
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.
Udział w konkursie mogą wziąć uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Prace można składać w oddziałach PFRON do 17 kwietnia.
Konkurs organizowany od 2003 r. to największy przegląd twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Ostatniej edycji towarzyszyło hasło „Podróże moich marzeń”. Napłynęło prawie 2000 prac, które ocenili znani i cenieni artyści plastycy, historycy sztuki i etnografowie.
– Konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” od lat jest doskonałą okazją do podziwiania głębokiej wrażliwości osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wielki fenomen sztuki nieprofesjonalnych artystów polega na odwoływaniu się do emocji i budowaniu nastroju – mówi prezes zarządu PFRON
Krzysztof Michałkiewicz.
Prace nagradzane są w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Motyw przewodni tegorocznej edycji – „Tajemnica mojej wyobraźni” – został wybrany w głosowaniu internetowym. Wzięli w nim udział uczestnicy i laureaci z lat poprzednich.
Twórczość artystów niepełnosprawnych można było dotychczas obejrzeć m.in. w: Zamku Królewskim w Warszawie, Belwederze, Sejmie RP, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Narodowej Galerii Zachęta, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Prace plastyczne można składać do 17 kwietnia w oddziałach wojewódzkich PFRON. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej:
sztuka.pfron.org.pl
Patronat nad wydarzeniem objęły: Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Narodowe w Warszawie.
Oprac. redakcja
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>