sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
4XI2020 - kontrola poselska i spacer - co się dzieje w kuratorium?
A może się uda

4XI2020.

W minionym tygodniu kobiety, wczoraj sfera gastronomiczna, a dziś szkoły. Tak wygląda lista niezadowolonych z posunięć Rządu RP. W imieniu pracujących w oświacie poseł Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyjechała dziś do Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie, by dokonać kontroli poselskiej.

Wizyta została podyktowana decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, że będzie „wyciągało konsekwencje przewidziane prawem wobec nauczycieli uczestniczących w protestach (związanych z zaostrzeniem przepisów dotyczących przerywania ciąży)".

Postawą MEN i Lubuskiego Kuratorium Oświaty – poza nauczycielami – zbulwersowani są uczniowie i ich rodzice, ale o 14.30 tylko nieliczni pojawili się przy kuratorium na spacerze w obronie Wolnej Edukacji. Za to było dużo policji, którą wspierali funkcjonariusze Straży Miejskiej, a w pobliskich uliczkach w gotowości stały aż trzy wozy policyjne. Na wstępie wylegitymowano jedną z uczennic i uprzedzono, że jeśli pojawi się ktoś z młodzieży poniżej 16 r.ż. bez dorosłego opiekuna, to będą kierowane wnioski do sądu.

KONTROLA POSELSKA

Po wymianie zdań między funkcjonariuszami a poseł Kucharską-Dziedzic, wyjaśniła dziennikarzom, o co chodzi w jej kontroli.
- Z dyrektorów szkół robi się oficerów politycznych dobrej zmiany i donosicieli na społeczność szkolną – zaczęła. – W związku z otrzymanymi przeze mnie skargami od lubuskich nauczycieli i dyrektorów szkół dotyczącymi łamania ich konstytucyjnego prawa do prywatności, wolności przekonań oraz ich wyrażania podczas pokojowych manifestacji w czasie wolnym od pracy, zdecydowałam się przeprowadzić dzisiaj kontrolę w Lubuskim Kuratorium Oświaty. Idę z kontrolą poselską, by zbadać, jaką korespondencję prowadziło Kuratorium z Ministerstwem Edukacji, z Ministrem Edukacji i Nauki oraz ze wszystkimi dyrektorami szkół. Ponieważ docierają do nas sygnały i wypowiedzi publikowane w mediach, które dotyczą: zbierania danych wrażliwych przez dyrektorów szkół na polecenie kuratorium, dotyczących działalności, poglądów i zachowań zarówno nauczycieli po godzinach pracy, jak i uczniów. Nie można takich informacji zbierać. Jeśli takie polecenia wychodzą ze strony kuratoriów w kraju do dyrektorów szkół, to jest to robienie z nich oficerów politycznych na wzór tego, co było w PRL-u. Inne kwestie dotyczą zastraszania nauczycieli i uczniów. Grozi się im jakimiś nieokreślonymi postępowaniami dyscyplinarnymi, związanymi z tym, co robią po zajęciach szkolnych i prywatnie, jakoby mieli łamać jakieś przepisy o prawie oświatowym.

Anita Kucharska-Dziedzic wyraziła też niezadowolenie z faktu, że uczniom uniemożliwia się wzięcie udziału w lekcjach zdalnych, dlatego że mają jakieś awatary czy symbole. – To jest ograniczanie konstytucyjnego prawa do edukacji – podsumowała. – Podobnie jest z prezentowaniem swoich poglądów i uczestnictwem w życiu publicznym, chociażby w kwestii zgromadzeń. Przed chwilą mieliśmy tu interwencję policji, która dopytywała się i legitymowała uczestników w sprawie zgromadzenia, spaceru, organizatora. Mamy do czynienia z sytuacją, w której stan prawny jest taki, że ograniczanie prawa do zgromadzeń może odbywać się tylko na podstawie ustawy, a my takiej nie mamy. Jest tylko rozporządzenie.

Jak miała wyglądać kontrola?
- Będę się domagać udostępnienia, skopiowania całej korespondencji pomiędzy kuratorium a MEN oraz kuratorium a dyrektorami szkół w okresie od wydania wyroku przez TK do dzisiaj. Mam wysyłane przez nauczycieli i dyrektorów szkół z województwa listy od pani kurator zamieszczane w Librusie, czyli dzienniku elektronicznym, więc chcę zobaczyć te kopie, bo muszę sprawdzić, czy w przypadku tej korespondencji nie nastąpiło po pierwsze: przekroczenie uprawnień, a po drugie: nawoływanie do przeprowadzenia czynności niezgodnych z prawem – zaznaczyła. – Pan minister Czarnek ma immunitet poselski, więc póki co nie może być pociągnięty do odpowiedzialności, natomiast pracownicy kuratorium i ministerstwa poprzez nawoływanie do przestępstwa pociągnięci do odpowiedzialności być muszą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że aby pracować w szkole, nie wolno być osobą karaną. W momencie, kiedy się straszy jakimkolwiek postępowaniem nauczycieli, to straszy się ich tym, że za chwileczkę nie będą mieli pracy. A my posłowie musimy sprawdzić czy tego typu zachowanie to nie jest domena ministerstwa.

NIE DADZĄ SIĘ ZASTRASZYĆ
Na spacerze pojawiła się też poseł PO Krystyna Sibińska, która podpowiedziała, że działa już Sieć Obrony Protestujących, a także przewodnicząca ZNP Barbara Zajbert, która przyniosła podpisany przez prezesa ZNP Sławomira Broniarza komunikat z 3 listopada. Jego tytuł brzmi: „Nie damy się zastraszyć!” Oto treść:
„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób zastraszania nauczycieli i dyrektorów, jakimi są wypowiedzi i wpisy przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także niektórych kuratorów oświaty dotyczące ograniczania praw obywatelskich.

• Nikt nie ma prawa zastraszać nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty!
• Minister edukacji nie ma prawnych możliwości nakładania kar dyscyplinarnych, porządkowych oraz jakichkolwiek innych form odpowiedzialności.

Bronimy i będziemy bronić nauczycieli i pracowników oświaty! Nie damy się zastraszyć! Przypominamy, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku podczas strajku, kiedy niektórzy kuratorzy oświaty zbierali informacje o strajkujących pracownikach.
Jeszcze raz podkreślamy: Nie damy się zastraszyć!

W obronie nauczycieli podejmujemy zdecydowane kroki prawne oraz współpracę z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W trybie pilnym występujemy także do kuratorów oświaty o przekazanie informacji, na jakiej podstawie prawnej zbierają dane od dyrektorów.”

EFEKT KONTROLI
Jaki był efekt kontroli poselskiej? Anita Kucharska-Dziedzic opublikowała wnioski na portalu społecznościowym. Oto one:

„To się nie dzieje naprawdę!!!” – skomentowała na wstępie i dodała: „Po mojej kontroli poselskiej w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim dowiedziałam się, że:
Primo: tylko jeden dyrektor szkoły DONIÓSŁ na swoich uczniów i zapowiedział wyciągnięcie wobec nich konsekwencji za udział w manifestacji - to Zbigniew Kościk, dyrektor III Liceum Ogólnokształcące im. prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze, jednocześnie radny sejmiku województwa lubuskiego z ramienia Prawo i Sprawiedliwość.

Secundo: tylko jeden samorządowiec ZADZWONIŁ Z DONOSEM do Lubuskiej Kurator na dyrektora/nauczyciela ze swojego miasta - to Sylwia Łaźniewska, burmistrz Dobiegniewa (…), która jednocześnie odbyła rozmowę z osobą, na którą doniosła.

Tetrio: pani lubuska kurator Ewa Rawa podjęła, jak to określiła, „czynności wyjaśniające” i jak pisze w liście do ministra Przemysława Czarnka: „przeprowadziłam rozmowę z [...], zażądałam, aby w formie pisemnej wyjaśniła okoliczności swojego udziału w manifestacji [...], przeprowadziłam szereg rozmów telefonicznych, m.in. z przedstawicielami samorządu lokalnego oraz zweryfikowałam wpisy i materiały filmowe umieszczone na portalach społecznościach [pisownia oryginalna], dotyczące demonstracji, w której uczestniczyła pani...”

Pani Kurator zapewniła jednocześnie ministra Przemysława Czarnka, że ma „zamiar reagować szybko i stanowczo na wszelkie sygnały świadczące o niewłaściwych zachowaniach nauczycieli.”

Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 1/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 2/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 3/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 4/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 5/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 6/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 7/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 8/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 9/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 10/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 11/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 12/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 13/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 14/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 15/15


4 listopada 2020 16:13, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


sku..ynów powinno sie obrzucić jajkami HWDP!
Anonim_8872, 04.11.2020, 18:27, 5.172.234.32 ##

W Warszawie był protest to legitymizowali. wyłączyli sprzęt i kazali sie rozejść do domów bo stan epidemii

chyba poniedziałkowe strajki sie nie udadzą.
Anonim_8872, 07.11.2020, 01:51, 31.0.126.204 ##

Pisowska zaraza w kuratorium relikt Prl poobstawiany swoimi..miernymi nauczycielami jtorzy kontroluja z wielka satysfakcja innych nauczycieli..a na czele pani kurator z pis a mezus tez z pis na posadce w PEC..Ot sie mozna ustawic trzeba tylko miec legitymacje pis i byc potulnym i wiernym albo i miernym tez jak pewien byly milicjant i ohprezes
Anonim_5593, 07.11.2020, 11:10, 31.0.81.8 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Urząd Dozoru Technicznego Oddział

ul. Kotsisa 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 78 50
branża: Urzędy - pozostałe <czytaj dalej>
"Autotransport-Masłowski" Jacek Masłowski

ul. Kostrzyńska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 04 62
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Rekmobil" Patrycja Wasik

ul. Okrzei 8 l. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 721 105 298
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0306.jpg
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego:
W roli głównej wiolonczele
Na zakończenie sezonu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej, koncert o tytule ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
Katarzyna Winkiewicz-Więcław :
Panie Marku, dziękujemy za piękne słowa :) <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Natalia Ślizowska. Powróciła w nasze strony, objęła prestiżowy (po nieudacznych politykach) lokal w centrum miasta i się zaczęło. I trwa. Nie <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Bardzo dobre fotografie - pokazują tę niezwykłą ale jakże ważną dla współgrania uważność, zwracanie się do partnerów by dobrze, idealnie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej