czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie zależy nam na tym, by wycinać drzewa bez podstawy
eGorzowska - 11818_7Fb8e7iDGrmtZF7zTYv.jpg

Rozmowa z Dawidem Smolińskim z wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego urzędu miasta, głównym specjalistą do spraw zieleni miejskiej.

W mieście i na portalach nie tylko społecznościowych co chwilę wybuchają burzliwe dyskusje, które trudno pominąć milczeniem i obojętnością. Dotyczą zieleni miejskiej. Na pewno docierają do pana głosy, że po pierwsze, zabetonowano nam miasto; po drugie, jak się sadzi drzewa, to się o nie nie dba; po trzecie, jak one już rosną, to się je rżnie, a nie przycina. Proszę się do tego odnieść.
- Cieszymy się, że mieszkańcy zwracają uwagę na zieleń miejską i że wspólnie możemy o nią dbać. Te głosy są dla nas ważne. Natomiast odnosząc się do ostatnich dyskusji dotyczących chociażby pielęgnacji drzew przy ulicach: Mieszka I, Chrobrego i Borowskiego, te działania zostały tam zaplanowane i wykonane. Naszym zdaniem nie wykraczają poza sztukę ogrodniczą przyjętą podczas pielęgnacji drzew. Były wykonane tylko niezbędne cięcia, przy ul. Mieszka I i Chrobrego podyktowane głównie przywróceniem ruchu tramwajowego na tym odcinku. Tam usuwaliśmy kolizje drzew czy gałęzi, które wrastały w trakcje tramwajowe. Przy okazji usunęliśmy cześć gałęzi, które biczowały elewacje. Te drzewa rosną w takim miejscu, blisko budynków i trakcji tramwajowej, że co jakiś czas musimy je poddać pielęgnacji, by nie było tych kolizji ze skrajnią i ruchem tramwajowym oraz by te drzewa nie wrastały w elewacje budynków. Jeśli chodzi o ul. Borowskiego, tam usunęliśmy praktycznie tylko odrosty, jeśli gdzieś kolidowały z widocznością, ruchem pieszym i samochodowym. Przywróciliśmy skrajnię nad ulicą i chodnikiem. To są podstawowe działania, jakie jesteśmy w obowiązku realizować. Naszym zdaniem tam nadmiernego działania nie było.

Wspomniał pan o sztuce ogrodniczej i o tym, że przycinacie odrosty. A kiedy czytam to, co ludzie piszą, czuję się trochę jak w innym świecie, bo mówią o wyżynaniu koron drzew, z czym potem one sobie nie poradzą i uschną. Rozumiem, że drzewa przy trakcji tramwajowej, która nie działała przez minione 5 lat, trzeba uporządkować. Rozumiem też, że to stara zabudowa, a drzewa się rozrastają, uderzają w elewacje i szyby, że mieszkają tam starsi ludzie, którzy boją się, że te gałęzie im uszkodzą okna czy ściany. Ale proszę powiedzieć, skąd bierze się opinia, że firma, która o tę sztukę ogrodniczą ma dbać, nie zna się na niczym, że ludzie są z "łapanki", że np. nie macie zezwoleń na cięcie, a robicie to w okresach lęgowych, gdy są gniazda na drzewach?
- Moim zdaniem to wynika po części z faktu, że zieleń jest wrażliwym tematem w mieście, szczególnie w ostatnich latach, gdy borykamy się z falami upałów. Doceniamy to, że mieszkańcom na tej zieleni zależy, natomiast domyślamy się, że w niektórych sytuacjach emocje mogą brać górę. Ale my chcielibyśmy do tego odnieść się merytorycznie. Uważamy, że sformułowania typu: wyżynamy czy rżniemy drzewa są nieuzasadnione w tych przypadkach, o których mówiliśmy. My naprawdę nie podejmujemy działań nieuzasadnionych. Nam nie zależy na tym, by wycinać drzewa bez podstawy czy pielęgnować te, które nie wymagają pielęgnacji, bo tego nie robimy. Raz, że na to nie ma pieniędzy w nadmiarze, jeśli chodzi o budżet utrzymania zieleni miejskiej, a dwa, że wiemy, jak te zabiegi powinny być prowadzone bez szkody dla drzew.

Wy wiecie, ale czy pracownicy firmy, która wykonuje te prace, też wiedzą? O tych ludzi pytałam, czy nie są przypadkiem z „łapanki”. Dostają zadanie, idą i tną.
- Te informacje, które pojawiały się w przestrzeni publicznej co do braku kompetencji firmy, która realizowała prace, naszym zdaniem też były nieuzasadnione i być może tu też zadziałały emocje. Realizowała to firma, która na nasze zlecenie – czy na podstawie zawartych umów w przetargach nieograniczonych – utrzymuje dla nas zieleń w centrum miasta od wielu lat. My, ogłaszając przetargi na utrzymanie zieleni, określamy warunki progowe, które firmy muszą spełnić, a więc mieć w swoim zespole osobę z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Sama firma też musi posiadać doświadczenie. Oczywiście, zdarzają się różne sytuacje, bo ciężko nam w takiej firmie dopilnować każdego pracownika bezpośrednio.

I potem dzieje się tak, jak to było np. przy koszeniu trawy na błoniach wokół Filharmonii Gorzowskiej.
- To jest jeszcze inna sytuacja, błąd w wykonaniu. Natomiast firmy wyłonione do pielęgnacji zieleni miejskiej, poza odpowiednim doświadczeniem, muszą mieć potencjał i kierownika z wykształceniem. Nam też nie zależy, by te zadania wykonywały firmy czy osoby, które nie mają przygotowania.

Jak wygląda rynek tych usług i firm, które stają do przetargów? Może ten problem, o którym ludzie piszą, wiąże się z  brakiem wyboru?

- Jeśli chodzi o przetargi, które my ogłaszamy na terenie Gorzowa w zakresie utrzymania zielni, sytuacja rzeczywiście ulegała zmianie. Kiedyś tych firm było więcej, ale generalnie w postępowaniach przetargowych startuje na pewno kilka firm, na pewno otrzymujemy oferty konkurencyjne i to nie jest tak, że nie mamy zupełnie w czym wybierać. Jednak siły roboczej brakuje coraz bardziej również w branży zieleni. Ale skoro wykonawca odpowiada za działania, jest z nim podpisana umowa, to jego obowiązkiem jest tych pracowników przeszkolić, by byli gotowi do wykonania zadań bez szkody dla zieleni.

Cdn.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Hanna Kaup


8 sierpnia 2022 21:55, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


To są zawsze ogólniki. No to moze przybliżyć mechanizm kontroli takich firm w czasie pracy? Kto, jak często jeździ i sprawdza wykonanie zlecenia. Czy organizowane są spotkania z kierownictwem tych robót przed i po pracy.
Czy istnieją zapsy jakościowe takich kontroli. Co było wykonane zgodniera co niezgodnie z zaleceniami e.t.c. Udostepnic do wiadomości publicznej jako dowód należytej kontroli wynajętych firm.
Inaczej ten wywiad to takie słodkie pierdzenie.
Anonim_3173, 09.08.2022, 09:20, 144.91.94.84 ##

Szkoda, że nigdy nie pada pytanie KTO zarabia na wycince drzew z tkanki miasta, Ile się na tym zarabia. I W CZYIM kominku gorzowskie drzewa kończą w długie romantyczne wieczory.
Anonim_6471, 10.08.2022, 12:00, 31.0.21.132 ##

Ciekawe, gdzie powèdrowało drewno wycięte przy okazji budowy na Kanale Ulgi toru kajakarskiego? Dziś zarośniętego. To samo z mariną na Teatralnej. Porownać ją można do santockiej. I brodaty, nadęty urzędas jeszcze wodze bajery popuszcza. Ale to Gorzów.
Bruhl, 10.08.2022, 17:47, 83.20.137.81 ##

Rzeźniku..
100letnie lipy Kostrzyńskiej ciach
Drzew z wejściu do parku róż w Strzeleckiej ciach
Drzewa w parku kopernika nowe a uschnięte ciach
Drzewa w deptaku Chrobrego ciach
Drzewa w kwadracie i zieleń ciach
Anonim_4688, 10.08.2022, 18:55, 5.172.255.109 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Chopina 49-51 w Gorzowie Wlkp.

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72025 85w .59
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Dafart" Dawid Figielek

ul. Walczaka 20 B, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 97 99
branża: Artyści, rękodzieło artystyczne <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0434.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej