poniedziałek 26 lutego 2024     Bogumił, Aleksandra, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wspomnienie budowniczego Chrystusa Króla
eGorzowska - 5099_8PsQANXp5DBqEWxtYifC.jpgO księdzu Sylwestrze Zawadzkim mieszkańcy Świebodzina mówili „nasz budowniczy”, ponieważ zbudował dwa kościoły i pomnik Chrystusa Króla. W wielkanocny wtorek pożegnali go, licznie uczestnicząc w mszy św. w sanktuarium, a potem w czasie uroczystości pogrzebowych na miejscowym cmentarzu.

Tego dnia w Świebodzinie mogło zabraknąć róż. Parafianie zdecydowali, że nie będzie wieńców, ale kto zechce, kupi jedną różę na pożegnanie tego, który rozsławił miasto, realizując budowę pomnika Chrystusa Króla. Pozostałe pieniądze przeznaczono na dom pielgrzyma.

Uroczystości, na których pojawiły się tysiące wiernych, trwały niemal cztery godziny. Rozpoczęła je uroczysta msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta z udziałem innych biskupów, proboszczów i księży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Około 13.00 kondukt żałobny ruszył ulicami miasta na cmentarz. Po ceremonii pogrzebowej
nastąpiło złożenie trumny do grobowca. Wspomnienie ks. Sylwestra Zawadzkiego wygłosił prof. Tomasz Kotwicki. Oto ono:

„Wielkie są dzieła księdza Sylwestra Zawadzkiego, dzieła, z których jesteśmy wszyscy tak dumni. Powstawały nie tylko dzięki kościołowi instytucjonalnemu, ale także dzięki osobom świeckim, parafianom, ludziom tego miasta i innych miejscowości.

Dlatego dzisiaj, na jego pogrzebie, nie powinno zabraknąć głosu ludzi świeckich. Ludzi, którzy z nim pracowali, cenili go, kochali. Już nie zobaczymy go spacerującego przy pomniku Chrystusa Króla, a potem, gdy już sił brakło, siedzącego w kawiarence pod pomnikiem, patrzącego na liczne autokary i podjeżdżające samochody.

Ksiądz Sylwester Zawadzki posiadał cechy charakteru szczególnie godne podziwu: wytyczał ambitne cele, pociągał za sobą innych, miał niezwykłą gorliwość, wielką wiarę, wyrażaną czynem, nigdy nie pojawiało się zwątpienie, nigdy nie rezygnował z obranej drogi. Wierny w przyjaźni, był przykładem dla otoczenia.

Ksiądz Zawadzki miał własną opinię o pracy kapłana. To było nakierowanie na zwykłych ludzi. Podkreślał, że ksiądz ma być dla wiernych, nie odwrotnie. Dawał temu świadectwo życiem, które było służbą drugiemu człowiekowi. Interesowała go praktyczna praca kapłańska. Dbał, aby na Mszy Świętej niedzielnej można się było wyspowiadać. Dbał, aby sprawy pogrzebów, ślubów, chrztów były załatwiane po myśli wiernych. Nie stawiał sztucznych przeszkód, przygarniał ludzi do parafii, a zwłaszcza do sakramentów. Nie osądzał. Nie potępiał. Pamiętam, jaki był szczęśliwy, gdy udało mu się przekonać pary żyjące bez ślubu, do uregulowania sytuacji i przyjęcia sakramentu małżeństwa. Liczył, ile takich osób ma wśród swoich parafian i myślał, jak do nich dotrzeć. Podobnie było z chrztami osób dorosłych, z bierzmowaniem. Liczył się każdy pojedynczy człowiek. Był w tym praktycznym, życiowym postępowaniu bliski temu, co słyszymy dzisiaj od Papieża Franciszka. I był równie radykalny w gorliwości swej kapłańskiej pracy.

Był przywiązany do tradycji. Cenił Mszę Świętą łacińską, którą przez kilka lat osobiście co niedzielę odprawiał. Lubił po łacinie wyśpiewać Exultet w Wielką Sobotę.

Nie imponowała mu władza. Nie szukał poklasku u przełożonych. We współpracy nie był łatwy. Stawiał wysokie wymagania wikarym, współpracownikom, ale przede wszystkim stawiał wysokie wymagania sam sobie. Nie cenił rzeczy materialnych. Nie dorobił się majątku. Miał proste, minimalne wymagania w zakresie odzieży, w zakresie posiłków. Nie korzystał z wakacji. Pamiętamy, jak jeździł jednym samochodem, starym mercedesem sprowadzonym z zachodnich jeszcze Niemiec przez wiele lat, aż podłoga od strony pasażera przerdzewiała i wypadła.
Był niezwykle wytrwały. Kiedy dobrze już po 70-tce, postanowił uczyć się języków obcych, codziennie wieczorem po powrocie z budowy brał podręcznik do niemieckiego, do angielskiego i uczył się na pamięć słówek.

Widząc rosnące dzieła księdza Zawadzkiego, ludzie czasem zastanawiali się, czy to pieniądze z Ameryki, z Niemiec albo z innych bogatych źródeł wspomagają księdza. Ci, którzy bliżej znali sytuację, wiedzą, że tak nie było. Że to wysiłek miejscowej społeczności był decydujący. My wszyscy tu obecni wspomagaliśmy księdza Zawadzkiego, bo wiedzieliśmy, że wspomagamy nie jego osobiście, ale wielkie dzieła, które za jego sprawą powstają. Każdy wspomagał jak mógł: jedni pieniędzmi – czasem milionami, czasem złotówkami, a inni wspomagali wiedzą i radą, inni ciężką fizyczną pracą, a jeszcze inni skuteczną modlitwą (Margaretki). I w efekcie ksiądz Zawadzki budując wspaniałe budowle, zbudował też coś w nas.

Dlatego dzisiejszy dzień jest dla nas tu obecnych nie tylko chwilą zadumy nad życiem i dokonaniami księdza Sylwestra Zawadzkiego, ale także okazją, aby uzmysłowić sobie nasz własny w tym udział. Zobaczyć obraz nas, mieszkańców tego miasta, tego regionu, w ostatnich 30 latach. Dostrzec, że niewielka społeczność nie świętych, ale nas grzeszników mogła tworzyć wielkie dzieła na chwałę Boga i na pożytek ludziom. Te dzieła pozostaną, a z nimi zostanie wśród nas osoba księdza proboszcza Sylwestra Zawadzkiego.”

Red.
Foto Hanna Kaup


Wiecej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2014-04-22_wspomnienie_budowniczego_chrystusa_kro,
wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 1/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 2/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 3/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 4/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 5/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 6/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 7/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 8/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 9/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 10/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 11/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 12/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 13/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 14/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 15/15


22 kwietnia 2014 22:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Capitol Sp. z o.o.

ul. Fabryczna 77, Gorzów Wlkp.
tel. 667 026 353
branża: Alarmowe systemy - instalacja <czytaj dalej>
"Akcept" Miłosz Nogły

ul. Łazienki 1 m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 43 49
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Wysoka woda
Wysoka woda uniemożliwia wjazd na działki przy Warcie od strony ... <czytaj dalej>
Tu wybudują Dirt Park
Przetarg na wybór wykonawcy budowy Dirt Parku rozstrzygnięty. Firma PUMPIT z ... <czytaj dalej>
Nie tylko Diuna
Nie tylko kolejne premiery, ale i pokazy specjalne proponuje ... <czytaj dalej>
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
admin ego:
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gonty w Gontach
Wierząc porzekadłu mówiącemu, że wszystkie drogi prowadzą do domu, ruszyliśmy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
Pod hasłem odchudzenia rzekomo przeładowanego programu szkolnego, a w konsekwencji ulżenia doli ucznia i nauczyciela, dokonywany jest zamach na to, <czytaj dalej>
Anonim_1513:
):-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej