
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego. Został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r., a jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.
Wsparcie bliskich jest jednym z pierwszych i kluczowych czynników w procesie powrotu do formy. Depresja może być całkowicie wyleczona, dzięki zastosowaniu środków farmakologicznych, terapii z psychologiem czy psychoterapeutą.
Depresja to cierpienie w samotności
Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Szacuje się, że około 30-50 proc. ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.
Chorzy z obawy przed stygmatyzacją i odrzuceniem cierpią w samotności, tymczasem szybko rozpoczęte leczenie pozwala osiągnąć lepsze rezultaty. Leczenie jest długotrwałe, dlatego ważne jest wsparcie najbliższych i ścisła współpraca z lekarzem.
Objawy depresji
Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które należy leczyć. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane. Objawia się ona zaburzeniami nastroju (smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego). Ale nie każde uczucie przygnębienia jest równoznaczne z depresją. Tę chorobę możemy podejrzewać, jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie (trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji).
Osoba w stanie depresji skarży się na co najmniej dwa z poniższych objawów:
-
ciągły smutek,
-
depresyjny nastrój, który trwa przez większość dnia i nawraca prawie codziennie od co najmniej dwóch tygodni.
Mogą mu towarzyszyć:
-
płacz,
-
utrata zainteresowań i przyjemności z codziennych czynności, a także z czynności, które są zazwyczaj przyjemne,
-
zmniejszenie energii lub nienormalne zmęczenie. Chory cierpi na intensywne zmęczenie, często rozpoczynające się rano, i czuje, że ciągle brakuje mu energii. To zmęczenie nie poprawia odpoczynek lub sen.
Inne zaburzenia (przynajmniej dwa z niżej wymienionych) też pojawiają się w depresji:
-
utrata wiary w siebie i poczucia własnej wartości, poczucie bezużyteczności oraz nadmierne i nieuzasadnione poczucie winy,
-
negatywne spojrzenie na przyszłość i pesymistyczne myślenie,
-
myśli o śmierci w ogóle, a czasami o samobójstwie,
-
spadek zdolności koncentracji, uwagi i zapamiętywania,
-
pogorszenie snu – staje się on często zbyt krótki z wczesnymi porannymi przebudzeniami, nie przynosi wypoczynku,
-
utrata apetytu, która może prowadzić do utraty wagi.
Depresja może wpływać na ciało i być odpowiedzialna za:
-
liczne bóle,
-
zaburzenia seksualne z utratą popędu i przyjemności seksualnej,
-
spowolnienie aktywności lub przeciwnie, pobudzenie.
Osoba z depresją nie zawsze jest świadoma swojej choroby i to właśnie osoby z jej otoczenia powinny być czujne i pomóc jej zgłosić się do lekarza.
U osób starszych depresja niesie ze sobą wysokie ryzyko samobójstwa. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać depresję, która może też spowodować dolegliwości fizyczne czy problemy z pamięcią lub uwagą.
Oprac. redakcja wg LUM
foto Pixabay
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
W poniedziałek, ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>