środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Evora - serce Alentejo
eGorzowska - 13011_rlZ8nfO7w7u57kTtSHs.jpgO Évorze często można przeczytać, że jest stolicą Alentejo. To tylko w połowie prawda, bowiem Alentejo dzieli się na Górne (Alto) – i tutaj właśnie stołecznym miastem jest Évora – oraz Dolne (Baixo) ze stolicą w mieście Beja. Nie wiem, czy między obu stolicami iskrzy, podobnie jak to się ma w przypadku naszych województw w dwoma równorzędnymi ośrodkami władzy (patrz Gorzów Wlkp. i Zielona Góra, czy Bydgoszcz i Toruń), ale ja sprawiedliwie opowiem zarówno o pierwszej, jak i o drugiej.

Dzisiaj kolej na Évorę nazywaną sercem Alentejo. Chociaż jej okolice obfitują w budowle megalityczne, dotychczasowe wykopaliska archeologiczne nie wykazały niezbicie, czy teren obecnego miasta był zamieszkały przed przybyciem Rzymian. Mimo to, niektóre źródła przypisują jego założenie Eburonom (Eburões). Nazwę tego plemienia wywiedziono od staroceltyckiego słowa eburos = cis i od tego samego słowa pochodzi nazwa ufortyfikowanej osady Ébora Cereal („najdująca się pośród ciców”). Dziś tych cisów nie widać, a może po prostu przez wszechobecne w Alentejo dęby korkowe nie zwróciłam na nie uwagi?

Na przestrzeni wieków Évora miała swoje wzloty i upadki. Rzymianie rozbudowali ją do rangi municypium (obywatelstwo rzymskie, własny samorząd i prawo bicia monety) i zmienili nazwę na Ebora Liberalitas Julia. Za czasów Wizygotów straciła na znaczeniu, ale pod panowaniem Maurów nastąpił nowy okres świetności gospodarczej i politycznej. Pod panowaniem chrześcijańskim przez cztery wieki stanowiła ulubioną rezydencję królów i aż do 1828 r. była drugim co do wielkości miastem Portugalii. Dziś masowa turystyka raczej ją omija, tymczasem jest tu kilka zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najbardziej znanym i najcenniejszym spośród nich jest Templo Romano – rzymska Świątynia Diany z przełomu II i III w. – w średniowieczu przekształcona w fortecę, a później w funkcjonującą do 1870 r. rzeźnię. Chociaż fasada i mozaiki podłogowe uległy całkowitemu zniszczeniu, to monumentalne kolumny korynckie z lokalnego marmuru (sześć tylnych i cztery frontowe) przetrwały do dziś w niezłym stanie. Ogrom pierwotnej budowli doskonale podkreśla widoczna na zdjęciu malutka sylwetka, stojącego u jej podnóża.

Dosłownie obok Świątyni Diany stoi kościół São João Evangelista (św. Jana Ewangelisty) – pierwotnie z 1485 r. ale przebudowany po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Dziś to pałacowa świątynia prywatna (Palácio Cadaval) udostępniona do zwiedzania (bilet seniorski kosztuje 3 euro), która zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ponieważ tam po raz pierwszy zobaczyłam wnętrze całkowicie pokryte azulejos. No, prawie całkowicie, bo jednak ołtarze były drewniane. Dziś we wnętrzu Palácio dos Duques de Cadaval organizowane są międzynarodowe wystawy artystyczne, a w niewielkim Jardim Diana (Ogrodzie Diany) i wokół niego znaleźć można kilka ciekawych rzeźb.

Ogród, właściwie skwer, znajduje się dokładnie naprzeciwko Świątyni Diany i przed Pałacem Cadaval. Jest świetnym punktem widokowym na starą infrastrukturę miejską. W samym jego centrum stoi na bogato rzeźbionym marmurowym cokole popiersie Francisco Eduardo de Barahona Fragoso (1843-1905), portugalskiego polityka, właściciela ziemskiego i filantropa nazywanego dobroczyńcą Évory (finansował renowację wielu zabytków). Popiersie wykonano z brązu, natomiast kobieca postać na cokole jest alegorią Évory, trzymającą w dłoni płaskorzeźbiony obraz jeźdźca znanego z herbu miasta. To Geraldo Geraldes zwany Giraldo sem Pavor (Gerald Nieustraszony), który odbił Evorę z rąk Maurów.

Wśród najważniejszych i najstarszych zabytków miasta jest też katedra (Sé de Évora), największa średniowieczna katedra w Portugalii. Zbudowana w XII w., konsekrowana dopiero w połowie XIII w., ma wspaniały portal centralny upiększony w XIV w. rzeźbami apostołów, bardzo przestronne trzynawowe wnętrze o długości ok. 80 m i taras widokowy na dachu, z którego można podziwiać panoramę miasta (katedra stoi w jego najwyższym punkcie).

Śmiało można rzec, że w Évorze wszystkie drogi prowadzą na Praça de Giraldo, główny plac miasta wytyczony 500 lat temu i nazwany na cześć zwycięzcy Maurów Geraldo Geraldesa (tego z rzeźbionej plakiety na pomniku w Ogrodzie Diany). Plac jest głównie miejscem spotkań i lokalnych imprez. Najważniejsze i najbardziej rzucające się w oczy budowle na nim to szesnastowieczny Kościół św. Antoniego (Igreja de Santo Antão) i fontanna (Fonte Henriquina) z tego samego okresu oraz budynek Banku Portugalii, którego dziewiętnastowieczna fasada kryje wnętrza dawnego ratusza. Warto też przyjrzeć się kamienicom. Prawie wszystkie mają efektowne kute balkony i wysokie prostokątne okna, ponieważ jednym z tutejszych zwyczajów było witanie znanych osobistości kolorowymi narzutami przewieszonymi przez balustrady.

Na plac wędrowaliśmy niezwykle kolorową Rua Cinco de Outubro (ulicą Piątego Października) szczelnie wypełnioną sklepikami pełnymi staroci i rękodzieła. Dla łowców pamiątek to szczególna gratka. Zdecydowanie mniej tu zwykłego turystycznego mydła i powidła, za to dużo korkowych bibelotów, często w połączeniu z azulejos, ceramiki, dywanów, gobelinów, przedmiotów ze skóry i najprzeróżniejszych wyrobów z korka, o których wcześniej nawet mi się nie śniło (bluzki, sukienki, buty, kapelusze… ja wyjechałam stamtąd bogatsza o torebusię, bo słowo torebka byłoby w jej przypadku trochę na wyrost).

Maria Gonta
Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/17

, zdjęcie 2/17

, zdjęcie 3/17

, zdjęcie 4/17

, zdjęcie 5/17

, zdjęcie 6/17

, zdjęcie 7/17

, zdjęcie 8/17

, zdjęcie 9/17

, zdjęcie 10/17

, zdjęcie 11/17

, zdjęcie 12/17

, zdjęcie 13/17

, zdjęcie 14/17

, zdjęcie 15/17

, zdjęcie 16/17

, zdjęcie 17/17


13 października 2023 08:27, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Derex" Firma Budowlana Dariusz Soroka

ul. Śląska 8 m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 609 730 774
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Alpha Bodyguard" Damian Sawala

ul. Przemysłowa 24 /9, Gorzów Wlkp.
tel. 509 487 233
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>
"Stylmet" S.C.

ul. Skrajna 31, Gorzów Wlkp.
tel. 601 987 915
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4baa.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej