
KiedyÅ›, sÅ‚yszÄ…c o morzu plastiku, wyobrażaÅ‚am sobie unoszÄ…cÄ… siÄ™ na falach Pacyfiku „krÄ™” z plastikowych opakowaÅ„, gÅ‚ównie butelek albo jakÄ…Å› plażę hen daleko na koÅ„cu Å›wiata, na której taka „kra” wylÄ…dowaÅ‚a. DziÅ› morze plastiku widzÄ™ zupeÅ‚nie inaczej, bowiem znajduje siÄ™ ono znacznie, znacznie bliżej, nad szmaragdowymi wodami Morza Åšródziemnego i wierzcie mi – wyglÄ…da kosmicznie. NazywajÄ… je niekiedy biaÅ‚ym morzem, bo oglÄ…dane z satelity, tak wÅ‚aÅ›nie może siÄ™ kojarzyć. BiaÅ‚e morze plastiku.
Gdy zjeżdżaliÅ›my z Sierra de Gádor ku wybrzeżu, rozpoÅ›cierajÄ…cy siÄ™ przed maskÄ… widok najpierw skojarzyÅ‚ siÄ™ nam ze Å›niegiem, co przy temperaturach przekraczajÄ…cych pod koniec kwietnia 30°C byÅ‚o raczej dziwne. Dopiero potem przyszÅ‚a nam na myÅ›l kolonizacja Marsa.
BielejÄ…ce aż po horyzont foliowe tunele to widok dość zaskakujÄ…cy, zwÅ‚aszcza dla kogoÅ›, kto siÄ™ go kompletnie nie spodziewa. PoczuÅ‚am siÄ™ trochÄ™ jak dziecko, które na pytanie mamusi: „A wiesz skÄ…d siÄ™ bierze mleczko?” – odpowiada: „Jak to skÄ…d? Ze sklepu!”
Nagle z całą jasnoÅ›ciÄ… do mnie dotarÅ‚o, że wszystkie te posezonowe pomidory, ogórki czy papryka, to wÅ‚aÅ›nie stÄ…d, z Almerii. DokÅ‚adniej z Prowincji Almeria, nie z samego miasta. I nie tylko posezonowe, bo przecież i w sezonie mamy ich sporo. Chwilami miaÅ‚o siÄ™ wrażenie, że droga prowadziÅ‚a tunelem pomiÄ™dzy tunelami. Ależ tam musi dudnić w czasie deszczu. Albo szumieć podczas silnych wiatrów. Nie wiem, czy ten kompleks szklarniowy obejmujÄ…cy swoim zasiÄ™giem – wedÅ‚ug różnych źródeÅ‚ – od 250 do 400 km kw. terenu jest najwiÄ™kszy na Å›wiecie, ale z pewnoÅ›ciÄ… do takich siÄ™ zalicza. Å»ebyÅ›cie Å‚atwiej wyobrazili sobie jego wielkość, dodam tylko, że łączna powierzchnia polskich plaż nie przekracza 20 km kw.
Projekt tzw. kolonizacji rolniczej rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ jeszcze za rzÄ…dów gen. Franco. Jego celem byÅ‚o takie przeksztaÅ‚cenie terenu, żeby sprowadzeni tutaj rolnicy mogli stać siÄ™ samowystarczalni. Najpierw wykarczowano karÅ‚owatÄ… roÅ›linność, potem rozÅ‚ożono obornik, przykryto go warstwÄ… piasku. TrochÄ™ pomogÅ‚o to ograniczyć temperaturÄ™ i wysychanie, jednak ciÄ…gle trzeba byÅ‚o szukać innych rozwiÄ…zaÅ„. Pierwsze polietylenowe namioty na drewnianych stelażach powstaÅ‚y w 1963 r. Powietrze w tych plastikowych szklarniach nagrzewaÅ‚o siÄ™ szybciej. Nawadniane kropelkowo roÅ›liny, osÅ‚oniÄ™te od palÄ…cych promieni i silnego wiatru, w warunkach wiÄ™kszej wilgotnoÅ›ci rosÅ‚y jak na drożdżach (wÅ‚aÅ›ciwie to na pestycydach).
MaÅ‚o tego. Ogromne biaÅ‚e powierzchnie odbijajÄ…ce sÅ‚oneczne promienie spowodowaÅ‚y lokalny efekt ochÅ‚odzenia. Może niezbyt wielki, ale jednak. Już 15 lat temu szacowano, że temperatura spadÅ‚a tu o 0,3°C, podczas gdy poza tym obszarem wzrosÅ‚a o 0,5°C. Wszystko to pozwalaÅ‚o na podwojenie, a czasem i potrojenie liczby zbiorów. Typowymi produktami rolnymi Almerii sÄ…: ogórki, arbuzy, bakÅ‚ażany, cukinie, brzoskwinie, papryka i pomidory. Prawie 75 proc. tutejszej produkcji trafia za granicÄ™. Oficjalnie mówi siÄ™ o godziwym wynagradzaniu pracowników, ale nieoficjalnie wiadomo, że w wielu szklarniach, w temperaturze przekraczajÄ…cej 45°C pracujÄ… mniej lub bardziej legalni imigranci, a warunki ich zamieszkania pozostawiajÄ… wiele do życzenia.
O morzu plastiku nakrÄ™cono w latach 2015-2016 serial telewizyjny „Mar de plástico” (dwa sezony, 26 odcinków). Widok na niekoÅ„czÄ…ce siÄ™ szklarnie polietylenowe wykorzystano też w filmie „Blade Runner 2049". Plastikowe namioty z rzÄ™dami korytek wypeÅ‚nionych bulionem ze Å›rodków pobudzajÄ…cych wzrost, w którym zanurzone sÄ… doniczki z warzywami – ten widok naprawdÄ™ kojarzy siÄ™ ze Å›wiatem filmów sci-fi. Dobrze, że dzisiejsza hydroponika nie opiera siÄ™ już na pestycydach. Przynajmniej nie powinna.
Dzisiejsze zdjÄ™cia sÄ… Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z tematem, wiÄ™c nie ma na nich wyjÄ…tkowo urokliwych zakÄ…tków, czarownych miejsc i interesujÄ…cych zabytków, ale jako ostatnie umieÅ›ciÅ‚am jednÄ…, zdecydowanie barwniejszÄ… fotografiÄ™. Przedstawia wschód sÅ‚oÅ„ca w dniu, w którym natknÄ™liÅ›my siÄ™ na „Å›niegi” Almerii.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>