piątek 21 czerwca 2024     Alicja, Marta, Alojz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Wyjątkowy jubileusz
eGorzowska - 10611_g3XU9gLA794LjIjpR2py.jpgW otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem i rozmowami uczciliśmy 80. urodziny gorzowskiego artysty plastyka Jerzego Gąsiorka.

To był wyjątkowy Zapiecek. Pierwszy od wielu miesięcy. Wyjazdowy. Szefowa klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła wąskie grono znajomych Jerzego Gąsiorka na spotkanie w Rybakowie. Tam, w śnieżnej aurze, przy ogniu z kominka, w otoczeniu aniołów i przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem i rozmowami uczciliśmy 80. urodziny znanego nie tylko w Gorzowie artysty plastyka.

Zapieckowe spotkania zostały przerwane z powodu pandemii, jednakże tak ważna rocznica nie mogła pozostać bez echa, więc można było zrobić tylko jedno. Zorganizować je w wąskim, znanym artyście gronie, by złożyć mu życzenia, powspominać jego działalność i toczyć wielogodzinne rozmowy na tematy różne, ze szczególnym uwzględnieniem kondycji gorzowskiej kultury.

Zaczęło się w samo południe, dwa dni przed urodzinami jubilata. Do Rybakowa, gdzie swą ostoję ma szefowa Klubu na Zapiecku Barbara Schroeder (gościła tam niemal wszystkich przyjezdnych zapieckowiczów), w tajemnicy przed Jerzym Gąsiorkiem, który na hasło „benefis” dostaje – nomen omen – gęsiej skórki, przyjechali: dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Sławomir Szenwald, poeta Adam Korzeniowski i pisząca te słowa.

Duchowo towarzyszyło nam małżeństwo: dziennikarka, dr Krystyna Kamińska oraz prezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Ireneusz Krzysztof Szmidt, którzy zadzwonili z życzeniami, a także Marek Piechocki, którego muzyka ubarwiła spotkanie. A to zaczęło się lampką szampana i gratulacjami. Specjalne przygotowała gospodyni spotkania „Basia Sz.” Były też prezenty, a pośród nich grafika Ewy Korzeniowskiej, album „Anioły” radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz czy pakiet książek z WiMBP.

Ponieważ jubilat od 2002 r. wydaje tomiki swoich wierszy, posłużyły nam do dyskusji na temat świata i jego zmienności. Rozmowy o tym, jak wyglądał przed laty, o przemijaniu i tym co się zmieniło, czego brak i jakim jest człowiek, przetykaliśmy cytatami wierszy. Wśród niespodzianek znalazło się wydanie Informatora Kulturalnego Województwa Gorzowskiego z roku 1980, a więc początków pracy Jerzego Gąsiorka w Biurze Wystaw Artystycznych i wspomnienie jednej z pierwszych wystaw „Dzieci tego świata”.
– Ta wystawa miała bardzo dużą frekwencję. Zaraz po Abakanowicz chyba najwięcej ludzi przyszło ją obejrzeć – mówił Gąsior.

Przeglądaliśmy również wydania „Pegaza Lubuskiego z lat 2006-7, notki z wydarzeń organizowanych na santockiej wieży czy wywiad Małgorzaty Dobrowolskiej z Gąsiorem „Wszyscy jesteśmy profanami”.

Towarzyszyło nam też wydawnictwo okazjonalne z 2011 r. „W Gorzowie na Zapiecku”, czyli gazetka wydana z okazji 10 rocznicy spotkań organizowanych przez Barbarę Schroeder. Wśród jej gości był również Jerzy Gąsiorek. Tu należy wspomnieć, że w tym roku minie 20 lat od kiedy nieprzerwanie klub działa w Gorzowie. To fenomen na skalę kraju, bo jeśli nawet Barbara Schroeder – po zakończeniu swojej pracy w piekarni „Chlebek” przy ul. Podmiejskiej Bocznej – otrzymywała niewielkie wsparcie w formie lokalu użyczonego dwa razy w miesiącu przez Zakład Utylizacji Odpadów, a później Inneko sp. z o.o., to gros ciężaru zawsze brała na swoje barki, choćby zapraszając do Rybakowa gości, którzy przyjeżdżali nierzadko z dalekich zakątków Polski. Tak było i tym razem, gdy z uwagi na brak miejsca do zorganizowania jubileuszu, zaprosiła na to szczególne wydarzenie do siebie.

Jak przystało na rocznicowe spotkanie z artystą, mówiliśmy o jego życiu, wspominaliśmy wydane książki, wywiady, a także pasje, w tym podróżniczo-rowerowe, które Jerzy realizował po przejściu na emeryturę.

Pysznie ugoszczeni przez Barbarę Schroeder, w zaokiennie zimowej atmosferze, przy cieple trzaskających polan, rozmawialiśmy, sycąc się tym szczególnym dniem, który – jak słusznie podsumował dyr. WiMBP Sławomir Szenwald – był pierwszym od czasu epidemicznego zamknięcia i  pozwolił nam poczuć dawną, wytęsknioną atmosferę kulturalnych spotkań.

Opuszczaliśmy gościnne Rybakowo po 19.00, gdy na leśnych drogach leżał jeszcze nieubity śnieg, a artysta – który zwykle niewiele mówi – wyraził szczere zadowolenie z takiej formy jubileuszu. I była to dla nas największa nagroda, bo zadowolić Jerzego Gąsiorka wcale nie jest łatwo, co wiedzą wszyscy, którzy go znają.

Jeszcze raz składamy Jubilatowi najlepsze życzenia zdrowia i by najkrócej ująć całą ich resztę, napiszę raz jeszcze: Jerzy, trwaj i twórz!

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
zapieckowy jubileusz, zdjęcie 1/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 2/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 3/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 4/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 5/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 6/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 7/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 8/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 9/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 10/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 11/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 12/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 13/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 14/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 15/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 16/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 17/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 18/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 19/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 20/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 21/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 22/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 23/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 24/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 25/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 26/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 27/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 28/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 29/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 30/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 31/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 32/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 33/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 34/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 35/35


16 stycznia 2021 09:42, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


I jak się okazuje w każdym czasie można pokazać jak bardzo szanuje się talent i osobowość Pana Jurka, wspaniałego człowieka i niebywałego artystę.Podziwiam całość wyjazdowego ZAPIECKA i jego Gosci..Ze szczególnym uwzględnieniem Basi i Hani, nawet jutowe szaty nie ujęły urody..Szacunek dla JUBILATA i ORGANIZATORÓW..
Maria, 16.01.2021, 18:58, 82.147.53.90 ##

Nauczył mnie patrzenia na Sztukę, dał możliwość poznania wielu artystów - pomiędzy nimi Władysława Hasiora, co dla mnie ważne niezwykle.
Pozwolił klecić, podnobne swoim, anioły. Dziękuję!!!
Z.M.P.
Anonim_9991, 16.01.2021, 20:12, 81.190.165.126 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Pławski Eugeniusz Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Orla 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 38 11
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
"Euro Vend" Sp.j. B.Duda B.Łukaszewicz

ul. Kostrzyńska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 505 660 010
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
admin ego:
Z czwartku na piątek
To się porobiło. Od przedwczoraj (środa) jesteśmy w Norwegii. Przy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dlaczego Gorzów Wielkopolski
Warto mieć świadomość, co trzeba będzie zmienić w polskim prawie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6967:
Grazia. To jest powracająca obsesja trwająca już kilkadziesiąt lat. . <czytaj dalej>
Anonim_4638:
Moje odczucia są zupełnie odwrotnie. "Żelbetonu", czyli zwolenników pozostania przy dotychczasowej nazwie (która nijak ma się do obecn <czytaj dalej>
Anonim_6819:
jak do młotków nic nie dociera <czytaj dalej>
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej