poniedziałek 26 lutego 2024     Bogumił, Aleksandra, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
28V2020 - rozmawialiśmy o samorządzie
A może się uda
28V2020.


Z okazji 30. rocznicy powołania samorządu terytorialnego odbyła się wideokonferencja, którą zorganizowali: marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.

Jako uczestnicząca w spotkaniu poprosiłam o wskazanie tego, co obecni uznają za sukces minionych 30 lat w ich samorządowej działalności, a co im nie wyszło i za co powinni uderzyć się w pierś. Oto odpowiedzi:

Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański:
- Jest jedna rzecz, która jest bolączką gminy Iłowa. To niedziałająca kanalizacja sanitarna (…). Gdyby ten problem został rozwiązany, mieszkańcy byliby szczęśliwsi.

Burmistrz Wschowy Konrad Antkowiak:
- Mieszkańcy nie tak chętnie włączają się w pracę rady. To nie tylko wina edukacji, której zabrakło na jakimś etapie, ale też styl sprawowania władzy przez poprzedników, to czy chcieli z ludźmi współpracować, byli konsolidacyjni ze społeczeństwem czy nie, czy bardziej szli na konfrontacje. Bo konflikty na terenie miasta powodują, że ludzi zniechęca się do wejścia i zaangażowania do małej polityki tu na miejscu.

Marszałek Elżbieta Anna Polak:
- Na podium na pewno jako wielki plus dla samorządu stawiam to, że zastaliśmy Polskę czarno-białą, brudną i szarą, a pomalowaliśmy ją na kolorowo. Polska jest teraz przepiękna we wszystkich kolorach tęczy. Zawsze mnie bolało, jak byłam za granicą, dlaczego u nas tak nie jest. Teraz w Polsce jest jeszcze ładniej.
-Wielki minus to wyłączenie społeczne. Wciąż są środowiska wykluczone, które czują się gorsze i marginalizowane, przede wszystkim młodzi. Tu jest olbrzymie zaniechanie, że mamy zbyt mało młodych ludzi aktywnych w samorządach.

Burmistrz Krosna Odrz. Marek Cebula:

- Uważam, że mamy w tej chwili tak powiązane ręce niektórymi ustawami, że mieszkańcy czasami nie rozumieją, dlaczego tak długa jest procedura w wielu sprawach. Ale tak skomplikowanie musimy działać. Gdybyśmy to uprościli, mielibyśmy większą samodzielność. Niestety, ustawodawca nam tego nie daje. Poza tym za mało czasu poświęcam ludziom na tłumaczenie, dlaczego tak działamy, bo nie mam już na to czasu, a przecież zmierzamy w dobrym kierunku.
- Dużym plusem samorządów jest to, że mamy pięknych mieszkańców. Potrafimy świetnie się wspierać, dyskutować. W samorządach są ludzie grubi, chudzi, łysi, kudłaci, o różnych językach, nacjach, narodowościach i potrafimy z wszystkimi rozmawiać. To są ludzie o różnych poglądach politycznych. Trzeba osiągnąć konsensus, trzeba z nimi rozmawiać i my to umiemy. Na tym polega samorząd. To jest sól i serce samorządu.

Wicestarosta żagańska Anna Michalczuk

- Biję się w piersi jako były nauczyciel, za edukację obywatelską wobec wszystkich mieszkańców, w mniejszych i większych społecznościach, że gdzieś zaniedbaliśmy ten moment, poczuliśmy się zbyt zadowoleni, może byliśmy w jakimś uśpieniu. Wydawało się nam, że już jest tak dobrze, że nie trzeba o tym mówić i niczego poprawiać. Ostatnie pięć lat pokazuje, że gdzieś przespaliśmy sprawę i natychmiast musimy się jako samorządowcy brać do pracy i rozmawiać, z młodymi, ze starszymi dlaczego powinniśmy iść głosować, nawet jeśli się zniechęciliśmy. I zacytuję tu Boba Dylana: „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie gaś światła nadziei.”

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki:

- To co jest bolączką samorządu, to populizm i brak odpowiedzialności radnych. Ale w każdej radzie znajdą się tacy, którzy przyjmują odpowiedzialność i pracują na co dzień i tacy, którzy traktują to jako szczebel kariery.
- A największym osiągnięciem jest wolność wyborów i ich bezpośredniość.

Wójt gminy Kłodawa Anna Mołodciak

- Nie nauczyliśmy się wszyscy współgospodarzyć tym pięknem, które mamy, tym co zrealizowaliśmy. Mówię tu m.in. o śmieciach, które zostawiamy w terenie. Apelowałabym też, żeby powstawało prawo dobre, jasne, przejrzyste, stabilne. Żeby nagradzać tych, którym się należy, ale i karcić tych, którzy się nie sprawdzili.
- Jako plus dla samorządu gminnego mogę uznać wielkie inwestycje, które udało się nam zrealizować: budowa szkoły, hali sportowej, Gminnego Centrum Kultury, przedszkola czy żłobka, którego w gminie nigdy nie było. Dobrem są nasi mieszkańcy, ich integracja i aktywność we wspólnych działaniach.

Burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki:
- Minus to rozparcelowanie ośrodków decyzyjnych, powodujące, że procedury, które mogłyby być szybciej realizowane, bardzo się przeciągają. Minus to też budowanie świadomości społecznej i przywiązania przynależności do małych ojczyzn, poczucie współodpowiedzialności za to, co się u nas dzieje. Powinniśmy wreszcie przejść od socjalistycznego pojmowania, że to co wspólne jest niczyje, do tego, że wszystko co wspólne jest nasze wspólne.
- Udało się wykorzystanie środków unijnych i dzięki temu mamy piękne inwestycje samorządowe. I jako plus stawiam odporność samorządu na zmieniające się okoliczności, na częste zmiany legislacyjne i organizacyjne.

Całą debatę można obejrzeć tu:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=1188022278212650&ref=watch_permalink

Hanna Kaup


28 maja 2020 21:32, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


prezydent Wójcicki nie nie rozumie swojego regionu jego potrzeb i nie działa w samorządzie tak jak powinien. nie dba o sprawy miasta i jego kluczowych inwestycji.
Powinna nim być masowa budowa mieszkań z TBS-u
budowa Uniwersytetu Gorzowskiego z wieloma atrakcyjnymi kierunkami dla studentów
Gorzów powinien zatrzymywać młodych zdolnych w mieście bo teraz z niego uciekają.
Nie umie zadbać nawet o głupią giełdę gorzowską której Rój połowę odsprzedał prywatnej firmie a teraz zamierzają postawić tam stację benzynową.
nie umie zbudować kładki na Zawarcie
trzyma prezesa maksymiaka od mzk, inżyniera ruchu miejskiego, roja na stanowiskach swoich a oni nic nie ogarniają, miejskiego architekta.
pomnik mickiewicza ustawili za zad konia piłdusdkiego zamiast frontem do ulicy promując za plecami wojewódzką bibliotekę.

budżety obywtelskie po 10 mln przepłacają na budowe jakiś latarni i zgadywanych projektów mieszkańców tej samej ulicy

brak zabytków ich odbudowy
sikorskiego w nieskończoność remontowana
dodali spichrzową

zatamowane całe miasto ruch nieprzejezdny
przejścia dla pieszych światła nieskoordynowane
złe
usytuowanie nowo zaprojektowanych przystanków

totalnie spartolenie całego miasta

w najbliższym rankingu będziemyu mieć znowu ostatnie miejsce
ale nie ranking jest ważny

tylko jak się żyje w mieście
miejsca pracy - 250 ha przy mironickiej nie szykowane
brak parków rozrywki - słowianka nie doczeka sie uatrakcynienia i drugiego zewnętrznego basenu

parki wyremontują tylko ścieżki
bo na więcej tej władzy nie stać

można więcej wymieniać.
z przemysłówki nie bedzie nic po za biurami dla urzędasów

deptak sikorskiego i pełznący tramwaj twist bez dobrych dojazdów po całym mieście.

komunikacja miejska tragedia
przedsiębiorczość gorzowian (budowa kolejnych lodziarni i lokali gastronomicznych o nazwach kojaroznych z paszą dla zwierząt)

imprezy wszystkei miasta spartolone w ciągu ostatnich paru lat i odwołane. Ostatnia dobra impreza była w 2016 roku.
nawet eufori dźwięku nie umieli dobrze przygotwoać zeszłorocznej bo puścili za cicho muzykę i nic nie było słychać nawet pod sceną.

karakany rządzą miastem bo sobie wójcicki takich dobrał same pi..y w szpilkach
pstrykające selfie z okien magistratu prosto pod przejeżdżająćy porysowany przez nieudolną władze tranwaj,.

miasto wioch enia do życia
wstyd że #stąd sie jest


Anonim_5439, 29.05.2020, 21:22, 37.248.159.77 ##

ruiny cezibu postanowili odremontować żeby sie nie zmarnowało. i teraz problemy.
ta zawodówka nawet jak powstanie to zostaną przeniesione do niej 2 inne. i co z budynkami?
od kiedy to szkoły robi sie z budynków?
potrzebne są kadry specjalistów nayuki zawodwi
i po to było budować mieszkania
a nie sciągać elżbiecie raczyńskiej magistrów polonistyki
Anonim_5439, 29.05.2020, 21:26, 37.248.159.77 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Cefarm Zielona Góra" Sp. z o.o. Apteka "Rodzinna"

ul. Górczyńska 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 07 71
branża: Apteki <czytaj dalej>
"Rygor" Pracownia Informatyczna Jerzy Rybak

ul. 9 Maja 3 a l. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 20 67
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
admin ego:
Ukraina też walczy o Polskę
„Ludzie ludziom ten zgotowali los” - Zofia Nałkowska. Pozwolę sobie przypomnieć ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gontowiec nad Pucyfikiem
W piątek buszowaliśmy nad Pucyfikiem, jak niektórzy nazywają Zatokę Pucką, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
Pod hasłem odchudzenia rzekomo przeładowanego programu szkolnego, a w konsekwencji ulżenia doli ucznia i nauczyciela, dokonywany jest zamach na to, <czytaj dalej>
Anonim_1513:
):-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej