Nauczmy się z tym żyć
Ależ nam się życie powywracało. Kolejny rok niepewności za nami i taki pewnie przed nami. Nauczmy się z tym żyć.
Człowiek nie lubi zmian, które ograniczają jego poczucie wolności. Ale żyje wśród ludzi i ta przynależność nakazuje mu solidarność, myślenie nie tylko o sobie i wybór postępowania, którego celem jest współodpowiedzialność. Tak przynajmniej powinno być, a że nie jest, przekonujemy się każdego dnia. Nie, nie będę pisać o sytuacji związanej z COVID19, ale wokół niej krążą nasze codzienne myśli, więc trudno się do nich nie odwołać.
Stąd też dzisiejsze życzenia, w których w sposób szczególny brzmi słowo „zdrowie”. To samo zdrowie, o którym mówimy przy okazji każdych imienin, urodzin, ślubów czy świąt, a o które musimy dbać. I to jest słowo klucz. Dbać o zdrowie. A jak z tą dbałością jest?
Ilu spośród nas karmi się śmieciowym żarciem, które tak naprawdę jest żarciem śmieRciowym, ale przecież "takim smacznym". Jak wyglądają koszyki zakupowe, nie tylko przed świętami? Dlaczego z półek znikają słodkie napoje, w których panoszy się supersmaczna chemia, a jej działanie widać na pierwszy rzut oka już na ciele młodego pokolenia? Skąd bierze się otyłość brzuszna? Skąd tyle problemów z uzależnieniami? Skąd rak płuc?
I dlaczego, w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia łykamy tony suplementów, nie mając świadomości, jakie jest ich długotrwałe działanie? Dlaczego nie słuchamy medycznych autorytetów, ale za to kiedy koleżanka podeśle jakieś "cudo" o nieznanym pochodzeniu, to jesteśmy w stanie wydać tysiące, bo wierzymy, że to nas ozdrowi?
Dlaczego łykamy zapewnienia wszelkiej maści szamanów, a wiedzę medyczną odrzucamy? Wreszcie, dlaczego nie potrafimy spojrzeć na historię ludzkości i rozwój tejże medycyny, która nie tylko uratowała, ale i przedłużyła życie milionom?
Nie będę mnożyć pytań. Proponuję Państwu świąteczną refleksję nad zdrowiem i naszą wobec niego postawą, życząc, by nigdy nas nie opuszczało. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy tym, co jemy, że nasze zdrowie zależy od nas samych i – co najważniejsze – że w medycynie wiedza powinna wyprzedzać wiarę.
Życzę spokojnych i radosnych świąt w poczuciu wewnętrznej wolności, bo ta jest najważniejsza i nikt nie może nam jej odebrać. No i nauczmy się żyć z wirusami. One były, są i będą. Czy je pokonamy? To też zależy od nas samych.
Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca
23 grudnia 2021 10:21, Hanna Kaup
Dodaj komentarz:
Komentarze:
ten wirus by dawno został pokonany gdyby nie antyszepionkowcy i przeciwnicy.
brytole pierw nam sprowadzili delte swoją ingorancją
a teraz omikrona.
pierwsi amerykanie i trump który olał covida i rozlało sie na cały świat
będzie powracał przez takich. z kolejną mutacją
Anonim_9471, 23.12.2021, 12:01, 31.0.124.55 ##
Stajni nigdy było, tylko jest piwnica. W Betlejem jest piwnica pod ziemią. Raczej przechowywano tam wino i nie było zwierząt i siana. Każda szopka to wymyślona bzdura. Zamiast siana można na pustyni judzkiej zebrać węże w tym kobrę. Żadnego siana tam nie ma. Jerozolima jest podzielona. Jej część za murem to Betlejem. Archetyp jest błędny, bardziej góralski jak realistyczny. Na ile biblia i ewangelia jest fantastyczną bajką, a na ile prawdą ? Cechy i sposób zachowania osób występujących w ewangelii zaprzeczają, iż pochodzą z kultury żydowskiej. Maryja z ewangelii wygląda na obywatelkę Grecji lub Włoch, czyli coś j tutaj jest nie tak, jakaś "ściema" ? Mamy kolizję kulturową. Kolejne mity greckie. Zlepek ludzkich historii z różnych kultur i krajów...... Tak to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=QR_qa3Ohwls... Słoń nie mieszka na pustyni. Podejrzewam, że Mojżesz zwalił (odpisał) żydowski dekalog praw Noego i zrobił z tego dekalog tworząc chrześcijaństwo. Wszystko na to wskazuje. To jest wierna kopia, poza punktem dotyczącym traktowania zwierząt, co wynika z kultury żydowskiej. To jest uzasadnienie, dekalog został spisany z judaizmu, i ogłoszony, iż niby powstał na górze Synai z pomocą Boga. Bo według judaizmu i tak wszystko dzieje się za pośrednictwem "Haszem" i to było zgodne z filozofią Esseńczyków. To jest bardziej jak pewne. Jest to wierny odpis. Techniki takie stosowane są w sektach i taką technikę mogli zastosować Esseńczycy, których uważa się za prekursorów Chrześcijaństwa. Tutaj jest ten uchwyt, przeskok, inaczej "korytarz przejścia". Z jednej religii powstaje druga, okrojona. I to jest ten szokujący aksjomat ? Przerobimy judaizm i uzyskamy władzę nad światem całym. Wszyscy pójdą za nami, aż do murów Watykanu, niektórzy oddadzą dla nas życie.
Anonim_5391, 28.12.2021, 23:30, 188.33.250.64 ##
Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś
<czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem.
<czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa.
<czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep
<czytaj dalej>