
Wycieczka w takie miejsce właściwie zamyka możliwość powrotu inną trasą, bo to koniec Polski, w dodatku z trzech stron oblany wodami. Około 50 km na północ od Szczecina, a 150 od Gorzowa leży Nowe Warpno, miejsce, które warto odwiedzić. Świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę.
Nowe Warpno leży na Półwyspie Nowowarpieńskim, nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim. Liczy sobie 725 lat i jak na tak niewielką miejscowość, skrywa sporo atrakcji.
Przede wszystkim uwagę zwraca zachowana dawna siatka ulic i datowany na koniec XVII w. budynek (o konstrukcji muru pruskiego), w którym ma siedzibę ratusz. Nieco z tyłu znajduje się starszy o dwa wieki kościół Wniebowzięcia NMP, a tuż przed wjazdem do miasteczka w Karsznie – aktualnie remontowany – kościół św. Huberta z cegły, na której widnieją liczne sygnatury cegielni Philippinenhof (dzisiejsze Dudzicze).
Kilkadziesiąt metrów dalej, w parku nad jeziorem stoi pałac w stylu neorenesansu francuskiego. Obecnie niedostępny dla turystów, znajduje się w prywatnych rękach i jest remontowany – wcześniej użytkowany przez WOP i Straż Graniczną. Ma w nim działać pałac ślubów. Prace są w toku, ale z pewnością jeszcze wiele jest do zrobienia. Już dziś widać, jak powraca urok zewnętrznych zdobień, ale przede wszystkim uwagę zwraca posadowiona na szczycie figura Hermesa.
Z atrakcji współczesnych z pewnością warto obejrzeć stojący przy ratuszu pomnik niemieckiego malarza i grafika Hansa Hartiga, Aleję Żeglarzy, pomnik Rybaka, wieżę widokową – niestety wejście na nią zostało zamknięte z powodu epidemii – promenadę z tablicami słynnych żeglarzy, plac z głównymi szlakami wielkich odkryć geograficznych i ogromnym globusem, a przede wszystkim Pomnik Leszcza, który jest symbolem Nowego Warpna. Raz do roku w sierpniu odbywa się święto tej ryby z pokazem Żółtego Regimentu Piechoty Szwedzkiej, bowiem w XVII w. miejscowość była szwedzką twierdzą.
Nowe Warpno zimą jest nieco uśpione. Zabytki, o których wspominam, można oglądać głównie z zewnątrz, ale warto się tam wybrać. Dwugodzinny spacer z pewnością zadowoli każdego, a tablice o słynnych żaglarzach pozwolą przypomnieć sobie historie bardziej i mniej znanych śmiałków, którzy decydowali się na podróże dookoła świata.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>