wtorek 18 czerwca 2024     Elżbieta, Paula, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Drzewa pamięci w Lubostroniu
eGorzowska - 11189_hVo5BEM8sMGTqbszWBc.jpg

Po Krzysztofie Pendereckim, przedstawicielach firmy Lafarge oraz Filharmonii Pomorskiej, Elżbieta, dwie Jolanty, Barbara i Hanna zostały fundatorkami drzew, które przy okazji Święta Niepodległości zasadziły w otoczeniu pałacu w Lubostroniu. Drzewa są specjalne, wybrane z listy konserwatora przyrody. To on wskazuje gatunki i miejsce nasadzenia w ponad 200-letnim parku, który w 2017 r. ucierpiał w wyniku potężnych wichur, jakie przeszły przez ten od zawsze polski skrawek pałuckiej ziemi.

Kiedy w sierpniu 2017 r. przez Polskę przetoczyły się wichury, pisały i mówiły o tym wszystkie media. Były ofiary śmiertelne, ogromne zniszczenia domów, upraw na polach, drzew w lasach i parkach. W liczącym wówczas niemal 200 lat parku przy pałacu w Lubostroniu z 2 na 3 sierpnia zniszczeniu uległo około 200 drzew.
- Ale to było nic w porównaniu z drugą wichurą, która dotarła do nas po dziesięciu dniach, z 11 na 12 sierpnia – wspomina dyr. pałacu w Lubostroniu Andrzej Budziak. – Tego nie da się opisać. Nawet zdjęcia nie oddają ogromu szkód, jakie wyrządził żywioł. W sumie straciliśmy prawie 1300 okazów, w tym najstarsze pomniki przyrody. Nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić. To była ponad połowa drzewostanu – dodaje.

Wydawać by się mogło, że takie straty są nie do odrobienia. Na szczęście, dyrektor i pracownicy tej samorządowej od 2013 r. instytucji województwa kujawsko-pomorskiego to ludzie, którzy tworzą prawdziwą rodzinę, a o pałac i park dbają jak o własny dom. Udało się im pozyskać ok. 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, by odbudować ten piękny park. Dziś niektóre aleje zostały już odtworzone, a spacerując nimi, można przysiąść na ławkach, które wykonano z wiatrołomów. Na całym terenie widać ślady tragicznej wichury nie tylko w połamanych sterczących gałęziach drzew, ale też w swoistych rzeźbach przypominających bramy, które ustawiono na pamiątkę kataklizmu sprzed czterech lat. Są też tablice informacyjne z cytatami odnoszącymi się do tego tragicznego wydarzenia oraz kody QR, po zeskanowaniu których usłyszycie wzruszające historie o tym miejscu.Park wokół pałacu to 40 ha ziemi. Drugie tyle znajduje się poza ogrodzeniem. Powstał na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, na terenie folwarku Piłatowo. Został zaprojektowany w stylu angielskim, a zajął się tym architekt krajobrazu Teichert. Od 1800 r. park z pałacem tworzy całość nazwaną przez właściciela „sercu lubym ustroniem”, czyli Lubostroniem, który już w tamtych czasach stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego. Gościł w swoich progach ludzi nauki i sztuki, przedstawicieli polskich i europejskich rodów arystokratycznych. Do dziś jest w regionie centrum promocji dziedzictwa narodowego, upowszechniania kultury i sztuki.

Pałac i otaczający go zespół parkowy, to perła klasycystycznej architektury. W tym miejscu realizuje się projekty kulturalne i artystyczne, wystawy, warsztaty, sympozja, spotkania literackie czy koncerty. Przed kilkunastu laty odwiedził to miejsce maestro Krzysztof Penderecki, który zachwycił się nim i podarował kilka drzew do nasadzeń.
- Jedno sam wkopał. To czarna sosna. Proszę spojrzeć, jak pięknie rośnie, choć była mniejsza niż te obok – opowiada dyr. Andrzej Budziak i zdradza tajemnicę: - Mistrz Penderecki najpierw wrzucił do przygotowanego dołu kopę jaj, a wiadomo, że w jajku jest wszystko. To symbol życia.W 2006 r. Krzysztof Penderecki nie mógł wiedzieć, że za 11 lat lubostroński park zostanie tak spustoszony, ale to, co zrobił, sadząc drzewo, przy którym znajduje się kamień z pamiątkową tabliczką, z pewnością zainspirowało tych, którzy rok temu ufundowali dwa kolejne drzewa, a miesiąc temu Elżbietę, która z zachodu Polski przyjechała w pałucki rejon na konferencję.

- Szukałam miejsca na nocleg i w Internecie pokazał się pałac w Lubostroniu. Spędziłam tu noc, a potem poznałam to miejsce od strony parku i prześledziłam jego historię – wyjaśnia. – Kiedy zobaczyłam niedawno posadzone drzewa z tabliczkami, pomyślałam, że chętnie ufunduję kolejne, które zadedykuję zmarłemu ojcu.

Podobną decyzję podjęły jej koleżanki, a wkrótce również – nieco okrężną drogą przez Gorzów – wieść dotarła do Barbary Olszewskiej z Bydgoszczy.
- Bardzo mnie zainteresowała ta idea i natychmiast skontaktowałam się z pracownicą pałacu. Ustaliłyśmy, że zakupię dwa drzewa: jedno pamięci męża, drugie – ojca – wylicza.
Wybrała dwa dęby, które posadziła obok siebie w jednej alei. Nieco dalej wkopano dąb Jolanty, a nad stawem dwa derenie: Elżbiety i drugiej Jolanty. Sadzenie odbyło się 12 listopada przed południem.Dzień wcześniej, w świąteczny wieczór, panie uczestniczyły w zorganizowanym w pałacu Koncercie Nadzwyczajnym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zorganizowano go w ramach 40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W Sali Rotundowej odbył się najpierw recital fortepianowy. Jacek Szczepański wykonał utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. W drugiej części prof. Małgorzata Grela zaśpiewała Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, a muzyczne interpretacje tekstów Adama Mickiewicza i Adama Asnyka wykonały studentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Roksana Korban i Edyta Adamek. Akompaniował im Michał Kuzimski. Nie zabrakło również śpiewania z publicznością znanej piosenki „O mój rozmarynie”.
- Na szybko zdecydowaliśmy, że za rok zorganizujemy taki właśnie koncert, w którym zaprosimy państwa do wspólnego śpiewania wszystkich utworów – powiedziała prowadząca wieczór Urszula Guźlecka.Finałem uroczystego spotkania była wspólna kolacja, na którą dyrektor zaprosił artystów i fundatorki nowych nasadzeń. Następnego dnia oprowadził panie po parku i opowiedział, jak od z górą 20 lat radzi sobie z przywracaniem świetności Lubostronia, wybudowanego przez Polaka i zawsze pozostającego polskim. Dziś w komnatach pałacu można znaleźć nocleg, a w Sali Rotundowej słuchać koncertów, których ideą jest podtrzymywanie patriotyzmu. Można też urządzić tam sesje zdjęciowe albo uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych. Obecnie na zewnątrz budynku znajduje się wymowna w swej symbolice wystawa prac Czesława Podleśnego „Homo Gedanensis”. Jest też w pałacu miejsce, w którym warto oddać się refleksji czy modlitwie. To pięknie zachowana i odrestaurowana kaplica. Znajduje się w piwnicy i ma swój niepowtarzalny klimat. Wynajmuje się ją również na prywatne uroczystości.

I choć pandemia nieco wyhamowała wszelkie działania, to pałac w Lubostroniu jest otwarty na ludzi, którzy zatrzymują się tam nie tylko z powodu świąt czy tradycyjnej kuchni serwującej m.in. gęsinę, ale też trafiają przypadkiem, a spacerując alejami utworzonego przed wiekami parku, wyobrażają sobie, jak tu się wówczas żyło. Skłaniają się też do pomocy temu miejscu, fundując kolejne drzewa jako dowody pamięci o swoich bliskich. Mam nadzieję, że będzie to początek pięknej idei i wkrótce przejdziemy się w pełni odtworzonymi alejami parkowymi, wspominając nie tylko tragiczne wydarzenia z sierpnia 2017 r., ale przede wszystkim tych, o których pamięć zostanie utrwalona w posadzonych drzewach i dedykowanych pamiątkowych tabliczkach.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/33

, zdjęcie 2/33

, zdjęcie 4/33

, zdjęcie 5/33

, zdjęcie 6/33

, zdjęcie 8/33

, zdjęcie 9/33

, zdjęcie 11/33

, zdjęcie 12/33

, zdjęcie 13/33

, zdjęcie 14/33

, zdjęcie 15/33

, zdjęcie 16/33

, zdjęcie 17/33

, zdjęcie 18/33

, zdjęcie 19/33

, zdjęcie 20/33

, zdjęcie 21/33

, zdjęcie 22/33

, zdjęcie 23/33

, zdjęcie 24/33

, zdjęcie 25/33

, zdjęcie 27/33

, zdjęcie 28/33

, zdjęcie 29/33

, zdjęcie 30/33

, zdjęcie 31/33

, zdjęcie 32/33

, zdjęcie 33/33
 


13 listopada 2021 16:43, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pomysł na sadzenie drzew nie nowy ale jakże ciągle aktualny.Tylko przyklasnąć organizatorom i fundatorom.A otoczenie śliczne. Zdjęcia rewelacyjne.
Maria , 14.11.2021, 08:15, 5.174.214.4 ##

Piękne zdjęcia, magiczne miejsce. Polacy na Lubostroń!
Anonim_1484, 14.11.2021, 08:19, 37.47.167.80 ##

Pomysł nie nowy, ale mieć swój udział w odtworzeniu wiekowego parku, to jest coś.
Anonim_5677, 14.11.2021, 14:30, 188.146.162.230 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Grańska Jadwiga Organizacja Imprez

ul. Wawrzyniaka 66 a, Gorzów Wlkp.
tel. 695 663 590
branża: Catering <czytaj dalej>
"Hydromel 1" Zakład Hydrotechniczno-Budowlany

ul. Borowskiego 1 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 60 64
branża: Budowlane usługi - hydrotechniczne <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8183.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej