czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kulturalne nagrody marszałka rozdane w Gorzowie
eGorzowska - 12159_PYSNhys2YV6WKcmzVLb.jpgZasłużeni na rzecz kultury w regionie odebrali 9 grudnia Złote Dukaty Lubuskie oraz Nagrody Kulturalne Marszałek Województwa Lubuskiego. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

W 14-letniej tradycji nagród po raz pierwszy rozdano je w Gorzowie. Piątkową uroczystość poprowadzili: aktorka Beata Chorążykiewicz i dyr. Jan Tomaszewicz. Koperty z nazwiskami nagrodzonych, niczym deus ex machina, sfrunęły na scenę w koszu niesionym przez białego gołębia. Wśród laureatów nagród kulturalnych była m.in. dyr. Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz oraz organizator koncertów muzyki klasycznej z Drezdenka Wiesław Pietruszak.

Wszyscy odebrali statuetki i nagrody pieniężne oraz gratulacje i życzenia od przedstawicieli władzy samorządowej szczebla wojewódzkiego z marszałek Elżbietą Anną Polak oraz miejskiego z wiceprezydent Małgorzatą Domagałą.
- To niesłychanie ważny dzień dla nas wszystkich w regionie lubuskim, bo kultura to jest to, co zostaje, gdy wszystko inne zostanie zapomniane. Kultura tworzy takie wartości, dla których warto żyć – mówiła marszałek.

Wicemarszałek Łukasz Porycki zapowiedział zmiany w przyszłorocznej edycji nagród:
- Już wcześniej podjęliśmy decyzję, że po raz ostatni będziemy rozdzielać te nagrody. W przyszłym roku będzie to jedna nagroda. Ale bardzo się cieszymy, że w sumie ponad 90 osób zostało już nagrodzonych przez samorząd województwa lubuskiego.

Laureaci nagród kulturalnych
1. Wiesław Pietruszak jest absolwentem matematyki na UAM w Poznaniu. Od 27 lat organizuje koncerty muzyki klasycznej, kładąc główny nacisk na promocję muzyki polskiej i rodzimych talentów.
Za swoją działalność otrzymał wyróżnienia:

• 2001 – Srebrny Krzyż Zasługi – za prace nad reformą oświaty i samorządu w roku 1998; Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – za prowadzenie przez 30 lat spotkań literackich „Spotkania w puszczy” dla czytelników dorosłych oraz dla młodzieży;

• 2005 – Nagroda Kulturalna Drezdenka za organizację Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku okazji X edycji;

• 2009 – „Medal Komisji Edukacji Narodowej” – za osiągnięcia w zakresie edukacji i promocję kultury polskiej wśród dzieci i młodzieży;

• 2015 – honorowa odznaka „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”.

2. Joanna Pisarewicz z Filharmonią Gorzowską związana od 2013 r. a od kwietnia 2021 r. zajmuje stanowisko dyrektora. Prowadzona przez nią instytucja wciąż się rozwija, mimo problemów związanych z ogólnym kryzysem i pandemią COVID-19. Stworzenie tak szerokiej oferty prospołecznej i edukacyjnej, dbałość o każdy szczegół na gruncie marketingu i promocji kultury w świecie świadczą o tym, jak doskonałym jest managerem. Wprowadzenie do repertuaru takich cykli koncertowych, jak choćby: „Pikniki Chopinowskie”, „Dobry Wieczór Gorzów”, „Muzyczne Raczkowanie” czy „Akademia Muzyki”, sprawiły, że Filharmonia Gorzowska kojarzona jest jako miejsce przeznaczone dla wszystkich. Niekwestionowanym osiągnięciem o charakterze wojewódzkim, a nawet na skalę ogólnopolską jest nawiązanie współpracy Filharmonii Gorzowskiej z Filharmonią Zielonogórską. Już w pierwszym roku współpracy zaowocowało to wspólnym cyklem koncertów o charakterze prospołecznym i edukacyjnym. Dzięki jej inicjatywie Filharmonia Gorzowska przystąpiła do Festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”, co pozwoliło na rozszerzenie dotychczasowej formuły i przeobrażenie go w Festiwal „Klasyka bez Granic”.

3. Piotr Szubert – peudonim artystyczny Sinto Valentin. Kompozytor, skrzypek. Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Krystyny Jureckiej. Podwójny stypendysta Ministra Kultury i ZAiKS – 2020. Zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim FMF Young Talent Award Kraków 2019. Jest laureatem konkursów Regionalnych oraz Ogólnopolskich (Skrzypce Solo) i Międzynarodowych Orkiestr Symfonicznych. Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpani jako solista, kameralista oraz w Orkiestrze Symfonicznej. Współpracował z wybitnymi muzykami, kompozytorami: Krzysztof Penderecki, Gavin Greenaway, Richard Bellis, Jerzy Maksymiuk, Krzesimir Dębski, Marina Jaszwili, Krystyna Jurecka, Konstanty Andrzej Kulka, Gary Marlowe, Patrick Lemmens, Nick Wollage, Andrzej Kacprzak.

Nagrodzeni Złotym Dukatem Lubuskim
1. Alfred Siatecki – prozaik, publicysta, reportażysta i autor słuchowisk. Debiutował w 1969 r. opowiadaniem publikowanymi w „Wiadomościach Zachodnich”. Był dziennikarzem „Gazety Lubuskiej” i dwutygodnika społeczno-kulturalnego „Nadodrze”. Od 1985 jest członkiem Związku Literatów Polskich. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagrodzony m.in. Lubuskim Wawrzynem Literackim i Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego. Niemal wszystko, co należy do jego twórczości literackiej i publicystycznej, ma charakter ogólnopolski i dotyczy jednocześnie historii i współczesności regionu lubuskiego. W czasie studiów w Szczecinie założył Akademickie Koło Lubuszan i kierował jego zarządem. Głównym celem AKL było przekonywanie studentów kończących studia w Szczecinie do podejmowania pracy w fabrykach, instytucjach i urzędach środkowego Nadodrza. Organizował konkurs na najlepszego studenta Lubuszanina Primo Optimorum Lubusiensum.

2. Katarzyna Truszkiewicz – jest współwłaścicielką Ośrodka Wypoczynkowego TEMAR w Dąbiu i Kołatce, gdzie od 2020 r. organizuje Lubuskie Lato Teatralne, które w kolejnych edycjach przekształciło się w festiwal artystyczny prezentujący kabaret, operę i koncerty stand up, znany powszechnie jako Lubuskie Lato Kulturalne. W 2021 powołała Fundację Bawmy, której celem jest wpieranie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Jako Prezes fundacji podejmuje się szeregu inicjatyw wspierających kreatywność, twórczość dzieci i młodzieży w ramach warsztatów kabaretowych. W 2022 w ramach Lubuskiego Lata Kultury przeprowadziła warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych, zakończone wspólnym koncertem na scenie w Dąbiu oraz warsztaty gastronomiczne z udziałem Joanny Brodzik. Od wielu lat organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego.

3. Wojciech Brodziński – inicjator powołania Centrum Aktywnego Seniora – Gmina Dąbie i Gmina Bobrowice. Poseł – Senior Obywatelskiego Parlamentu Seniorów wszystkich kadencji. Przewodniczący Powiatowej Rady Seniorów wszystkich kadencji w powiecie krośnieńskim. Radny Senior Sejmiku Seniorów Województwa Lubuskiego. Przewodniczący Lubuskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Ambasador Rzecznika Praw Obywatelskich Powiatu Krośnieńskiego. Inicjator powstania i długoletni Prezes UTW. Za swoje zaangażowanie odznaczony został: Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej 2018, Odznaką Zasłużony dla Województwa Lubuskiego 2017 r. Przez wiele lat poprzez swoją społeczną pracę aktywował różne środowiska województwa lubuskiego do działań społeczno-kulturalnych, m. in.: współorganizator Lubuskiego Lata Teatralnego 2020, 2021 i 2022, Lata z Książką – edycja 2020 i 2021. Moderował na wielu płaszczyznach szerokie spektrum społeczeństwa do aktywności na terenie województwa lubuskiego. Jego zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie, inicjowanie działań zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie.

Oprac. red.
Foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/22

, zdjęcie 2/22

, zdjęcie 3/22

, zdjęcie 4/22

, zdjęcie 5/22

, zdjęcie 6/22

, zdjęcie 7/22

, zdjęcie 8/22

, zdjęcie 9/22

, zdjęcie 10/22

, zdjęcie 11/22

, zdjęcie 12/22

, zdjęcie 13/22

, zdjęcie 14/22

, zdjęcie 15/22

, zdjęcie 16/22

, zdjęcie 17/22

, zdjęcie 18/22

, zdjęcie 19/22

, zdjęcie 20/22

, zdjęcie 21/22

, zdjęcie 22/22


9 grudnia 2022 21:28, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? Dołącz do nas, aby wspólnie tworzyć przestrzeń, w której doradztwo ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
Aktualne "Romantyczki"
„Romantyczki” wracają na afisz Teatru Mostów. 16 i 17 marca gorzowski ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i ... <czytaj dalej>
Konkurs pisanek
51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Muzeum Lubuskie im. Jana ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
admin ego:
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
admin ego:
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej