sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Idealnego świata nie ma
eGorzowska - 13171_xxisPflrhUpE2h4uVMBt.jpgSpektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej nie tylko aktorami w strojach niczym z futurystycznego pokazu mody, ale też awatarami wyświetlanymi na ogromnych ekranach w live streamingu z teatrami z Ukrainy, Gruzji i Grecji. Taką wersję „Nowego wspaniałego świata” powieści Aldouxa Huxleya przedstawił w Teatrze im. J. Osterwy – według własnego scenariusza i reżyserii – Krzysztof Garbaczewski.

Premiera przedstawienia zapowiadana była jako wydarzenie i za takie trzeba ją jednak uznać, bo w rzeczy samej nie oglądaliśmy jeszcze w Gorzowie tego typu wizji scenicznej. Spektakl wymagał pracy specjalistów od programowania 3D, wspomnianych awatarów czy sztuki video. A zaczął się jeszcze, gdy widzowie zajmowali swoje miejsca, pozwalając przeniknąć dwóm sferom – realnej i wyobrażonej-futurystycznej, w której rozgrywa się akcja „wspaniałego świata”.

Najpierw jest więc dziwnie, obco, jakby z rzeczywistości SF, później zaś – gdy docierają do nas słowa – wszystko układa się w skądinąd znane narracje. Jesteśmy bowiem w świecie przyszłości, o którym wciąż krążą mniej lub bardziej przerażające wyobrażenia. Jesteśmy w czasie, którego nikt z nas nie dożyje, a który Huxley wymyślił sobie 90 lat temu. Jesteśmy w idealnym świecie, w którym panują określone reguły, zasady zachowania i myślenia, a bogiem jest Ford, w imię którego trwa ta szczególna cywilizacja. Jesteśmy w antyutopii, od której dzieli nas ponad 500 lat, a której ideą jest bycie – nie indywidualnością, ale częścią ciała społecznego. Dlatego trzeba – dla własnego i innych dobra – dać się wytresować. A jeśli ktoś jest odmienny, to skazany na samotność, bo odmienność, nietypowość godzi w społeczeństwo. Zagraża nie tylko jednostce, którą można bez trudu powielić  (dzieci już dawno się nie rodzi, a powołuje z butli w ośrodku rozrodu i warunkowania), ale grupie, do której się należy z przydziału.

Metodą Pawłowa przyzwyczaja się dzieci do pogodzenia ze śmiercią, niechęci do rodziny, bo ona buduje trwałość, a gdy jednostka czuje, wspólnota szwankuje; pozbawia się ludzi empatii. W „Nowym wspaniałym świecie” rzeczy zużyte wyrzuca się i tworzy nowe, w grach erotycznych każdy może posiąść każdego, a gdy zdarza się najmniejsza trudność, wystarczy gram somy, czyli swoistego narkotyku, dzięki któremu społeczeństwo jest ogłupione i podatne na wpływy.

Poza tym wspaniałym światem jest jeszcze otoczony drutem pod wysokim napięciem Rezerwat Dzikich, gdzie ludzie żyją i rodzą się normalnie. Pochodzi stamtąd John, który pragnie poznać nowy świat, ale  zobaczywszy, na czym polega tam życie, czuje gorycz rozczarowania. Dostrzega, że ludzie nie wiedzą, czym jest wolność, nie rozumie ich rozwiązłości seksualnej ani braku potrzeby indywidualnych wyborów. Nie pasuje tam i nie chce takiego świata, w którym by zaznać obfitości miłych doznań, ogląda się czuciofilmy; przyjmuje substytuty ciąży; surogaty gwałtownej namiętności; żuje gumę z hormonami płciowymi; powołuje miliony jednakowych bliźniaków; lubi to, co nowe, nie stare, uznaje, że cywilizacja to sterylizacja, a życie razem - jak w Rezerwacie Dzikich - to okropny pomysł.

Lenina, jedna z tych kobiet, które godzą się na złe traktowanie – dziś powiedzielibyśmy molestowanie – słysząc propozycję spaceru od jednego z jej kasty Bernarda, który nie daje się uformować, mówi: – Rozmawiać? Ale o czym? Chodzić i gadać? Co za osobliwy sposób spędzania czasu przed południem?
– Czy ty nie chciałabyś być wolna? – pyta ją mężczyzna. – Nie wiem, o co ci chodzi. Jestem wolna, żeby cieszyć się życiem. Każdy obecnie jest szczęśliwy – odpowiada, nie rozumiejąc, czym może być szczęście osiągane na swój własny sposób.

I tak wygląda ten pozornie wspaniały świat, w którym Henry Ford został uznany bogiem kapitalizmu i prorokiem czasów przyszłych. To do niego ludzie wspaniałego świata zwracają się na wzór chrześcijan: „na Forda”, „o Fordzie w niebiesiech” czy po prostu przeklinają „Forda mać”.

Sobotnia premiera trwała niespełna dwie godziny. Była inna od wszystkich dotąd. Z pewnością kolejny raz przypomniała, że idealnego świata nie ma, że zawsze znajdą się ludzie, których nie da się wytresować, że utopia to zjawisko fantastyczne.

Jak gorzowscy widzowie zareagowali na propozycję Krzysztofa Garbaczewskiego? Różnie. Dwie osoby siedzące obok mnie wyszły w trakcie spektaklu, inne na zakończenie nie biły brawa i nie zostały na spotkaniu po premierze, jeszcze inne wyrażały swój zachwyt jej realizacją. Warto dodać, że byli też aktorzy, którzy zrezygnowali z przydzielonych im ról i nie wzięli udziału w tym teatralnym wydarzeniu, które wywołało żywe dyskusje po jego zakończeniu. Nie wiem, czy spektakl okaże się frekwencyjnym hitem. Raczej wątpię. Sądzę, że całość była przebodźcowana, że technologia, którą autorzy tak się zachwycili, wyparła to, co najważniejsze – słowo. Niestety, często wybrzmiewało ono niezrozumiale, stąd trzeba było ogromnego skupienia, by połączyć wszystkie wątki. Ja po powrocie z teatru ponownie sięgnęłam do tekstu Aldouxa Huxleya, czego i Państwu życzę, by nie zachwycać się jedynie nową i na pewno bardzo drogą formą teatralną, ale zwrócić uwagę na wciąż aktualną treść, która skłania do myślenia. I aż chciałoby się metaforycznie - w odniesieniu do zachwytu nowymi technologiami - zakrzyknąć, jak John na końcu "Nowego wspaniałego świata": "Nie łykajcie tych pigułek, bo to trucizna. Trucizna dla duszy i ciała."

Hanna Kaup
foto Teatr im. J. Osterwy Facebook

„Nowy wspaniały świat”
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie
Krzysztof Garbaczewski – scenariusz i reżyseria
Rébecca Pierrot – dramaturgia
Martyna Konieczny - kostiumy
Qba Janicki – muzyka
Robert Mleczko – scenografia, reżyseria świateł, video
Marcin Kosakowski – awatary, programowanie 3D
Radomir Majewski – programowanie 3D, scenografia wirtualna
Mikołaj Kwiatkowski - as. reżysera
Beata Chorążykiewicz - insp./sufler

Obsada:
Bartosz Bandura
Magdalena Dwurzyńska
Dominik Jakubczak
Kacper Kubryński
Mikołaj Kwiatkowski
Magdalena Kasperowicz
Marta Karmowska
Edyta Milczarek
Artur Nełkowski
Oliwer WitekKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/9

, zdjęcie 2/9

, zdjęcie 3/9

, zdjęcie 4/9

, zdjęcie 5/9

, zdjęcie 6/9

, zdjęcie 7/9

, zdjęcie 8/9

, zdjęcie 9/9


2 grudnia 2023 21:21, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć.
Maria , 03.12.2023, 09:06, 178.235.190.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Konsultant" Jolanta Dębska

ul. Czereśniowa 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 29 80
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
"Marcello" Cukiernia

ul. Mieszka I 64, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 88 72
branża: Cukiernicze wyroby - produkcja <czytaj dalej>
Komis Mokosa Andrzej

ul. Bohaterów Westerplatte 33 l. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 751 36 06
branża: Komisy <czytaj dalej>

Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
Zmiana nazwy miasta
Drodzy Mieszkańcy - właśnie garstka ludzi decyduje o Was, bez ... <czytaj dalej>
A może do Tirany
Polskie Porty Lotnicze poinformowały o wynikach przewozowych lubuskiego lotniska Zielona ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
admin ego:
W roli głównej wiolonczele
Na zakończenie sezonu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej, koncert o tytule ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wakacje Polaków 2024
Wakacje 2024 - Polacy chcą podróżować na własnych zasadach. Od kilku ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
Katarzyna Winkiewicz-Więcław :
Panie Marku, dziękujemy za piękne słowa :) <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Natalia Ślizowska. Powróciła w nasze strony, objęła prestiżowy (po nieudacznych politykach) lokal w centrum miasta i się zaczęło. I trwa. Nie <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Bardzo dobre fotografie - pokazują tę niezwykłą ale jakże ważną dla współgrania uważność, zwracanie się do partnerów by dobrze, idealnie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej