środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie bać się konstruktywnej krytyki i dbać o kulturę
Coraz trudniej zrozumieć mi to, co dzieje się w Gorzowie. I coraz mniej mam zrozumienia dla działań miasta w zakresie kultury. Coraz więcej budzi się we mnie wątpliwości, co do słuszności posunięć prezydenta Jacka Wójcickiego w zakresie pro publico bono, bo za wiele w jego polityce hasła: „dla świętego spokoju”.
Święty spokój, jak należy wywieść ze znaczenia słów, powinien mu towarzyszyć od święta albo wtedy, gdy odejdzie z piastowanej funkcji.

Ja rozumiem pozytywny PR, ale to, co wyprawia się w naszym urzędzie i wychodzi poza, oplatając swoimi mackami nie tylko pracowników i jednostki podległe, ale – o zgrozo – także to, co powinno być bastionem choćby odrobiny zdrowego rozsądku i konstruktywnej krytyki, która wyzwala dobrą energię i pomysły, czyli media, nie wróży nic dobrego. Nie dość, że od kilku lat wszyscy ci gorzowscy dziennikarze, którzy odważyli się w jakikolwiek sposób wyrazić krytykę Prezydenta, zostali w niewybredny sposób opluci przez twór zwany Zofia Klimar, który to twór nie ma odwagi pokazać twarzy i jest czymś, co – jeśli tę twarz ma – powinno w nią pluć – no może nie za każdym razem, gdy spojrzy w lustro, ale przynajmniej każdego ranka, to jeszcze teraz odkupiona od Romana Liszki telewizja będzie robić miejską „misję”, czyli telewizję „miłą” w odbiorze. Miłą, to znaczy nudną, bo ile można sobie spijać z dziubków i wmawiać wszystkim, że jest pięknie, gdy rzeczywistość skrzeczy.

Niestety, w tych miejskich posunięciach, dziwnych decyzjach, obronie wygodnych krzykaczy, nowych mediach, brak jednego: KULTURY.
Ta ginie w Gorzowie od czasu ostatniej zmiany warty. Tzn. ginie jej znaczenie. Nie będę przypominać, że brakuje najważniejszej w mieście władzy na najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, że władza owszem, jest i lansuje się na wszelkiej maści discopolowych imprezach, które niczym horda tatarska zalały nie tylko gorzowskie błonia. I tu – fakt – jest siła Jacka Wójcickiego. Lud, który dostaje chleba i igrzysk, by poryczeć za niemałe pieniądze motorami i gardłami, a potem wrócić – niekoniecznie na trzeźwo – do szarej rzeczywistości, to eskadra Jacka Wójcickiego. Na niej jedzie już drugą kadencję.

Oczywiście, chwała za umiejętność łączenia tego środowiska, ale krecha jak stąd do Warszawy, za nieumiejętność utrzymania prawdziwej kultury, której zwolenników w Gorzowie niemało.
Krecha za brak stanowczości w kwestii odsunięcia od spraw ważnych tych, którzy za jedyny słuszny styl bycia uważają żądania wyrażane w niewybredny sposób, a za jedyny argument mają swoje gorzowskie urodzenie.
Krecha za nieumiejętność stanięcia po stronie tych, którzy wiedzą, co robią, ale niestety, nie wchodzą w układy i układziki, nie spijają sobie z dziubków, tylko wypełniają nałożone na nich obowiązki.
Krecha za manipulację słowną w Radiu VOX FM w sprawie Filharmonii Gorzowskiej i jej dyrektora, który właśnie złożył wymówienie.
Za brak zainteresowania tym, co do władz miasta należy, a na co władza nie ma czasu. Krecha za nieustanne „bycie niegotowym” do spotkania z dyr. Mariuszem Wróblem. Pan wie, o czym piszę, Panie Prezydencie.

Tych krech znalazłoby się jeszcze wiele. Niestety, zbiera je Pan, nie słuchając tych, którzy nie tylko na gorzowskiej kulturze trochę się znają i jej nie wstydzą, którzy rozumieją, czym jest prowadzenie tak poważnej instytucji jak filharmonia, którzy przestrzegali Pana przed tym, co właśnie się stało.

Nie wstyd Panu, że kolejny dyrektor odchodzi z FG? Nie czuje się Pan winny za taki stan? A jak Pan chce dalej być odpowiedzialny za ten filharmonijny obiekt? Tak, za obiekt, który wymaga nakładów finansowych, bo zaraz minie dziewięć lat, jak jest użytkowany i z pewnością nie wygląda tak, jak w dniu otwarcia? Ja wiem, że to nie Pana wina, że ktoś go takim wybudował. Ale Pan zgodził się być Prezydentem tego miasta z całym dobrodziejstwem i nieszczęściem inwentarza.

Jak Pan myśli? Nowy dyrektor, bez jakiegoś cudownego wsparcia z centrali, bez wsparcia z funduszy miejskich choćby na bieżące remonty, pociągnie dwa sezony czy trzy?
Jak Pan sądzi? Jeśli żaden dyrektor nie wytrzymał tu dłużej niż sezon czy dwa, to znajdzie Pan wśród ziomali takiego Salomona, który naleje z pustego? A może kolejni koledzy wykupią filharmonię, zrobią tam centrum disco-polo i trzepiąc kasę, uwolnią Pana od bólu głowy?
Nie wiem, co Pan sobie myśli, bo żadne tłumaczenia żadnego rzecznika mnie już nie uspokoją. Dzieje się źle, a będzie jeszcze gorzej. I nie tylko dlatego, że mamy listopad, ale dlatego, że Pan sobie nie radzi.

Napiszę jeszcze tylko, że rzadkością dziś są otwarte rozmowy, listy czy telefony, których rozmówcy się przedstawiają. Ja takie przeprowadziłam w ostatnim czasie. Jedna z nich brzmiała mniej więcej tak: „Życzyłabym naszemu prezydentowi, by tak traktował swoich pracowników, jak dyr. Wróbel nas. Jestem pracownikiem niższego szczebla. Pracowałam w filharmonii przy wszystkich ekipach, ale tak taktownego, rozumiejącego drugiego człowieka dyrektora jak pan Wróbel tu nie mieliśmy”. To chyba coś znaczy. Do tego były jeszcze słowa wyrażające żal z odejścia dyrektora i zapewnienie, że pracownicy są po jego stronie i życzą mu wszystkiego najlepszego.

I na zakończenie, proszę uspokoić szanowny twór o nazwie Zofia Klimar. Niech sobie daruje kolejny paszkwil na mój temat. To nic nie da. Może niech lepiej siądzie w ciemnym kącie, spojrzy głęboko wstecz, pomyśli, co narozrabiał i już całkiem zamilknie. No, chyba że rzetelnie odniesie się do tego, co napisałam i obali argumenty o tym, że nie znalazł Pan czasu na spotkanie z dyrektorem, że nie spowodował Pan uspokojenia radnej, która panoszy się wszędzie i uważa Gorzów za swoją własność, że nie bywał Pan na ważnych wydarzeniach kulturalnych – vide ostatnio przeprowadzony Międzynarodowy Konkurs Bachowski.

A Pan niech przestanie się bać konstruktywnej krytyki, bo ona naprawdę może tylko Panu pomóc. No, chyba że Pan nie chce.

Pozostaję z uszanowaniem.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


27 listopada 2019 22:43, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pani Redaktor Naczelna wróciła! Dzięki. BRAWO.
Andrzej Trzaskowski, 28.11.2019, 04:10, 83.25.59.234 ##

Zofia Klimar jest niezwykle wyzwolona. Co widać, przeglądając posty na twitterze.
W mpolska24.pl prowadzi blog zatytułowany "PERSPEKTYWA".
Tytuł jest zbieżny z profilowym zdjęciem i szkicem w tle na facebooku jednego z urzędników UM i byłego doradcy gorzowskiego prezydenta.
Poza tym ciekawe kim faktycznie jest ta kobieta z twittera?
Anonim_4273, 28.11.2019, 09:50, 89.228.146.73 ##

Przejrzałam sobie ten blog.tej jakiejś Zofii.. Szkoda czasu....
Renata Ochwat, 28.11.2019, 10:37, 89.228.8.182 ##

Jezu!
Czy cały Gorzów jest tak ślepy?
Anonim_8339, 28.11.2019, 11:45, 89.228.146.73 ##

Miłość bywa ślepa. Nawet do wróbla. Porzucił, odfrunął. Aha, tez znam jednego Pana co mówił Dzień Dobry. Ale nie uważam go za zbawcę świata kultury ????
Anonim_8271, 28.11.2019, 14:49, 37.47.182.125 ##

Kultury w GW NIE MA. Właśnie przez istnienie FG która pochłania 6 mln rocznie na swoje utrzymanie trawiąc wszystkie środki przeznaczone na kulturę w mieście.

Dlatego miasto Gorzów nie jest miastem dla młodych co ukazał najnowszy raport
Anonim_7651, 28.11.2019, 18:09, 5.172.239.152 ##

Od wielu lat w Gorzowie występuje transfer:
Młodzi, nieźle wykształceni absolwenci szkół średnich wyjeżdżają na studia wyższe do miast gdzie są uczelnie wyższe i już tutaj nie wracają i nie wrócą.
To byli potencjalni odbiorcy tzw. kultury wyższej.
Do Gorzowa napływa młodzież z okolicznych wsi żeby kształcić się na akademii jakubowej albo po prostu pracować w montowniach.
Nie są to bywalcy Filharmonii Gorzowskiej ani Teatru.
Cenią sobie inną rozrywkę i należy to szanować.
A każdy głos waży tyle samo.
Nie tylko ludzie kultury, niezależni w swoich sądach są sekowani. Takie czasy.
Jaka jest przyszłość kulturalna Gorzowa? W wielu mniejszych miastach nie ma Filharmonii i ludzie jakoś żyją. Za kilka miesięcy znajdzie się ktoś kto powie, że orkiestrę można rozwiązać i filharmonia zamieni się w salę koncertową. Smutne. Zwycięży gruba radna która z kulturą ma niewiele wspólnego, ale mieszkańcy ją wybierają, więc zapewne jest to symbol Gorzowa, ona i bułka z pieczarkami. Takie miasto niewojewódzkie.
Anonim_9346, 28.11.2019, 19:25, 5.173.17.90 ##

Znana gruba radna juz tyle złego zrobiła w Gorzowie,(nie tylko w filharmonii),że już najwyższy czas,żeby powiedzieć jej DOŚĆ!!!

jerzyk, 28.11.2019, 19:59, 81.190.171.187 ##

Garstka zadufanych ludzi o rozdętym ego, ciągle mająca nadzieję, że świat będzie krojony na ich modłę. Że będą im nadskakiwać i słuchać jedynej mądrości. Przyzwyczajeni do wzorców z czasów słusznie minionych, nie zauważyli, że świat wokół się zmienił.
Anonim_1535, 28.11.2019, 20:26, 37.248.152.29 ##

Rozmowa z Dyrektorem Mariuszem Wróblem na radiogorzow.pl
https://www.radiogorzow.pl/66990/mariusz-wrobel-6/
obnaża kulisy jego odejścia.
Co ciekawe odważył się powiedzieć, że oczekiwano od niego że będzie "firmował coś co można by nazwać pralnią za pośrednictwem której można dystrybuować publiczne środki".
On pierwszy odważył się publicznie powiedzieć coś, co dzieje się w Gorzowie nagminnie.
Ciekawe że po wypowiedzeniu tych słów Bogdan Sadowski nie zająknął się ani słowem na ten temat, nie dopytał.
Jest też szeroki wątek dotyczący radnej, sami wiecie której, której imienia nie można wymieniać, która bierze bardzo aktywny udział w tym "procederze".
Polecam wszystkim, którzy z troską myślą o przyszłości naszego Miasta.
Anonim_9346, 29.11.2019, 15:11, 5.173.17.90 ##

Żałosna ta rozmowa. Jedyne co obnaża to poziom swojej złości i chęci zemsty. Momentami można parskać ze śmiechu. Już sobie wyobrażam jak Wojciechowska zdrapywała daty z cukierków. No żenujące to odejście pana Wróbla.
Anonim_1535, 29.11.2019, 19:49, 5.172.239.157 ##

Radna urządziła sobie magazynek na słodycze w instytucji którą zarządzał. Wydał zgode na ten magazynek? czy miasto kazało mu go założyć?
Anonim_7651, 29.11.2019, 20:38, 31.0.124.79 ##

Fundacje to bardzo ciekawe instytucje.
Były prezes spółki miejskiej, obecny jeszcze w jakimś towarzystwie budowniczym pozostaje dalej prezes FUNDACJI INNEKO FOUNDATION podlegającej tylko Ministrowi Środowiska. Pozyskane fundusze winny być kierowane na cele statutowe. Czy przypadkiem nie można ich przeznaczyć na szkolenia, które mogą przeprowadzić zewnętrzne firmy. Polecana ostatnio w mediach jest PR House. Sp. z o.o.
Anonim_3535, 29.11.2019, 21:08, 37.30.18.32 ##

Dla mnie ta rozmowa dyrektora filharmonii pokazuje jego prawdziwy obraz. Człowieka o dwóch twarzach.
Anonim_8271, 30.11.2019, 07:16, 5.172.239.191 ##

Przedziwne komentarze, że rozmowa żałosna, a nie to, co dzieje się w FG za przyczyną radnej i władz i nie tylko za czasów tej dyrekcji. Czy ci, którzy piszą te komentarze naprawdę nie widzą, że jak jest przyczyna, to jest skutek? To kto tu jest niedobry? Naprawdę "biedna opluwana" radna? Naprawdę? To tak działa? Ech, szkoda słów na taki gorzówek
Anonim_1866, 30.11.2019, 08:52, 81.190.166.49 ##

Radna jest winna, ale dyrektor nie jest niewinny. Swoją postawą" swoim odejściem i tym glupim wywiadem pokazał, ze ma dwie twarze.
Anonim_8271, 30.11.2019, 10:07, 37.47.176.158 ##

nie chciał mieć idioty nad sobą
i wycofał się z tego interesu

były naciski z magistratu że ma robić co mu każą.
wcześnie podobnie Wolińska odeszła.
Ale to jest za słaby powód odejścia.
Musiał być finansowy może kazali mu robić jakieś malwersacje
Anonim_7651, 30.11.2019, 13:02, 31.0.125.11 ##

Radna, której imienia nie wolno wymawiać, prowadzi swoją mętną wodę nie od dzisiaj. Jej działania od lat są szkodliwe dla Gorzowa, ale to wątek poboczny. Pan Dyrektor wspomniał o "praniu pieniędzy". WójtCicki powiedział że jeżeli do czegoś takiego dochodziło, to trzeba skontrolować. Owszem trzeba, ale taki zarzut nie podlega kolejnym audytom Wójtcickiego. Są od tego instytucje w Państwie. Ciekawe czy dotyczy to tylko tej spółki miejskiej?
Anonim_9346, 30.11.2019, 13:55, 5.173.17.90 ##

Kampania Wyborcza 2018. Fundacje związane ze spółkami miejskimi i firmy szkoleniowe. Czy miały coś wspólnego z finansowaniem kampanii??? Nie wiadomo.
Anonim_3535, 30.11.2019, 21:11, 37.30.29.226 ##

Giełda nazwisk na nowego dyrektora FG pewnie się już zaczeła, Pawlak, Pisarewicz czy spowrotem Pera a może niech trzy serdeczne przyjacióki wspólnie poprowadzą instytucję swoich marzeń do kompletnej ruiny
Anonim_1823, 01.12.2019, 21:04, 144.91.106.71 ##

Jakby co to: "z powrotem". Ale wątpię by któraś z Pań się zdecydowała. Na pewno nie Pani Małgorzata Pera. Sądzę, że zbyt wiele zdrowia kosztowały Ją ostatnie miesiące pracy w F.G. A Pani Pisarewicz przecież pracuje w F.G..Tutaj trzeba kogoś miejscowego. Osobę, która zna tzw. układy Miasteczka G. a także specyfikę pracy z Artystami, jakimi są Muzycy. "Narodek" to specyficzny, jak wiem. Poczekamy, zobaczymy... Osobiście jestem ciekaw czy Pan Jacek Kraszewski, Dyrygent, zostanie czy na znak solidarności z Panem Mariuszem Wróblem także odejdzie. Gdyby zrezygnował, to byłaby ciekawa sytuacja - wszak na miejscu jest założyciej i pierwszy Dyreygent, Pan Piotr Borkowski a tajemnicą poliszynela jest fakt optowania za Jego powrotem wielu osób. Także części Muzyków.
Czas pokaże!

Anonim_9891, 01.12.2019, 22:10, 89.228.132.239 ##

Wielce prawdopodobny jest dyrektor z miejscowego grajdoła. "Wicie rozumicie" i już nie trzeba będzie się stresować podczas rozmów w cztery oczy. Filharmonie się spacyfikuje i wszyscy bedą szcęśliwi. Radna której imienia nie wolno wymawiać również.
Anonim_2117, 02.12.2019, 11:41, 195.212.105.182 ##

Proponuję byłego prezesa Inneko na dyrektora filharmonii.
anonim3, 02.12.2019, 13:18, 37.30.31.95 ##

Brawo Pani redaktor ! Moze zofia K. To tak naparwde pan o inicjałach (...)moze odpowiednie organy juz weryfikują autora/- kę tej żenującej krytki na zlecenie. Brak slow na strate ludzi w miejskiej spolce, w FG.
Anonim_1537, 02.12.2019, 15:29, 37.30.26.77 ##

noo! trzeba przyznać, że po artykule Zofii Klimar (vel AP) na mpolska24.pl i po odejściu dyrektora filharmonii, gorzowskie szambo zaczyna wybijać. Dział miejskiej propagandy w ofensywie. wszystkim zaczynają puszczać nerwy. tylko prawda nas wyzwoli. Gorzów od lat jest stajnią Augiasza, bez względu jak masztalerz się nazywa.
anonim 4455, 02.12.2019, 16:11, 66.102.9.122 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Dafart" Dawid Figielek

ul. Walczaka 20 B, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 97 99
branża: Artyści, rękodzieło artystyczne <czytaj dalej>
Marko Marek Olejniczak

pl. Słoneczny 20 m. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 669 713 319
branża: Budowlane usługi - termoizolacja <czytaj dalej>

Konkurs pisanek
51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Muzeum Lubuskie im. Jana ... <czytaj dalej>
Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6b.jpg
admin ego:
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej