
W codzienności rozedrganej sporami, w rzeczywistości walki i niepewnego jutra lekarstwem mogą być spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.
Dyr. WiMBP
Sławomir Szenwald przyzwyczaił już gorzowian do tego, że w placówce, którą kieruje, każdego dnia coś się dzieje. Dowodem na to jest broszura, która leży przede mną – podziękowanie dla
Agnieszki Pospiesznej z informatorium za jej wręczenie – wypełniona na siedmiu stronach wydarzeniami. Jest ich ok. 60 w samym listopadzie. Koniecznie zajrzyjcie i zaplanujcie swoją obecność. Ja już zakreśliłam kilka, m.in. cykliczne wydarzenie – dwudniowy maraton filmowy „Ameryka w twojej bibliotece” 15 i 16 listopada czy „Warto czytać nad Wartą” (25 i 26 XI 2022).
Ale dziś chcę napisać słowo o tym, co już było, co zdarzyło się w minionym tygodniu.
We wtorek 25 października słuchałam jak o swojej pasji opowiadał człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.
Marek Kamiński - filozof, podróżnik, ale jednak bardziej filozof, który – jak zdradził, chyba chciałby być poetą. Choć wtedy pewnie myślałby, że może podróżnikiem. Człowiek, który wędruje od ponad 35 lat, który przeszedł tysiące kilometrów, zmierzył się z żywiołami, poznawał na swojej drodze najróżniejszych ludzi i gdyby miał wybierać – oczywiście poza Polską – gdzie pozostać, wybrałby Japonię. Marek Kamiński to osobowość wyjątkowa. Skromna, szczera, niepowtarzalna. Tak więc spotkanie, które poprowadził sam, bez zbędnego scenariusza, było wspólną podróżą w najodleglejsze miejsca. Podróżą przetykaną słowami z jego książki "Moje bieguny", które mogą służyć jako wsparcie osobom borykającym się z problemami natury egzystencjalnej: "Nikt nie rodzi się po to, żeby zostać kimś, kim nie jest. Zawsze chodzi o to, by stawać się sobą, a z doświadczeń innych ludzi jedynie korzystać, szukając własnej drogi".
Tak się składa, że podróżowanie – „Herbertowski sens podróży” – było również tematem V Gorzowskiej Herbertiady, która 28 października ściągnęła do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zbyt mało ludzi, jak na takie wydarzenie.
Zaskoczyło mnie przede wszystkim to, że na wykładzie prof.
Małgorzaty Mikołajczak „Herbert na Akropolu. Podróż do źródeł cywilizacji i podróż w głąb siebie” nie pojawili się ani studenci, ani wykładowcy gorzowskich uczelni, a wykład był najwyższych lotów. Słuchanie profesorki z Uniwersytetu Zielonogórskiego wywołało we mnie refleksję-westchnienie: „Ech, gdyby mieć takich ludzi więcej”. Takich, którzy o literaturze opowiadają z pasją, którzy w każdym słowie wypowiedzianym z najwyższą kulturą są całym sobą, którzy autentycznie zachwycają i skracają czas, który tak przyspiesza, że godzina staje się chwilą.
Jak słusznie napisała
Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, prof. Mikołajczak to: „Wybitna mówczyni, znawczyni twórczości Herberta, naukowczyni tak zaangażowana w przedmiot badań, że godzina Jej wykładu mija niczym chwila.”
W drugiej części Herbertowskie strofy zebrane w spektakl poetycko-muzyczny „Kołatka”, przedstawił aktor Teatru Polskiego w Warszawie
Andrzej Mastalerz, któremu na skrzypcach towarzyszyła
Paulina Kinaszewska. To była kolejna godzina podróży z mistrzem poezji, podróży w głąb duszy nie tylko Pana Cogito, z zakończeniem, które wobec sytuacji wojny, jaka toczy się obok nas, zabolało jak niespodziewane uderzenie.
Ogromne podziękowanie należą się wszystkim pracownikom WiMBP – o czym mówiła również zastępca dyr.
Marzena Wysocka – za przygotowanie tych wyjątkowo pięknych wydarzeń. A gorzowianom przypomnienie, że w książnicy – której główny budynek obchodzi swoje 15-lecie – dzieją się takie rzeczy, które mogą być lekiem na całe zło tego świata.
Gorzowska V Herbertiada została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>