbrojony w krawat. Zawsze, kiedy z jednej roli wchodzi w drugą, uczestniczy w swoistym misterium, w którym odgrywa się tajemnica tworzenia. A spod jego ręki wychodzą i potężne płótna, które wypełnia śmiałymi ruchami ręki wyposażonej w pędzel zanurzany w farbach olejnych, i mniejsze formaty, sterylnie białe, pokryte cieniutkimi czarnymi liniami, których nie da się poprawić, bo muszą być jedyne, precyzyjne, akuratne. Pisze też ikony, a raz na rok, 11 listopada, wraca do Piłsudskiego, którego obiecał synowi.
– Jeszcze go nie pokazuję, bo daleko mu do ukończenia. Nie przepadam za tego typu malarstwem, dlatego chciałbym odrzeć naczelnika z tego patosu, z jakim jest nieodłącznie kojarzony. Trwa to już cztery lata. Dlatego każdy 11 listopada jest dla mnie dniem z marszałkiem – opowiada Bogusław Legan.

To rzadkość, by artysta dziś chciał mówić o sztuce. Nawet na ostatnim Salonie Jesiennym wystawiający swoje prace mówili głównie ze sobą, a nie o sobie czy o swoich dziełach. U Legana jest inaczej. On uwielbia dyskusje o sztuce.
– Sztuka staje się często przedmiotem dyskusji i wymiany myśli z odwiedzającymi kancelarię klientami. Z kolei luźne rozmowy stają się motorem do działania przy sztalugach – dodaje.

Czym jest dla niego malarstwo?
– Indywidualną przygodą, wyzwoleniem wrażliwości i fascynacji, procesem twórczym, a efekt finalny jest wyrazem miłości do malarstwa – odpowiada.

Inspiruje go wyobraźnia, którą uważa za najważniejszy element twórczości. Poza tym, poszukiwanie własnej tożsamości, mówienie językiem swojego wnętrza.
– Trafnie charakteryzuje to Vincent van Goch: „Tak naprawdę potrafimy mówić tylko przez nasze obrazy” – uzupełnia artysta biznesmen. – Każda forma wyrażona na obrazie to temat do wariacji i jako taka jest wystarczająca do pracy nad tym obrazem. Istotną rzeczą w sztuce dla mnie jest sacrum, niepoddające się racjonalności, zawieszone w transcendencji, w duchowym wartościowaniu rzeczywistości. Malarstwa nie można wiązać z ilustrowaniem, lecz wyrażaniem emocji. Tak definiuję swoje obrazowanie. Malarstwo to czysta materia, kompozycja, kolor, z konsekwentnie rozwijanym warsztatem. Nie ograniczam się do własnej twórczości, lubię szukać emocji w studiowaniu sztuki. Balansuję w przestrzeni pomiędzy impresjonizmem, surrealizmem, abstrakcjonizmem, sztuką konceptualną, gdzie ważna jest dla mnie twórczość Romana Opałki.

Bogusław Legan jest samotnikiem. Zdaje sobie z tego sprawę, bo to syndrom braku czasu determinuje taki sposób tworzenia i jego alienację. Na szczęście, już 23 listopada pokaże swoje prace na pierwszej wystawie „Pomiędzy”.

– Propozycja zorganizowania wystawy, którą traktuję jako wyróżnienie, przymusiła mnie do wypowiedzenia kilku myśli o życiu, mojej przestrzeni, o sobie. Cóż, im większy upływ czasu, im większe doświadczenie życiowe, tym większy dystans do własnych przemyśleń i coraz mniejsza potrzeba dzielenia się nimi z innymi.

Ten człowiek może ożywić środowisko artystyczne miasta. Warto się o tym przekonać. Wystawa "Pomiędzy" czynna od 23 listopada do 7 grudnia w hotelu Best Western, ul. Konstytucji 3 Maja 12.

Hanna Kaup


18 listopada 2012 08:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ale naiwna ściema. Artykuł wygląda jak napisany za kasę. Chyba autor artykułu kompletnie nie czuje... i nie ma rozeznania w "świecie" sztuki. Może chciał dobrze, ale jeżeli ten malarz jest naprawdę dobry,to szkoda, bo go krzywdzi i naraża na kpinę środowiska.
Anonim_8979, 19.11.2012, 11:49, 83.11.203.15 ##

A gdzie jest to środowisko?
Anonim_9122, 19.11.2012, 14:57, 89.228.155.152 ##

"...a efekt finalny jest wyrazem miłości do malarstwa ..." a miłość bywa ślepa.
Anonim_6413, 19.11.2012, 17:05, 78.8.89.83 ##

"A gdzie jest to środowisko?" TAM:"Ten człowiek może ożywić środowisko artystyczne miasta."
Anonim_5517, 19.11.2012, 18:08, 89.228.136.76 ##

Wyczuwam sarkazm w komentarzach. A co wam przeszkadza, że chłop chce pokazać swoje obrazy? Znacie go? Może to bardzo fajny, sympatyczny człowiek, który uprawia po cichu swoją pasję, ale jest gotowy, żeby się nią teraz podzielić. Do Besta na wystawkę, a potem oceniać. Yo!
Anonim_1745, 19.11.2012, 19:38, 88.199.232.42 ##

Wpisy, poza 1745, są rzeczywiście pełne sarkazmu (jak to w Gorzówku). Ja nie znam faceta, podejrzewam, że dyskutanci też, skąd więc ta krytyka? A może odezwało się tzw. srodowisko i czuje się zagrożone, że ktoś będzie miał coś konkretnego do powiedzenia?
Anonim_9122, 19.11.2012, 21:06, 89.228.155.152 ##

Żółci Ci tutaj ponad miarę. A wystarczy pójśc na wystawę i zobaczyć, ocenić podług własnej wiedzy, upodobań...
Nie znam pana Bogusława legana i nie będę na otwarciu prezentacji Jego prac. Zobaczę je w innym terminie i wtedy dopiero napiszę co o niej sądzę!
Z. Marek Piechocki
Anonim_2597, 20.11.2012, 00:02, 81.190.180.50 ##

Co to za niezrozumiały bełkot. O co ci chodzi "artysto" 8979: "nie ma rozeznania w "świecie" sztuki. Może chciał dobrze, ale jeżeli ten malarz jest naprawdę dobry,to szkoda, bo go krzywdzi i naraża na kpinę środowiska."
Anonim_4221, 20.11.2012, 08:13, 77.114.59.220 ##

Jstem pod wrażeniem. Jako rodowity gorzowianin pamiętam czasy, kiedy, prawie, wszyscy się znali... Nazwisko Legan jest znane, kojarzone z różnymi biznesami. Dla mnie to znak czasu, kiedy widzę dzisiaj mieszkańców podmiejskich osiedli domków i rezydencji w wytwornych strojach, w sieciowym hotelu urządzonym w dawnym, przaśnym domu kultury. Przyszło nowe. I bardzo dobrze. Lepiej i dostojniej reprezentowała "środowisko" pokaźna grupa zaproszonych przez Artystę jego gości, niźli dyżurna grupka "bywalców-ocieraczy" przemieszczająca się z imprezy na imprezę "środowiska". Widziałem na wernisażu animatora "Centrali" (Sztuka Miasta, Tomasz Malewicz)... Jakiś - daj Boże - pakcik Nowego z Nowszym się kroi?
bytek, 24.11.2012, 08:13, 79.184.134.73 ##

Byłem sobie dzisiaj, na spokojenie, obejrzeć prace pana Legana. Owszem, najbardziej podobały mi się te o tematyce sakralnej, także grafiki. Podziwiałem rozmach i sposób prezentacji prac.
Z. Marek piechocki
Anonim_2597, 27.11.2012, 00:03, 81.190.186.140 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Eko-Pral" Pralnia Chemiczna

ul. Słowiańska 70, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 60 10
branża: Pralnie, farbiarnie <czytaj dalej>
Musiała Zygmunt Gospodarstwo Sadowniczo-Warzywnicze

ul. Młodych 15 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 09 70
branża: Owoce, warzywa - detal <czytaj dalej>

Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
Aktualne "Romantyczki"
„Romantyczki” wracają na afisz Teatru Mostów. 16 i 17 marca gorzowski ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 2b.jpg
admin ego:
Domek na dach
Dziś, zamiast kontynuacji szwedzkich przygód, post o rozpierającej nas radości. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej