czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
19III2020 - reakcja obronna
A może się uda
19III2020.- A co jeśli ten wirus to nie wybryk Chin, a reakcja obronna Matki Ziemi? – pyta na portalu społecznościowym Paweł Iwanowski. Wczoraj cytowałam senatora Władysława Komarnickiego. Dziś proponuję lekturę wypowiedzi innego gorzowianina:

„Fabryki zwolniły albo stanęły. Zanieczyszczenie mniejsze. Mniej tych pyłów, CO2, dymów, zanieczyszczeń. Potwierdzają to zdjęcia satelitarne Ziemi wykonane przez NASA.

Ludzie już tak nie pędzą. Niestety, nie wszyscy mogą zwolnić, ale gros ludzi ma więcej czasu, dla rodziny, na telefon do bliskich, na zaległe sprawy, na dobrą książkę, spacer, wspólne oglądanie filmu.
Odżywa w ludziach taka normalna potrzeba pomocy. Jeden drugiemu robi zakupy, dowozi jedzenie, pomaga w załatwieniu różnych spraw, śpiewamy wspólnie na balkonach, dostrzegamy drugiego człowieka. Służbie zdrowia zawozimy posiłki, drobne rzeczy, w podziękowaniu, trosce, bo tak trzeba, bo tak wypada. Spece od marketingu za darmo udzielają prostych porad, jak kryzysowe branże mogą sobie radzić teraz. A jeszcze dwa miesiące temu, kto by pomyślał, że pizzeria da - za darmo - 10 kartonów pizzy dla SOR-u czy magik powie, jak ustawić reklamę na Facebooku dla kwiaciarni, za którą skasowałby z 300 zł (…). Milszym okiem spoglądamy na sprzedawców w marketach, mówimy im "dzień dobry", nie udajemy, że ich nie widzimy. Ludzie w kolejce przed piekarnią gadają ze sobą. Szok! Stary z młodym. Łysy z kudłatym. Nie ma znaczenia. Drobne gesty normalnej ludzkiej życzliwości, które jeszcze dwa miesiące temu były nie do pomyślenia.

Kogo wolałabyś mieć teraz w rodzinie? Piłkarza, który za kopanie piłki zgarnia miliony euro miesięcznie, czy lekarza lub pielęgniarkę, która naraża życie swoje i swoich bliskich, pracuje po kilkanaście godzin i zarabia 3.000 zł na rękę... jak ma szczęście. Ale wszyscy biadolą, że Euro odwołane, co z Olimpiadą, żużlem? Ta epidemia powinna przewartościować kilka spraw. I to solidnie.
Zagrożenie spowodowało, że zaczęliśmy (ci mądrzejsi) cenić swoje zdrowie. Ci niemądrzy i słabsi... cóż... selekcja naturalna. Brutalne, ale taka jest przyroda.

W centrach wielkich miast nie słychać już samochodów, maszyn - słychać śpiew ptaków i budzącą się do życia przyrodę. W końcu jest wiosna. Zwierząt ten wirus nie rusza. Dziwne prawda? Lata mniej samolotów (czystsze powietrze), pływa mniej statków (czystsze wody), mniej się odławia ryb, mniej poluje, a przede wszystkim mniej marnotrawi.

Ludzie z obawy przed tłumem znów pokochali lasy i jeziora, i rzeki. Uciekają z betonowych miast na łono przyrody.

Po pierwszych panicznych zakupach w marketach dociera do nas, że wywaliliśmy kasę w śmietnik, bo nie przejemy, bo się zmarnuje, pójdzie do kosza. Następnym razem pomyślisz w sklepie, zanim się obkupisz w żarcie na pół roku. Okazuje się, że zaczynamy doceniać to, co mamy. Zegarek za 50 zł pokazuje czas tak samo jak ten za trzy tysiące. Samochód za 100.000 złotych okazuje się zbędny, kiedy ten za 10-20-30 dowiezie nas do celu tak samo, a kosztuje duuużo mniej. Okazuje się, że kasa nie wygra z wirusem - jak pech to pech. Kasy nie zabierzesz na tamten świat ze sobą, nie kupisz za nią lekarstwa.

Spowolnienie w firmach - mam taką nadzieję - spowoduje, że pracodawcy zaczną doceniać sumiennych, oddanych, wartościowych pracowników, którzy pozostaną przy firmie w trudnych czasach i ich docenią. Jak nie teraz to w przyszłości, jak to wszystko minie. A minie.

Epidemia w Chinach powinna pokazać, że nie wolno uzależniać dostaw od tylko jednego kraju, że trzeba dywersyfikować, budować i rozwijać równolegle swoje. Trzeba dbać o swoją gospodarkę, być możliwie jak najbardziej niezależnym. Dopiero teraz odczujemy jak "tanie" są produkty z Chin i Dalekiego Wschodu - ile przyjdzie nam zapłacić za "gacie", "spodnie" czy "telewizor". Przecież my nie mamy tylu i takich fabryk nie tylko w Polsce, ale nawet w Europie. Kiedy my zamykamy nasze zakłady w obawie przed epidemią, oni już ruszają z produkcją. Będzie płacz i płać. Cóż. Chiny od wieków myślały daleko wprzód w myśl bardzo starej zasady: Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Ich gospodarka była gotowa na krach, są dużo bardziej przedsiębiorczy, gotowi do zmian, do adaptacji, bardziej obrotni - uzależnili cały świat od swoich tanich produktów, teraz to sobie odrobią.

Może faktycznie Matka Ziemia miała dość, dość największego pasożyta jakim jesteśmy niestety my, dość ciągłego gadania i nic nierobienia lub pozornych ruchów, dojenia zasobów, które - co tu dużo gadać - nie są nieskończone. Węgiel się skończy, ropa się skończy, woda już się kończy, klimat się zmienia, co widać gołym okiem. 20 lat temu w Gorzowie śnieg potrafił leżeć przez tydzień, dwa. W tym roku śniegu nie było. Żyjemy w tak skrajnym świecie, że kiedy my wyrzucamy jedzenie do śmieci, ktoś inny umiera z głodu, często w tym samym mieście, nie mówiąc już o Afryce, Indiach. Kupujemy kolejny nowy telefon, stary jest okej, ale ten jest nowy, ładny, z fajnym logo, a ktoś inny nie ma nawet gaci lub czystej wody do picia. Latamy w kosmos, a nie potrafimy zapewnić prądu, wody, lekarstw w takiej Afryce. Ziemi też nam nie przybędzie, a ludzi tak. Dla wszystkich nie wystarczy. Będzie bolało.

Może faktycznie Ziemia miała dość i zadziałał jej system immunologiczny? Na ile skutecznie - to jeszcze zobaczymy. Póki co dość skutecznie.

Natura zawsze znajdzie drogę.”

Pomyślcie o tym, zamiast udostępniać setki fake newsów czy spiskowych teorii dziejów.

Hanna Kaup


19 marca 2020 17:25, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Chinom ktoś powinien wystawić rachunek za tego wirusa.

niech teraz bulą za spowolnienie całej światowej gospodarki

tak się tam namnożyli jak te króliki że już im miejsca brakło na tej ziemi..
i jedzenia

to zaczęli po kotach i psach te nietoperze wpier..ać
to i sie zemściło.
Anonim_7499, 21.03.2020, 02:37, 31.0.125.124 ##

fejsbuk też sie do tego przyczynił.
jak zarła tego nietoperza to ktoś nagrywał i selfie do internetu.

ludzie płacą sami za swoją głupotę.
szybki postęp techonologiczny i rozwój Internetu doprowadził z jednej strony do skrajnego debilizmu społeczeństwa
i z drugiej do powstania nowych zagrożeń

które uruchomiły tego wirusa.

lodowce arktyki sie topią.
a pod nimi 15 nowych wirusów nie znanych dotąd światu. I one się wszystkie uwolnią do atmosfery. Jak świat będzie tak konsumował jak do tej pory.

Ktoś musi być bogaty żeby biednym był ktoś.
Nie da się żeby wszyscy byli bogaci. Dlatego musi być równowaga między państwami

w jednych musi być bida (Rosja, Indie, Chiny) żeby w drugich był dobrobyt (europa zachonia i USA).
Anonim_7499, 21.03.2020, 02:40, 31.0.125.124 ##

Fejsbuk, auto, system, forum, co jeszcze? To człowiek. To człowiek wrzuca, niszczy, obraża, zabija... To człowiek
Anonim_7214, 21.03.2020, 09:19, 81.190.167.21 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4baa.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej