niedziela 10 grudnia 2023     Julia, Judyta, Daniel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
4XI2020 - kontrola poselska i spacer - co się dzieje w kuratorium?
A może się uda

4XI2020.

W minionym tygodniu kobiety, wczoraj sfera gastronomiczna, a dziś szkoły. Tak wygląda lista niezadowolonych z posunięć Rządu RP. W imieniu pracujących w oświacie poseł Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyjechała dziś do Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie, by dokonać kontroli poselskiej.

Wizyta została podyktowana decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, że będzie „wyciągało konsekwencje przewidziane prawem wobec nauczycieli uczestniczących w protestach (związanych z zaostrzeniem przepisów dotyczących przerywania ciąży)".

Postawą MEN i Lubuskiego Kuratorium Oświaty – poza nauczycielami – zbulwersowani są uczniowie i ich rodzice, ale o 14.30 tylko nieliczni pojawili się przy kuratorium na spacerze w obronie Wolnej Edukacji. Za to było dużo policji, którą wspierali funkcjonariusze Straży Miejskiej, a w pobliskich uliczkach w gotowości stały aż trzy wozy policyjne. Na wstępie wylegitymowano jedną z uczennic i uprzedzono, że jeśli pojawi się ktoś z młodzieży poniżej 16 r.ż. bez dorosłego opiekuna, to będą kierowane wnioski do sądu.

KONTROLA POSELSKA

Po wymianie zdań między funkcjonariuszami a poseł Kucharską-Dziedzic, wyjaśniła dziennikarzom, o co chodzi w jej kontroli.
- Z dyrektorów szkół robi się oficerów politycznych dobrej zmiany i donosicieli na społeczność szkolną – zaczęła. – W związku z otrzymanymi przeze mnie skargami od lubuskich nauczycieli i dyrektorów szkół dotyczącymi łamania ich konstytucyjnego prawa do prywatności, wolności przekonań oraz ich wyrażania podczas pokojowych manifestacji w czasie wolnym od pracy, zdecydowałam się przeprowadzić dzisiaj kontrolę w Lubuskim Kuratorium Oświaty. Idę z kontrolą poselską, by zbadać, jaką korespondencję prowadziło Kuratorium z Ministerstwem Edukacji, z Ministrem Edukacji i Nauki oraz ze wszystkimi dyrektorami szkół. Ponieważ docierają do nas sygnały i wypowiedzi publikowane w mediach, które dotyczą: zbierania danych wrażliwych przez dyrektorów szkół na polecenie kuratorium, dotyczących działalności, poglądów i zachowań zarówno nauczycieli po godzinach pracy, jak i uczniów. Nie można takich informacji zbierać. Jeśli takie polecenia wychodzą ze strony kuratoriów w kraju do dyrektorów szkół, to jest to robienie z nich oficerów politycznych na wzór tego, co było w PRL-u. Inne kwestie dotyczą zastraszania nauczycieli i uczniów. Grozi się im jakimiś nieokreślonymi postępowaniami dyscyplinarnymi, związanymi z tym, co robią po zajęciach szkolnych i prywatnie, jakoby mieli łamać jakieś przepisy o prawie oświatowym.

Anita Kucharska-Dziedzic wyraziła też niezadowolenie z faktu, że uczniom uniemożliwia się wzięcie udziału w lekcjach zdalnych, dlatego że mają jakieś awatary czy symbole. – To jest ograniczanie konstytucyjnego prawa do edukacji – podsumowała. – Podobnie jest z prezentowaniem swoich poglądów i uczestnictwem w życiu publicznym, chociażby w kwestii zgromadzeń. Przed chwilą mieliśmy tu interwencję policji, która dopytywała się i legitymowała uczestników w sprawie zgromadzenia, spaceru, organizatora. Mamy do czynienia z sytuacją, w której stan prawny jest taki, że ograniczanie prawa do zgromadzeń może odbywać się tylko na podstawie ustawy, a my takiej nie mamy. Jest tylko rozporządzenie.

Jak miała wyglądać kontrola?
- Będę się domagać udostępnienia, skopiowania całej korespondencji pomiędzy kuratorium a MEN oraz kuratorium a dyrektorami szkół w okresie od wydania wyroku przez TK do dzisiaj. Mam wysyłane przez nauczycieli i dyrektorów szkół z województwa listy od pani kurator zamieszczane w Librusie, czyli dzienniku elektronicznym, więc chcę zobaczyć te kopie, bo muszę sprawdzić, czy w przypadku tej korespondencji nie nastąpiło po pierwsze: przekroczenie uprawnień, a po drugie: nawoływanie do przeprowadzenia czynności niezgodnych z prawem – zaznaczyła. – Pan minister Czarnek ma immunitet poselski, więc póki co nie może być pociągnięty do odpowiedzialności, natomiast pracownicy kuratorium i ministerstwa poprzez nawoływanie do przestępstwa pociągnięci do odpowiedzialności być muszą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że aby pracować w szkole, nie wolno być osobą karaną. W momencie, kiedy się straszy jakimkolwiek postępowaniem nauczycieli, to straszy się ich tym, że za chwileczkę nie będą mieli pracy. A my posłowie musimy sprawdzić czy tego typu zachowanie to nie jest domena ministerstwa.

NIE DADZĄ SIĘ ZASTRASZYĆ
Na spacerze pojawiła się też poseł PO Krystyna Sibińska, która podpowiedziała, że działa już Sieć Obrony Protestujących, a także przewodnicząca ZNP Barbara Zajbert, która przyniosła podpisany przez prezesa ZNP Sławomira Broniarza komunikat z 3 listopada. Jego tytuł brzmi: „Nie damy się zastraszyć!” Oto treść:
„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób zastraszania nauczycieli i dyrektorów, jakimi są wypowiedzi i wpisy przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także niektórych kuratorów oświaty dotyczące ograniczania praw obywatelskich.

• Nikt nie ma prawa zastraszać nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty!
• Minister edukacji nie ma prawnych możliwości nakładania kar dyscyplinarnych, porządkowych oraz jakichkolwiek innych form odpowiedzialności.

Bronimy i będziemy bronić nauczycieli i pracowników oświaty! Nie damy się zastraszyć! Przypominamy, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku podczas strajku, kiedy niektórzy kuratorzy oświaty zbierali informacje o strajkujących pracownikach.
Jeszcze raz podkreślamy: Nie damy się zastraszyć!

W obronie nauczycieli podejmujemy zdecydowane kroki prawne oraz współpracę z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W trybie pilnym występujemy także do kuratorów oświaty o przekazanie informacji, na jakiej podstawie prawnej zbierają dane od dyrektorów.”

EFEKT KONTROLI
Jaki był efekt kontroli poselskiej? Anita Kucharska-Dziedzic opublikowała wnioski na portalu społecznościowym. Oto one:

„To się nie dzieje naprawdę!!!” – skomentowała na wstępie i dodała: „Po mojej kontroli poselskiej w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim dowiedziałam się, że:
Primo: tylko jeden dyrektor szkoły DONIÓSŁ na swoich uczniów i zapowiedział wyciągnięcie wobec nich konsekwencji za udział w manifestacji - to Zbigniew Kościk, dyrektor III Liceum Ogólnokształcące im. prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze, jednocześnie radny sejmiku województwa lubuskiego z ramienia Prawo i Sprawiedliwość.

Secundo: tylko jeden samorządowiec ZADZWONIŁ Z DONOSEM do Lubuskiej Kurator na dyrektora/nauczyciela ze swojego miasta - to Sylwia Łaźniewska, burmistrz Dobiegniewa (…), która jednocześnie odbyła rozmowę z osobą, na którą doniosła.

Tetrio: pani lubuska kurator Ewa Rawa podjęła, jak to określiła, „czynności wyjaśniające” i jak pisze w liście do ministra Przemysława Czarnka: „przeprowadziłam rozmowę z [...], zażądałam, aby w formie pisemnej wyjaśniła okoliczności swojego udziału w manifestacji [...], przeprowadziłam szereg rozmów telefonicznych, m.in. z przedstawicielami samorządu lokalnego oraz zweryfikowałam wpisy i materiały filmowe umieszczone na portalach społecznościach [pisownia oryginalna], dotyczące demonstracji, w której uczestniczyła pani...”

Pani Kurator zapewniła jednocześnie ministra Przemysława Czarnka, że ma „zamiar reagować szybko i stanowczo na wszelkie sygnały świadczące o niewłaściwych zachowaniach nauczycieli.”

Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 1/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 2/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 3/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 4/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 5/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 6/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 7/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 8/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 9/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 10/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 11/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 12/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 13/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 14/15

4xi2020 - kontrola poselska w kuratorium, zdjęcie 15/15


4 listopada 2020 16:13, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


sku..ynów powinno sie obrzucić jajkami HWDP!
Anonim_8872, 04.11.2020, 18:27, 5.172.234.32 ##

W Warszawie był protest to legitymizowali. wyłączyli sprzęt i kazali sie rozejść do domów bo stan epidemii

chyba poniedziałkowe strajki sie nie udadzą.
Anonim_8872, 07.11.2020, 01:51, 31.0.126.204 ##

Pisowska zaraza w kuratorium relikt Prl poobstawiany swoimi..miernymi nauczycielami jtorzy kontroluja z wielka satysfakcja innych nauczycieli..a na czele pani kurator z pis a mezus tez z pis na posadce w PEC..Ot sie mozna ustawic trzeba tylko miec legitymacje pis i byc potulnym i wiernym albo i miernym tez jak pewien byly milicjant i ohprezes
Anonim_5593, 07.11.2020, 11:10, 31.0.81.8 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Miller Monika

ul. Kwiatkowskiego 2 l. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 788 341 697
branża: Sprzątanie wnętrz, mycie okien <czytaj dalej>
Maciak Rafał Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe

ul. Sułkowskiego 15 l. 17, Gorzów Wlkp.
tel. 515 090 978
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne

ul. Kosynierów Gdyńskich 47, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 59 51
branża: Ważne Telefony - Alarmowe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
admin ego:
Huelva z Wybrzeża Światła
Huelva leży na Wybrzeżu Światła (Costa de la Luz), słynącym ... <czytaj dalej>
admin ego:
Klasztor Tentudia
Monasteiro de Tentudia, czyli klasztor Tentudia rozsiadł się na wzgórzu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej