sobota 2 marca 2024     Halszka, Helena, Radosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Podaruj ciszę
eGorzowska - 11272_x4G60pIml5wJ4BFOpAr.jpgChoć nie ma jeszcze szczegółowych statystyk, coraz głośniej słychać głosy rodziców, którzy od lat, w cieniu hucznych zabaw sylwestrowych przeżywają długie godziny traumy. W Polsce jest 400 tys. osób chorych na padaczkę oraz ok. 340 tys. osób w spektrum autyzmu. Razem z rodzinami to ok. 2 mln Polaków. Dla części z tych rodzin okres okołosylwestrowy to przeżywany corocznie horror. Huk petard i błysk fajerwerków wywołują silne reakcje stresowe u części osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Od kilku lat w okresie Sylwestra ekolodzy przypominają o szkodliwych skutkach noworocznych sztucznych ogni dla zwierząt, w szczególności dla psów czy ptaków.
Innym zjawiskiem związanym z fajerwerkami jest ogromne zanieczyszczenie niebezpiecznymi pyłami.
Do argumentów zdecydowanie przemawiających za likwidacją lub choć ograniczeniem kolorowych wystrzałów dołączają rodzice dzieci cierpiących na autyzm i osoby z padaczką.

Odpalając petardę na ulicy czy w swoim ogródku, nie wiesz, kto mieszka w pobliskim domu i co będzie działo się tam w chwili detonacji. Jeszcze długo po tym, gdy zakończy się pokaz i Twoja zabawa, ktoś odczuwa jej skutki. To ciemna strona fajerwerkowych zabaw sylwestrowych.

Wyobraźnia pomaga dostrzec sąsiada…
Podaruj ciszę – to hasło społecznej akcji, czyli prośba skierowana do ludzi z wyobraźnią i empatią. Miłośnicy fajerwerków zazwyczaj nie mają pojęcia, że za ich płotem mieszka sąsiad, który być może płaci za to bolesną cenę. Wystrzałowy spektakl bywa traumą dla całych rodzin. Okazuje się bowiem, że wiele dzieci (a także osób dorosłych) ze spektrum autyzmu, chorujących na padaczkę, z niepełnosprawnością intelektualną bądź z nadwrażliwością słuchową (hiperakuzja) traumatycznie reaguje na odgłosy wystrzałów. I mimo że trwają one kilkanaście minut, stres nimi wywołany pozostaje u dziecka przez wiele godzin. Objawia się nerwicowymi stanami lękowymi. Na temat ofiar wśród ptaków i zwierząt dużo mówi się od lat. Fundacja Szklane Pułapki od 2021 r. prowadzi akcję liczenia martwych ptaków po sylwestrze.

Dlatego stworzono stronę internetową https://podarujcisze.pl/, zbierającą nie tylko relacje rodziców chorych dzieci, ale też dającą jasne wskazówki, jak pomóc ludziom i zwierzętom w tym okresie oraz zbierającą pomysły i przykłady dobrej zabawy bez fajerwerków.

Akcja skupia się nie tyle na zabranianiu czy protestach przeciw fajerwerkom, co uświadamianiu ludziom skutków i efektów ubocznych wystrzałowych zabaw.

Fajna zabawa?
Fajna zabawa jest wtedy, gdy wszyscy dobrze się czują, a ci, którym nie odpowiada jakaś forma rozrywki, mogą z niej nie skorzystać. Jeśli jednak wystrzałowa zabawa wdziera się do domów przez ściany, płoty - na każdą posesję, to już nie jest fajną zabawą dla wszystkich – twierdzą twórcy akcji.
Każdy może zostać jej wolontariuszem – wystarczy udostępnić posty Podaruj ciszę na swoich profilach. Można też ze strony internetowej https://podarujcisze.pl/ pobrać i wydrukować plakat akcji.
Akcję zainicjowali ludzie, którzy spotkali się przez media społecznościowe. Ktoś stworzył stronę internetową, inna osoba profil na Facebooku, ktoś inny na Instagramie. Akcja, niczym kula śniegowa zaczęła się toczyć i docierać do coraz większej liczby sympatyków, mediów.

Huczna noc sylwestrowa
Strona internetowa jest również bazą wiedzy i porad specjalistów od zwierząt: weterynarzy, behawiorystów. Opiekunowie: psów, kotów, koni, nawet papug mogą skorzystać z porad, jak zabezpieczyć fachowo zwierzę domowe. Bowiem nie wszystkie porady krążące po forach internetowych są bezpieczne. Specjaliści alarmują na przykład, że NIE WOLNO PODAWAĆ PSOM LUDZKICH PREPARATÓW na uspokojenie. Nie wolno podawać też preparatów takich jak Sedalin, które powodują jedynie zwiotczenie mięśni. Pies pozostaje w pełni świadomy, ale nie może się poruszać, uciekać ani w jakikolwiek sposób zareagować na to, co się dzieje. Korzystajmy z fachowych porad, jak zabezpieczyć pupila bez szkody dla niego. Podczas wystrzałów cierpią też ptaki, dzikie zwierzęta, na wsiach – zwierzęta hodowlane, konie.

Krótka tradycja ale brzemienna w skutki
Tradycja sylwestrowych fajerwerków zyskała na popularności po roku 2002, kiedy ustawowo zniesiono koncesję na obrót materiałami pirotechnicznymi. Otworzyło to drogę do sprzedaży fajerwerków i ich odpalania. Wcześniej takie pokazy mogły organizować tylko specjalistyczne firmy. Tak więc od 20 lat Kowalski może sobie do woli hucznie fetować Sylwestra i inne okazje w swoim ogrodzie.

W akcji Podaruj Ciszę chodzi o znalezienie równowagi i zabawę z poszanowaniem wszystkich. Bez wyjątku. Bez OFIAR. Społecznicy wierzą, że ludzi dobrej woli jest więcej, coraz więcej…

O AKCJI:
Akcja Podaruj Ciszę skupia się wokół strony internetowej https://podarujcisze.pl/ , profilu FB,: https://www.facebook.com/podarujcisze oraz Fundacji Szklane pułapki https://szklanepulapki.pl/

Oprac. redakcja

30 grudnia 2021 20:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Świat Dziecka A&J" Agnieszka Zwolińska

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 80 88
branża: Artykuły dla dzieci - detal <czytaj dalej>
"Kastago-Impex" Sklep Mięsny Stanisława Korpiszyn

ul. Sikorskiego 118 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 29 87
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Claire" Studio Fryzjerskie

ul. Bolesława Chrobrego 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 25 01
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

Ukryli je w żywności
KAS zatrzymała narkotyki. Były ukryte w pojemnikach z żywnością. Funkcjonariusze z ... <czytaj dalej>
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
Raj w cieniu piekła
Na szczególną uwagę w nowym filmowym tygodniu zasługuje "Strefa interesów". ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
admin ego:
Taka wiosna
Wybraliśmy się wczoraj na rekonesans w nasze najbliższe lasy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej