środa 6 grudnia 2023     Mikołaj, Emilian, Leontyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
22XI2020 - u Rudej, która mogła wszystko
A może się uda

22XI2020.

Właściwie nie pamiętam, kiedy pierwszy raz się spotkałyśmy. Na pewno znamy się jeszcze z czasów Automobilklubu Gorzowskiego, kiedy to śp. Tadeusz Szymański przygotowywał trasy rajdów samochodowych. To była końcówka XX wieku. Później widywałyśmy się przy różnych okazjach, które jako dziennikarka relacjonowałam. Ewa Herman, zwana Rudą, zawsze wyróżniała się nie tylko kolorem włosów, ale i osobowością. Otwarta i życzliwa, szybko zjednywała sobie ludzi. Za każdym niemal razem, gdy się widziałyśmy, zapraszała do siebie na wieś. I dziś, po kilkunastu latach, to zaproszenie przyjęłam.

Choć nie wiedziałam, jak może mieszkać, nic a nic nie zdziwił mnie jej dom, w którym żyje otoczona najróżniejszymi przedmiotami. I każdy z nich ma swoją historię. Najważniejszym miejscem jest – jak mówi – ołtarzyk rodziców, czyli przytwierdzona do ściany stara maszyna do pisania i zielony żabot jej ojca adwokata Stanisława Zielnika oraz druty, na których lubiła dziergać jej mama Janina z domu Dominikowska.

Ewa od dziecka wędrowała po świecie. Urodzona w Łodzi, z rodzicami przeniosła się najpierw do Stargardu Szczecińskiego, potem do Kluczewa i Kudowy Zdroju, by w 1963 trafić do Gorzowa. Tu ojciec pracował w kancelarii niedaleko obecnego urzędu miasta i nieistniejącego już Sezamu. Rodzice zamieszkali na ul. Marchlewskiego. – Tam było rozkopane i płakałam – wspomina krótko. – Tata kupił sobie działkę w Zdroisku, od ulicy, jak jeszcze były tam tylko pola. Zanim skończyłam 18 lat, kupił mi drugą przy lesie i dzięki temu zostałam rolniczką.

Kiedy Ewa wyszła za mąż, przeniosła się na ul. Walczaka, a później na Staszica. O historii jej zamieszkania w Janczewie, mogłaby opowiadać godzinami. Dość wspomnieć, że tu, gdzie ma dziś swoje królestwo, gdzie śpi, gotuje, odpoczywa i przyjmuje gości, były klatki dla świń i miejsce dla krów. Zanim to wszystko z mężem wyremontowali, pięcioosobową wówczas rodziną mieszkali w jednym pokoju. A ponieważ przenieśli się z Gorzowa na wieś, znajomi zrobili im prezent i dokooptowali im do pokoju… sto kurczaków.

Ewa Herman kocha zwierzęta. Przez lata miała w swoim domu nie tylko kilkanaście psów, ale również konie. Tak, tak, one wchodziły do mieszkania. Jednego z nich – Czako – odkupiła w Lubniewicach. Właściciele stwierdzili, że jest chory i musi trafić do rzeźni. Trafił do Janczewa. Został tam doprowadzony o drugiej w nocy, bo nie dało się go niczym przewieźć. – Na zmianę prowadziliśmy go cały dzień z przyjaciółmi z Lubniewic – wspomina.

Ponieważ Ruda to niespokojny duch, z czasem zaczęło jej być ciasno w Janczewie. Zbliżał się okres transformacji, powstawały komitety obywatelskie. W gminie zorganizował jeden Jerzy Oleksiewicz, z którym znali się jeszcze z II LO w Gorzowie. – Przyjechał do mnie z taką kartką i powiedział: „Słuchaj Ewa, zrób z tego gazetkę.” No i zrobiłam, najpierw na powielaczu, a później na ksero. To też jest dla mnie skarb – mówi.

Po transformacji została dyrektorem GOK-u. – Wtedy już byłam radną. Pan Kawecki ściągnął mnie z ulicy i powiedział, że mam podpisać jakieś papiery i zostać dyrektorem GOKu, więc zostałam. Jeździłam do Krakowa na szkolenia dla dziennikarzy pracy samorządowej. Ks. Tischner też miał z nami jeden wykład. Pierwsze Wiadomości z Santoka robiłam ja i Leszek Mazurczak.

Była też w Szwecji, bo wtedy Europa szkoliła samorządowców. W Krakowie poznała fajne towarzystwo. – Jeden był z Francji, jakiś plastyk. Z nim pojechałam do Holandii a potem do Paryża. Żeby poznać język, poszłam uczyć się na Sorbonę. Wróciłam po sześciu latach, gdy rodzice zaczęli chorować – wspomina.

Na ścianach w domu Rudej wisi dziś duże zdjęcie Wieży Eiffla, a obok rysunek Zbyszka Olchowika przedstawiający santocką wieżę. Są też anioły Jerzego Gąsiorka i prace ulubionej Romany Kaszczyc. Jest też rysunek psa, który pozostał jej po spotkanym w Czechach francuskim artyście i wyjątkowy „pierścionek zaręczynowy” w dwóch paletach. – Facet miał taką fantazję – podkreśla.

Ewa Herman lubi swoje miejsce na ziemi, ale nie potrafi żyć bez aktywności. Tęskni do normalnego czasu, bo wtedy może zajmować się teatrzykiem. Pierwszy, jaki założyła, nazywał się „Wita co?” Dziś zajmuje się osobami potrzebującymi opieki w gminie. Jednemu z nich gotuje posiłki – bo lubi gotować – i dostarcza je. – Wiesz, cieszę się, że mogę to robić – zaznacza i pokazuje nastawiony wywar. – Jutro będzie pyszny żurek, ale taki konkretny.

U Rudej czas płynie szybciej niż gdziekolwiek. Z jej życia mogłaby powstać niejedna opowieść. Sama przyznaje, że ma w domu pamiętniki jeszcze z czasów szkoły. Ileż w nich może kryć się historii, szczególnie że – jak podkreśla – miała z rodzicami wyjątkowo. – Dziś nazywa się to bezstresowym wychowaniem. Ja mogłam wszystko.

PS
Ewa nie znosi być fotografowana. Nawet w kalendarzu na 2021 r. nie pokazuje twarzy. Pytana dlaczego, odpowiada: - Ktoś musi mieć jakąś fobię.

Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
22xi2020 - u rudej, zdjęcie 1/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 2/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 3/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 4/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 5/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 6/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 7/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 8/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 9/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 10/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 11/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 12/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 13/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 14/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 15/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 16/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 17/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 18/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 19/20

22xi2020 - u rudej, zdjęcie 20/20


22 listopada 2020 17:34, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ech, ta Ewka... Pierwsza bezstresowo wychowywana, stresująca i zastanawiająca wszystkich dookoła złota dziewczyna. Wulkan różnorodności, sprzeczność i jednorodność w jednym. Niesamowita osobowość - od zawsze, od kiedy Ją pamiętam.
Andrzej Trzaskowski, 23.11.2020, 01:04, 79.163.193.189 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Dorado" Sklep Wędkarski

ul. Łużycka 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 30 42
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>
Chojnicki Bogdan Biuro Projektów

pl. Jana Pawła II 1 lok. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 781 538 555
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
"Gober" Krzysztof Szalewski

ul. Matejki 3 m. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 57 74
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
admin ego:
Tam dostaniesz najlepszy chleb
W Las Cabezas de San Juan spędziliśmy kilka dni. Gościło ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jeśli do Frankfurtu, to przez Kostrzyn
To niebywałe, że śnieg, który spadł w andrzejki, wcale nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej