piątek 14 czerwca 2024     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Jacy są Cypryjczycy
eGorzowska - 12582_Gzrlz27euTgGxMRgCRzQ.jpgKażdy dłuższy wyjazd, szczególnie poza granice Polski, to zmiana trybu życia, to wiele kilometrów dziennie spacerów, przemieszczanie się z miejsca na miejsce, by zobaczyć np. ukryty w górach monastyr czy inną świątynię.

To również poznawanie życia ludzi takich, jak my, ale żyjących w innych warunkach. Te inne zwykle są gorsze, no chyba że wybieramy wycieczkę All inclusive i napawamy się leżeniem od rana do wieczora nad basenem, spożywaniem wszelkich smakołyków i raczeniem się najliczniejszymi trunkami.

My jednak wolimy poznawać nowe kraje od podszewki. Zwracamy uwagę na tych, którzy sprzedają wytwory swoich rąk – głównie hodowców owoców i warzyw; tych którzy wykonują codzienną pracę kierowcy czy próbują utrzymać się z prowadzenia przydrożnego baru, w którym podają kawę.

Ludzie na Cyprze są uśmiechnięci. Kiedy coś idzie niezgodnie z planem, kiedy np. na dworcu jakaś kobieta z powodu opóźnienia autobusu, mówi, że się spieszy do pracy, odpowiadają: „Relax”. I nie ma w tym ani złości, ani zdenerwowania. Po prostu komentarz, że nie mogą nic więcej, a robią wszystko, co mogą, trzeba więc zachować spokój.

Dworce autobusowe rządzą się tu swoimi prawami i jeśli nie zdarzy się nic wyjątkowego, kierowcy odjeżdżają punktualnie, ludzie wiedzą, gdzie czekać, ale żadnej zapowiedzi nie usłyszycie.

Jeśli trzeba, kierowca jest decydentem. Gdy jako 14-osobowa grupa PTTK Ziemia Gorzowska wsiadaliśmy do mocno nabitego busa, driver zasadniczym głosem skłaniał pasażerów, żeby się posunęli do tyłu, bo tam jest jeszcze miejsce. I mimo niechęci innych, wpuścił nas wszystkich. Jechaliśmy jak śledzie w beczce, ale kierowca dbał o każdego. U nas nie do pomyślenia. Zwykle na jednej trasie jeździ ten sam mężczyzna, więc kiedy widział nas kolejny raz, machał przyjaźnie. U nas nie do pomyślenia. Kiedy Barbara Schroeder zachwyciła się odtwarzaną w autobusie lokalną muzyką, pan włączył ją na cały regulator i zachęcał do tańca. U nas nie do pomyślenia.

Wszystkie te zachowania potwierdzają, że Cypryjczycy to naród ludzi sympatycznych i uśmiechniętych.

W sobotę udaliśmy się do Panagi, by odwiedzić miejsce urodzenia zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego Makariosa III i Klasztor Chrysoroyiatissa, któremu patronuje Matka Boża nazwana Naszą Panią Złotego Granatu. Po obejrzeniu miejsca i wypiciu kawy, schodziłyśmy z Barbarą do przystanku. W pewnym momencie jakaś młoda kobieta próbowała zaprosić nas na kawę. Powiedziałyśmy, że piłyśmy 10 minut temu. Odpuściła, ale zaraz zza niej wyszła staruszka, która wielokrotnie powtarzała: „Please, please, please”. Łapała nas za ręce i powtarzała: "Please, please, please". Uznałyśmy, że pomożemy tym biednym kobietom. Zamówiłyśmy dwie kawy – okazało się, że drożej, niż miało być – wypiłyśmy po dwa łyki i poszłyśmy.Matka i córka wyglądały na takie, które ledwie wiążą koniec z końcem, ale starsza od razu zerwała nam pięknie kwitnące róże, by choć w ten sposób się odwdzięczyć.

W miasteczku Zbyszek Rudziński zaprowadził nas do wyjątkowej atrakcji. Był to jakiś „sklep”, w którym mocno starszy Cypryjczyk sprzedawał owoce i warzywa, ale w szczególny sposób. Trzeba było mieć odliczoną kwotę, bo nie wydawał. Ale oprócz tego, co sam klient wybrał, mężczyzna dokładał do jego zakupu dodatkowe: pomarańcze, ogórki, banany, pomidory. Był bardzo hojny.
Zadziwieni i obładowani torbami wróciliśmy do Pafos. Tu oczywiście bardziej światowo, trafiliśmy na swoisty targ z różnościami, gdzie sklepikarze – zawsze uśmiechnięci – kiedy zorientowali się, że jesteśmy z Polski, dziękowali i żegnali nas po polsku.

Ponieważ na Cyprze obowiązuje brytyjski, czyli lewostronny ruch drogowy, wielu Polaków często myli się i wchodzi niemal pod koła nadjeżdżającego auta. Nigdy nie słyszałyśmy tu trąbienia. Mało tego, jeden z kierowców zatrzymał się i z uśmiechem na ustach pozwolił Basi przejść przez jezdnię.

To, o czym piszę, to niby drobiazgi, ale one budują atmosferę i w nas Polakach starszej daty budzą refleksje o czasach młodości. Bo przecież pamiętamy ten inny, bardziej ludzki świat.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/21

, zdjęcie 2/21

, zdjęcie 3/21

, zdjęcie 4/21

, zdjęcie 5/21

, zdjęcie 6/21

, zdjęcie 7/21

, zdjęcie 8/21

, zdjęcie 9/21

, zdjęcie 10/21

, zdjęcie 11/21

, zdjęcie 12/21

, zdjęcie 13/21

, zdjęcie 14/21

, zdjęcie 15/21

, zdjęcie 16/21

, zdjęcie 17/21

, zdjęcie 18/21

, zdjęcie 19/21

, zdjęcie 20/21

, zdjęcie 21/21


13 maja 2023 19:56, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Świetna relacja :)
Zbigniew Rudziński, 18.05.2023, 19:24, 188.33.240.65 ##

aż miło popatrzeć na świat gdzie są uśmiechnięci ludzie, można być życzliwym i cieszyć się z życia, bez względu na to jakie ono jest; w gorzowskiej rzeczywistości to rzadkość, może nie tylko gorzowskiej.....
Anonim_7275, 19.05.2023, 08:06, 80.51.215.246 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Witpol" J.Majewski PPHU

ul. Stilonowa 13 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 88 43
branża: Apteki <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
admin ego:
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
Tylko Gorzów Lubuski :-D <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej