Szymon Szymankiewicz to wyjątkowo rozpoznawalny polski plakacista. Zaliczany do grona najlepszych młodego pokolenia. Każda jego praca wzbudza emocje. Wiele wywołało skandal. 20 jego plakatów można było oglądać w Klubie Magnetoffon w czasie Nocnego Szlaku Kulturalnego.
Zagadnienia społeczne i polityczne od zawsze inspirują artystów. Ostatnie lata w Polsce to właściwie taki tematyczny tygiel, a każdy dzień to szansa na artystyczny komentarz. Wykorzystuje ją Szymon Szymankiewicz, którego styl to klasyka plakatu: prostota przekazu uzyskana przez minimalizm elementów/słów i kolorów oraz operowanie znanym, często przetworzonym symbolem. Na swoim facebookowym profilu, gdzie publikuje prace, napisał: „Plakat to nie książka, w którą się wczytujemy, by na końcu poznać przesłanie. Plakat musi być czytelny od razu. Tworzę zaangażowane plakaty, bo taki jestem, takie mam poglądy. Odnoszę się do problemów społecznych i wydarzeń w polityce. Ale czy to czyni mnie „twórcą politycznym”? Chyba tylko w takim rozumieniu, że „polityczne” jest każde działanie, krytyczne myślenie i wyrażanie swojego zdania. W takim razie „apolityczne” jest tylko milczenie”.
W sobotnią noc w wąskim korytarzu gorzowskiego Magnetoffonu tłumy ludzi witał „Loading”, czyli plakat, który podczas 26. Biennale Plakatu Polskiego otrzymał Złoty Medal Marszałka Województwa Śląskiego, ale tenże marszałek wycofał się z finansowej nagrody 10 tys. zł. Dlaczego? Co takiego znajduje się na plakacie Szymankiewicza? Trudno rozpoznawalny fragment swastyki na białym tle. Pozostałą część skrywa odcień czerwieni. U dołu komputerowy napis "Loading", czyli ładowanie. To wyjątkowo silny w wymowie artystyczny komentarz, który zwraca uwagę na budzenie się nazistowskich nastrojów, jakich jesteśmy coraz częściej świadkami.
Vis a vis Bartosz Matuszewski, który wystawę organizował, umieścił najnowszy plakat, pokazany światu 29 maja z okazji ogłoszonego wtedy Światowego Dnia Solidarności z Białorusią. Jest głosem w dyskusji, jaka przetoczyła się przez Polskę, a dotyczyła nie tyle prawdziwego problemu, jakim było zmuszenie do lądowania samolotu, a następnie wyprowadzenie z niego Romana Protasiewicza i Sofi Sapiegi, co próby ośmieszenia aktywistki Jany Shostak, która w przezroczystej bluzce, pod którą nie miała stanika, krzyczała w Warszawie pod ambasadą.
W Magnetoffonie zobaczycie też inny plakat, który wywołał burzę. To ostrze noża, z którego wyłania się profil Jarosława Kaczyńskiego. Za skopiowanie go na prywatnym profilu wicedyrektor Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś został zwolniony z pracy. Pozwał muzeum do sądu i sprawę wygrał w drugiej instancji. W tym wypadku sprawa autora plakatu trafiła do komisji dyscyplinarnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którego Szymankiewicz jest pracownikiem, więc artysta opublikował oświadczenie: „Plakat, który wywołał kontrowersje i medialne poruszenie, nie stanowi mowy nienawiści i nie zawiera wezwania do niej. Ma on jedynie skłaniać do refleksji. Plakat jest wynikiem indywidualnej twórczości artystycznej i nie reprezentuje żadnej instytucji, w szczególności Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wbrew oświadczeniom mediów nigdy nie był on publikowany na stronach Uniwersytetu, ani powiązanego z nim portalu „The Culture of The Poster”. Wszystkich, których dotknął czas publikacji najmocniej przepraszam”.
Przedstawiłam tylko trzy z 20 plakatów, jakie można jeszcze oglądać w Magnetoffonie. Koniecznie wybierzcie się na tę lekcję niemilczenia, która była chyba najlepszym punktem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulturalnego.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć



















Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>