środa 6 grudnia 2023     Mikołaj, Emilian, Leontyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Ogranicz swój cyfrowy ślad
eGorzowska - 11001_Ev7woiC8BgiyqmdAzJ96.jpg Wykorzystaj wolny czas i ogranicz swój cyfrowy ślad.

Przeglądanie Internetu, treści udostępniane w mediach społecznościowych, transakcje i płatności online, historia lokalizacji, e-maile czy wiadomości wysłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych – to tylko niektóre z danych, które składają się na nasz cyfrowy ślad.

Część z tych informacji może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców lub oszustów.
Wakacje to dobry moment na uporządkowanie tej ważnej dla bezpieczeństwa kwestii.

W zależności od tego, jak podchodzisz do swojej prywatności w Internecie, jakie są Twoje nawyki w mediach społecznościowych, dane, które pozostawiasz w Internecie, mogą być wykorzystane do niecnych celów. Zakres publikowanych w sieci treści: zdjęć, relacji filmowych czy ważnych informacji o naszym codziennym życiu, ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa, nie tylko w wirtualnym, ale i realnym świecie.

Po co organizacje cyberprzestępcze gromadzą i analizują dane o swoich potencjalnych ofiarach? Aby przygotować ewentualny atak w sposób, który pozwoli maksymalizować szanse jego powodzenia. Co więcej, informacje tego typu mogą zostać sprzedane na czarnym rynku w Internecie.

Istnieją proste działania, które można podjąć, aby uporządkować cyfrową sferę życia a tym samym zwiększyć prywatność oraz własne bezpieczeństwo.

Dobrym okresem na takie porządki są miesiące wakacyjne. Ponieważ aktywność cyberprzestępców nie spada w tym czasie, także nasza czujność nie powinna zostać uśpiona. Oto kilka wskazówek jak ograniczyć cyfrowe ślady pozostawiane w sieci.

Zmień ustawienia prywatności na swoich kontach w mediach społecznościowych
Pierwszym krokiem do uporządkowania swojego cyfrowego śladu będzie szczegółowe zapoznanie się z ustawieniami prywatności różnych kont w mediach społecznościowych. Obejmuje to sprawdzanie, kto może przeglądać informacje na naszych profilach i jak wiele danych może zobaczyć. Następnie należy przeprowadzić audyt wszystkich postów, zarówno przeszłych, jak i obecnych. Zdjęcia i nagrania ważnych chwil lub wydarzeń z pewnością nie powinny być dostępne dla każdego. Porządki w profilach społecznościowych często wiążą się z wielogodzinną żmudną pracą. W jej trakcie można dojść do wniosku, że faktycznie udostępniamy zbyt dużo osobistych treści. Po sprawdzeniu postów i ograniczeniu dostępu do danych na naszym profilu za pomocą ustawień prywatności, czas na zweryfikowanie listy osób, które mają dostęp do naszych osobistych postów i zdjęć. W pierwszej kolejności należy usunąć nieznajomych. Kolejnym krokiem jest przejście do znajomych, których nie znasz zbyt dobrze lub z którymi od dawna nie utrzymujesz kontaktu. W trakcie tej czynności może pojawić się pytanie o zasadność dzielenia się z nimi osobistymi informacjami.

– Jak bardzo istotne jest to, co publikujemy w mediach społecznościowych, pokazuje przykład, w którym cyberprzestępcy, obserwując konta znanych osób na Instagramie, mogli poznać ich codzienne nawyki. Dzięki temu wiedzieli, kiedy jest najlepszy moment na dokonanie kradzieży w ich domach. Zbyt pochopne udostępnianie treści w Internecie doprowadziło do realnych strat, których można było w prosty sposób uniknąć – przestrzega specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET Kamil Sadkowski.

Sprawdź „wymarłe" konta i usuń je
Internauci rejestrują się w wielu portalach, aby kupić produkt lub żeby skorzystać z promocyjnej usługi. Zakupy zostają zrobione, usługi wygasają, a konta z danymi pozostają. To samo dotyczy aplikacji mobilnych, które nierzadko wymagają od nas podania lub udostępnienia przeróżnych danych w związku z usługą, jaką oferują. Na przykład lokalizacji użytkownika czy wymiarów i wagi ciała w przypadku programów pomagających utrzymywać określoną dietę. W wielu przypadkach użytkownicy korzystają z opcji jednokrotnego logowania (SSO), tj. z wykorzystaniem kont w mediach społecznościowych lub usług e-mail.
Mimo że nie korzystamy z tych profili, nasze dane są wciąż obecne w sieci, co niesie ryzyko przejęcia przez przestępców dostępu do nich. Zdarza się to np. w przypadku skutecznych ataków na sklepy internetowe, podczas których osobiste dane ich klientów trafiają w ręce cyberprzestępców.

Najlepszym wyjściem jest usunięcie kont, których nie używasz. Jeśli jednak nie użyłeś żadnej z opcji logowania jednokrotnego do zarejestrowania się na różnych portalach, ale zamiast tego użyłeś adresu e-mail, możesz wyszukać wszystkie usługi, z których korzystasz, przeszukując skrzynkę odbiorczą pod kątem takich haseł, jak „anuluj subskrypcję", „zaloguj się", „rejestracja" lub „witaj".

Stwórz dedykowany adres email do jednorazowych zakupów w sieci
Kolejnym sposobem na ograniczenie cyfrowego śladu jest rezygnacja z subskrypcji różnych treści marketingowych otrzymywanych na przykład pocztą elektroniczną. W dobie pandemii zakupy w sieci dla wielu osób stały się codziennością. Zakupom często towarzyszy tworzenie kont dla różnych usług i platform internetowych, które wykorzystują adresy e-mail do zalewania skrzynek ofertami rabatowymi na wszelakie przedmioty i usługi. To dodatkowe źródło naszych danych, które mają firmy, a które mogą wpaść w niepowołane ręce.

– Nie każdy podczas rejestracji w sklepie internetowym czyta treści napisane drobnym drukiem. W pośpiechu możemy automatycznie zaznaczyć wszystkie zgody pozwalające nam jak najszybciej przejść proces rejestracji i zakupów. W konsekwencji zgadzamy się, aby nasze dane kontaktowe trafiły do subskrypcji platform sprzedażowych i ich partnerów. Tym samym wyrażamy, często nieświadomą, zgodę na otrzymywanie w przyszłości setek e-maili lub na kontakt telefoniczny partnerów danego sklepu internetowego – mówi Kamil Sadkowski. – Po przejrzeniu i anulowaniu wszystkich niepotrzebnych subskrypcji, mądrym posunięciem byłoby utworzenie dedykowanego adresu e-mail, którego będzie można zawsze używać do jednorazowych zakupów. Przynosi to dwie korzyści. Po pierwsze główny adres e-mail będzie zarezerwowany tylko dla istotnej korespondencji. Po drugie zyskamy przegląd wszystkich jednorazowych kont zakupowych w jednym miejscu, a nasze najważniejsze i najbardziej wartościowe dane oraz wiadomości e-mail będą bezpiecznie przechowywane w innym miejscu – radzi ekspert.

Oprac. red. wg ESET
Foto pixabay


29 lipca 2021 20:36, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ludzie powinni robic 1x na tydzien dzien bez smartfona.
Pozniej 2 dni a pozniej calkiem sie oderwac od tego dziadostwa.

Jobs zniszczyk ludzkość
Anonim_9423, 31.07.2021, 19:02, 37.248.156.106 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Okno świętego Mikołaja
„Okno świętego Mikołaja” pierwszy raz otworzy się 6 grudnia. To ... <czytaj dalej>
Co pokaże Polański?
Co tym razem pokaże Roman Polański? W Kinie Konesera zobaczysz ... <czytaj dalej>
W sprawie ronda przy Słowiance
Pierwsza część nowego ronda przy Słowiance /30 listopada ma być ... <czytaj dalej>
Pieśniarz-wędrowiec z Bledzewa
Na drugie listopadowe spotkanie Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła znaną ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
admin ego:
Tam dostaniesz najlepszy chleb
W Las Cabezas de San Juan spędziliśmy kilka dni. Gościło ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jeśli do Frankfurtu, to przez Kostrzyn
To niebywałe, że śnieg, który spadł w andrzejki, wcale nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej