sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
W sprawie dzieci, rodziców i tego, co sobie fundujemy
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13407_67TSKp2zvnb2LMCTPn8.jpgKolejny głos w sprawie edukacji. Tym razem dziennikarza, publicysty, pisarza Tomasza Terlikowskiego.

I jeszcze mój dłuższy głos w sprawie nie tyle nawet prac domowych, co dzieci i rodziców, a także tego, co im sami fundujemy. Dla Wirtualnej Polski napisany.

"Mam piątkę dzieci, w zasadzie na każdym etapie edukacji. Najstarsze jest już na studiach, dwoje młodszych chodzi do liceum, a dwójka najmłodszych to jeszcze uczniowie podstawówki. Przeszliśmy już z żoną wszystkie możliwe egzaminy, a także rozmaitych nauczycieli i rozmaite podejście do nauki naszych dzieci. Jestem dzieckiem nauczycielki, a wśród licznych prac, jakie wykonywałem, był także zawód nauczyciela (w liceum i akademickiego). I to właśnie upoważnia mnie do postawienia tezy, że afera o prace domowe, o poziom nauczania szkół, o rzekomo spadającym poziomie edukacji ludzi młodych, niewiele ma wspólnego z edukacją, a o wiele więcej z „kulturą zap***dolu”, w jakiej sami żyjemy.

Od dawna ze zdumieniem obserwuje „wyścig szczurów” jaki fundujemy naszym dzieciom. Widzę koleżanki i kolegów moich dzieci, które po skończonych lekcjach biegną na kolejne lekcje, korepetycje, dodatkowe godziny języka, innych języków, matematyki i fizyki, i innych jeszcze zajęć. Efekt? Dzieciak wraca do domu po 21, a tam jeszcze z rodzicami (a jakże) trzeba odrobić prace domowe i przygotować się do kolejnego dnia. Rodzice są zachwyceni, bo realizują „projekt dziecko”, mają poczucie dobrze spełnionego obowiązku, i tylko dzieci, które tracą dzieciństwo, trochę żal. Szkoła, mając świadomość, jak to w wielu miejscach wygląda, może spokojnie zrzucić odpowiedzialność za naukę na rodziców.

Oczywistą cenę płacą za to dzieci z domów biedniejszych, rodzin, które nie przywiązują aż takiego znaczenia nauce. One nie dostaną takiego wsparcia w domu, a brak lub gorzej – bo samodzielnie bez pomocy rodziców – odrobione prace domowe sprawią, że będą miały gorsze stopnie, co jeszcze bardziej zniechęci je do pracy. Inną, ale też istotną cenę, za taki, a nie inny model płacą dzieci z rodzin wysokofunkcjonujących.

One uczą się, że „wyścig szczurów” jest głównym celem ich życia, wprowadzane są w kulturę nieustannego zapierniczu, przynoszenia pracy do domu, i wreszcie tracą dzieciństwo, które ma być czasem zabawy, nudzenia się, a nawet eksplorowania świata (także przy pomocy komórek). Skutki tego nieustannego nacisku, nieustannej presji dzieciaki mają odczuwać w wieku dorosłych. Cieszyć mogą się psychoterapeuci, bo oni na tym zarobią, ale dzieciom nikt dzieciństwa nie zwróci.
Zmienić trzeba więc nie tylko kwestię prac domowych, ale w ogóle podejście do edukacji. Rodzice - szczególnie ci najbardziej przejęci - powinni choć trochę wrzucić na luz. Świadectwo szkolne (poza ósmą klasą i świadectwem maturalnym) ma minimalne znaczenie dla życia naszych dzieci. To, czy z jakiegoś przedmiotu będzie ono miało trójkę, czy szóstkę nie ma dla ich dalszego życia najmniejszego znaczenia.

Istotniejsze jest to, żeby się wyspały, żeby spotkały się z kolegami, żeby znalazły to, co ich interesuje, niż to, czy będą miały czerwony pasek. Warto samemu sobie zadać pytanie, ile razy w życiu pokazaliśmy komuś swoje świadectwo? Ile razy przydało nam się ono do czegokolwiek? Wyjątkiem są oczywiście dwa wspomniane wyżej momenty, które decydują o dalszej edukacji. Tyle że i w tej kwestii bywają one o wiele mniej znaczące, niż to jest przedstawiane. A od realizacji planów ważniejszy jest dobrostan dzieci.

Niestety, żeby sobie to uświadomić, trzeba zrezygnować z oceniania własnego rodzicielstwa z perspektywy właśnie osiągnięć edukacyjnych dzieci. To wcale nie jest tak, że jesteśmy tym lepszymi rodzicami, im lepiej uczą się nasze dzieci. Wcale nie jest tak, że tym, co najważniejszego mamy do przekazania dzieciom jest stosunek do nauki. I wreszcie wcale nie jest tak, że dzieciaki najlepiej się uczące najlepiej potem radzą sobie w życiu. To jest w naszych głowach, ale wcale nie ma aż to takiego znaczenia. Dzieciom trzeba pozwolić być dziećmi, a sobie cieszyć się ich dzieciństwem, zamiast wprowadzać je w strukturę, która przecież frustruje także nas.”

Tomasz Terlikowski
foto FB


7 lutego 2024 21:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nigdy nie chodziłem na żadne korepetycje kiedyś w podstawówce mnie zapisali do pedagoga szkolnego po lekcjach po 7miu zmęczony chciałem iść do domu spor..lilem wtedy ze szkoły wyllotworzypamokno i na mnie krzyczała ale zły że ucieka. Na drugi dzień pogadałem ale nie z nią tlyko nauczycielka swoją która mnie tam wysłała że nie chce tak chodzić i nie potrzebuje. Z nauką kiepsko szło bo byłem zmęczony nie potrzebowałem korepetycji tylko odpoczynku bo łeb parował. Po lekcjach relax granie w komputer its w szkole się poprawiło bo skupiłem się bardziej na niedopuszczanie do zaległości żeby nie trafić do tej jędzy znowu
Anonim_2467, 07.02.2024, 22:45, 37.248.156.4 ##

po błędach widać, że nauka tobie nie służyła.
Anonim_5475, 08.02.2024, 15:00, 80.54.212.98 ##

nie każdy jest tak samo zdolny. Są jednostki, które w 3 klasie podstawowej mają wiek umysłowy na poziomie pierwszego roku studiów. Pamiętam jedna dziewczynka jak prowadziłem zajęcia z automatyki dla związku Stiftung fur Hochbegabte w Niemczech. Dzieci w jej wieku uczą się liczyć i abecadła. Programowała inżynierskie manipulatory ze studiów.
Anonim_6254, 08.02.2024, 16:30, 79.163.186.144 ##

Czyli można wysunąć tezę, że to zdolności i zainteresowania decydują o powodzeniu w danym obszarze edukacji. Nie można również generalizować, że zupełnie nic nie robić w domu. W ramach własnych zainteresowań powinno się do tego podchodzić jak do domowej zabawy w klubie Relax. Tak podchodziłem grając w gry w klubach komputerowych i gier.
Anonim_6254, 08.02.2024, 16:42, 79.163.186.144 ##

To nie ma nic wspólnego ze zdolnością. Są kujony które marnują swoje życie na to by mieć same 5tki a są tacy którzy jeszcze poza szkołą chcą żyć i żyją nie marnując sobie dziecinstwa
Anonim_2467, 11.02.2024, 02:15, 37.248.153.40 ##

Polecam Roberta kiyosaki. Kujony zostają nauczycielami urzędnikami czyli biedakami a chuligani szkolni dyrektorami i właścicielami firm transportowych.

Bo są 3 rodzaje inteligencji - matematyczna czyli szkolna sprowadza się do nauki pisania czytania i liczenia.
Emocjonalna do umiejętności relacji z ludźmi
I finansowa czyli zarabianie kasy.
I tej ostatniej nie uczą w żadnych szkołach
Anonim_2467, 11.02.2024, 02:19, 37.248.153.40 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Żółkiewska-Mizerska Emilia Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Dworcowa 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 45 20
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
"Bolko" Paweł Grabas

ul. Podmiejska 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 24 91
branża: Komisy <czytaj dalej>
"Eldo" Sp.j. Elżbieta Lenart Halina Kania

ul. Podmiejska 21 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 80 20
branża: Alkohole - hurt <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
admin ego:
Wakacje Polaków 2024
Wakacje 2024 - Polacy chcą podróżować na własnych zasadach. Od kilku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nokia i skradziony parasol
Dziś spaliśmy na dziko na obrzeżach Tampere. Specjalnie wybraliśmy to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
EmbannyYQ:
buy cialis online india 153 reports 207 reports 249 reports 196 reports 190 reports 106 reports 153 reports 191 reports 192 reports 201 reports 211 re <czytaj dalej>
Anonim_8251:
bo wiesniak wyszedl z wioski i teraz ma sie za miastowego tylko słoma z butów wystaje <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Północ jest zapyziała województwa bo radni politycy i prezydent Gorzowa myślą tylko o sobie jako o pempku świata całkowicie ignorując mieszka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
"Spektakularny" sukces. No cóż Zielonogórzanie sie cieszą... <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej