
Na rozpoczęcie sezonu kulturalnego 2023-2024 w Filharmonii Gorzowskiej wręczono doroczne Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta. W 24. edycji laureatami Motyli zostali: aktorka
Anna Łaniewska i malarz
Roman Piciński.
Takiego oblężenia Filharmonia Gorzowska nie przeżyła dawno. Po raz pierwszy w głównej sali zabrakło miejsc, więc trzeba było dostawiać krzesła. Tym razem bowiem gala inaugurująca miejski sezon kulturalny miała wyjątkową oprawę muzyczną. W projekcie „Efekt motyla” wystąpili połączeni dyrygenturą
Bartosza Pernala artyści z Filary Jazz Big Band i Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej z solistami:
Pauliną Gołębiowską i
Jakubem Luboińskim.
Zanim laureaci odebrali statuetki autorstwa
Andrzeja Moskaluka, dwie osoby związane z gorzowską kulturą otrzymały odznaczenia państwowe. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano aktorkę
Bożenę Pomykałę-Kukorowską i muzyka
Jana Markuszewskiego.
Przyznano też Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je: animatorka kultury
Iwona Goździk oraz muzycy:
Maciej Grygiel,
Marek Konarski (w jego imieniu odznakę odebrał
Bogusław Dziekański),
Dawid Pajdzik i Bartosz Pernal.
Nominację do nagrody Motyla otrzymało dziesięć osób i instytucji. Byli to:
Lidia Świątkowska, Roman Piciński,
Robert Piotrowski, Eugeniusz Jaszkul, Anna Łaniewska, Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta,
Krystyna Zienkiewicz, Przemysław Kapsa, Marina Rusak, Chór Gaudete. Kapituła pod przewodnictwem
Wojciecha Kuski miała naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie rekomendowała Prezydentowi za szczególne osiągnięcia artystyczne, a także za sukcesy w edukacji kulturalnej, animacji i upowszechnianiu kultury Annę Łaniewską i Romana Picińskiego. Oni też otrzymali unikalne statuetki oraz nagrodę pieniężną.
BIOGRAMY
Laureaci Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego:
Anna Łaniewska
Aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy od 34 lat. W dorobku artystycznym posiada ponad 200 ról teatralnych. Zagrała m.in.: w Czarownicach z Salem, Mistrzu i Małgorzacie czy Makbecie. Spektakl Trzy razy Piaf, w którym występuje, jest grany z niesłabnącą popularnością od 2007 r. Młodszej publiczności znana jest przede wszystkim z przedstawień o sympatycznym Tygrysie Pietrku, w których gra tytułową rolę.
Wykładowczyni w Studiu Teatralnym, jest instruktorką teatralną, uczy recytacji i poezji śpiewanej. Autorka scenariuszy do sztuk teatralnych i tekstów piosenek, współtwórczyni, reżyserka i wykonawczyni licznych projektów realizowalnymi z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, a także z seniorami.
Laureatka licznych nagród w konkursach recytatorskich i poezji śpiewanej. W 2002 r. za wybitne dokonania artystyczne wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Lubuskiego, w 2014 r. otrzymała Pierścień Melpomeny dla najpopularniejszej aktorki gorzowskiego teatru, w 2016 r. została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w tym roku Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Jest osobą mocno zaangażowaną w działalność na rzecz ochrony praw zwierząt.
Roman Piciński
Znany i ceniony gorzowski malarz i grafik, uczeń Jana Korcza, do perfekcji opanował malarstwo pastelowe, technikę akwareli i gwaszu. Jego działalność artystyczną mieszkańcy Gorzowa podziwiają od końca lat 70. XX wieku na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swoich pracach uwiecznił piękno przedwojennego Gorzowa. Prace te mają szczególny wymiar, ponieważ są poprzedzone kwerendą i poparte szczegółową analizą dokumentacji historyczno – architektonicznej, zachowanej w archiwach. W nieprzeciętny sposób oddają klimat i urok naszego miasta. Są również, oprócz walorów estetycznych, nieocenioną, wyjątkową lekcją historii.
W latach 2003-2013 pracował w Muzeum Lubuskim, gdzie był aranżatorem i kreatorem koncepcji plastycznych kilkudziesięciu wystaw i publikacji poświęconych historii, sztuce, archeologii i etnografii.
Roman Piciński do dzisiaj współpracuje z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta, z Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim i organizacjami pozarządowymi. Jest aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego, a jego prace są bezsprzecznie oryginalną, artystyczną wizytówką naszego miasta.
Odznaczeni Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”
Bożena Pomykała-Kukorowska
Aktorka teatralna i filmowa. Od 1987 roku związana z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Prowadząca warsztaty teatralne, wykładowczyni w Studiu Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży. Brała udział w polsko - niemieckich projektach teatralnych. Na swoim koncie ma również role filmowe oraz w serialach telewizyjnych. Zaangażowana w działalność edukacyjną i projekty charytatywne m.in. na rzecz Hospicjum w Gorzowie Wielkopolskim. W 2023 r. będzie obchodziła 40 - lecie pracy artystycznej.
Jan Markuszewski
Muzyk multiinstrumentalista, animator kultury, pedagog, właściciel Studia Muzyki Elektronicznej w Gorzowie Wielkopolskim, które założył w 1992 roku, jako jedną z pierwszych w Polsce, prywatnych szkół muzycznych. W ciągu wielu lat pracy z młodzieżą wykształcił wielu muzyków, którzy do dzisiaj pracują zawodowo w branży muzycznej. W 2022 roku Studio Muzyki Elektronicznej Jana Markuszewskiego obchodziło jubileusz 30 – lecia działalności.
Odznaczeni Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Iwona Goździk
Animator kultury, muzyk, organizator i koordynator wydarzeń artystycznych. Z kulturą związana nieprzerwanie od 28 lat. Od 12 lat pracownik Filharmonii Gorzowskiej, w zespole merytorycznym odpowiedzialnym za organizację pracy artystycznej i działalności edukacyjnej prowadzonej przez instytucję. Prowadzi koncerty dla mam w ciąży i dzieci do 4 roku życia pn. Muzyczne Raczkowanie. Była również instruktorem współprowadzącym, a także samodzielnie prowadzącym grupę chóru dziecięcego podczas realizacji kilku musicali realizowanych przez Filharmonię Gorzowską. Pani Iwona Goździk przez wiele lat była muzykiem Gorzowskiej Orkiestry ODEON oraz Gorzowskiej Orkiestry Kameralnej, a także członkiem Chóru „Cantabile”.
Maciej Grygiel
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 12 lat muzyk orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Założyciel i menadżer kwartetu smyczkowego im. H.M. Góreckiego. Współpracował z Filharmonią Krakowską, Capella Cracoviensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, zespołem Forum Sinfonia, z którą występował jako solista między innym w USA, gdzie otrzymał honorowe obywatelstwo Kansas City. W 2014 roku był koncertmistrzem Orkiestry Shen Yun w Nowym Jorku. Jako solista występował z orkiestrą Forum Sinfonia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Zielonogórską. Maciej Grygiel z dużym powodzeniem prowadzi również działalność pedagogiczną.
Marek Konarski
Absolwent Danish National Academy of Music, Odense w Danii - magister sztuki. Muzyk jazzowy, kompozytor i saksofonista tenorowy. Wychowanek Małej Akademii Jazzu, gdzie obecnie jest najmłodszym wykładowcą. Artysta zdobył wiele nagród dla najlepszego solisty na konkursach jazzowych, współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi, m.in. z Kathrine Windfeld – duńską pianistką, z którą wystąpił na największych europejskich festiwalach jazzowych. Marek Konarski w 2021 r. wydał swój pierwszy album w roli lidera - „Konarski & Folks”. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny.
Dawid Pajdzik
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Altowiolista – lider grupy altówek w Filharmonii Gorzowskiej, pedagog, kompozytor i aranżer. Jako solista i kameralista jest laureatem wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie, prowadzi klasę altówki na Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2015 r. rozpoczął intensywną działalność kompozytorską. Od tego czasu jego utwory były wykonywane na całym świecie. W 2021 r. otrzymał dofinasowanie w ramach ministerialnego programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Bartosz Pernal
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (puzon jazzowy) a także Uniwersytetu Zielonogórskiego i Akademii Muzycznej w Katowicach (kompozycja i aranżacja jazzowa). W 2017 r. otrzymał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jazzowych, występował na licznych festiwalach i scenach muzycznych ze znakomitymi, polskimi muzykami jazzowymi. Jako kompozytor, aranżer i dyrygent prowadzi autorskie projekty, regularnie realizując premierowe wykonania zarówno w obsadach orkiestrowych, jak i kameralnych. Prowadzi zespół „Bartosz Pernal Orchestra”, a w Gorzowie jest band leaderem zespołu „Filary Jazz Big-Band”.
Biogramy za: Wydział Promocji i Informacji / Wydział Kultury
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć