sobota 15 czerwca 2024     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Butelka, która dała początek kubizmowi
eGorzowska - 12936_hEkn29vZAhFcAbsnjDaD.jpgO Badalonie mawiają, że jest przedmieściem Barcelony. To spore przedmieście, prawie ćwierćmilionowe. Spędziliśmy tam jedną noc na miejskim parkingu. Nie było najciszej i w dodatku jakiś komar wprowadził się do nas na nockę. Zadziwiające, że właściwie przez całą ponad dwumiesięczną podróż niewiele mieliśmy do czynienia z uciążliwymi owadami. Tylko ten komar w Badalonie i muchy z Parku Samà w Cambrils (też z okolic Barcelony), które wiedzione nagłym impulsem bądź żądzą podróży, opuściły stadko osłów i wprowadziły się do naszego wehikułu. Niełatwo potem było ich się pozbyć. Najbardziej zatwardziałe, chowające się w zakamarkach samochodu, dotarły z nami prawie do Portugalii.

Rano wyruszyliśmy na poszukiwanie pomnika małpiszona, będącego od z górą 150 lat „twarzą” miejscowej fabryki anyżówki. Znaleźliśmy go na nadmorskim deptaku, pomiędzy ową fabryką o nazwie Anis del Mono a bardzo oryginalnym badalońskim molem, noszącym katalońską nazwę Pont del Petroli (Most Naftowy). Dzisiejsze molo powstało w 1879 r. jako pomost służący rozładunkowi produktów naftowych z tankowców. Od 2009 r., po przebudowie, stało się atrakcją turystyczną. Sięga 250 m w morze i ma 4,5 m wysokości. My niestety, nie skorzystaliśmy ze spaceru po nim, bo tak wczesnym rankiem było jeszcze zamknięte.

Uśmiechnięty małpiszon z pomnika ma twarz Darwina. Wpatruje się w trzymaną w wyciągniętej ręce butelkę anyżówki z własnym portretem na etykiecie. Za plecami ma mury fabryki, na których również jest pięknie odmalowany, ale na tych naściennych emblematach trzyma w dłoni zwój z napisem „Es el mejor. La ciencia lo dijo y yo no miento” („Jest najlepszy. Nauka to stwierdziła, a ja nie kłamię”).

Fabryka produkująca złocisty trunek została założona w Badalonie w 1870 r. przez braci Vicença i José Bosch y Grau. Ich nazwiska do dziś figurują na etykiecie, podobnie jak celowy błąd w słowie „destilación”, które występuje tam z podwójnym „l” (destillación).

Rzemieślniczy sposób produkcji nie zmienił się od 150 lat. Modernistyczny budynek kryje w sobie pomieszczenia do destylacji z ośmioma miedzianymi dziewiętnastowiecznymi alembikami (alembik=destylator) w stylu secesyjnym, gabinet dyrektora wypełniony jest meblami z epoki, zabytkowy wystrój posiada również archiwum. Wokół unosi się słodkawy zapach anyżówki, a fabrykę można zwiedzać w każdą trzecią niedzielę miesiąca (oprócz lipca i sierpnia).

Alkohol o nazwie Anis del Mono (małpia anyżówka) jest jedną z najsłynniejszych hiszpańskich anyżówek. Dlaczego „małpia”? Ponieważ na początku swojej działalności Vincenç Bosch otrzymał w prezencie (podobno biznesowym) małą małpkę, która podbiła jego serce. Swoją historię ma również charakterystyczna butelka z diamentowym szlifem. Inspiracją do jej powstania był… flakon francuskich perfum, kupiony dla żony w Paryżu. Lokalną ciekawostką natomiast jest używanie jej jako instrumentu muzycznego, ponieważ wśród bożonarodzeniowych tradycji regionu znajduje się… drapanie butelki Anis del Mono.

Vicenç Bosch był także propagatorem sztuki. W 1897 r. zorganizował pierwszy w Hiszpanii konkurs na plakat reklamowy. Wygrał go Ramón Casas. Charakterystyczny kształt butelki inspirował wielu kubistów. Jego urokowi poddali się m.in. Juan Gris, Pablo Picasso, Diego Rivera. Na początku XX w. tak często stanowiła motyw malarski, że amerykańska pisarka Gertrude Stein podsumowała ten fakt stwierdzeniem, iż kubizm powstał dzięki artystom patrzącym na rzeczywistość poprzez pryzmatyczne formy wyrzeźbione w butelce Anís del Mono. W czasach bardziej nam współczesnych hiszpańska anyżówka trafiła do filmów (np. „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli czy „Donnie Brasco” Mike’a Newella z Alem Pacino i Johnny Deepem w rolach głównych).

Badalona jest świetnie skomunikowana z Barceloną, dojeżdża tu nawet metro (fioletowa linia L2). Stacja metra oddalona jest od nadmorskiej promenady o kwadrans marszu, ale już tory kolejowe biegną przy samym niemal morzu (pociągi jeżdżą co pół godziny). Tutejsze plaże nie są tak zatłoczone, jak w stolicy Katalonii.

Na nadmorskim deptaku Calle del Mar, popularnie zwanym Rambla de Badalona, obserwowaliśmy awanturujące się zielone papugi. Wyglądało to całkiem jak małżeńska kłótnia przy budowaniu gniazda. On miał własną wizję, ona chciała inaczej. Ilekroć próbował umieścić patyki według własnego zamysłu, ona wyrażała niezadowolenie, wrzeszcząc, ile sił w dziobie. Zabawne były.

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/12

, zdjęcie 2/12

, zdjęcie 3/12

, zdjęcie 4/12

, zdjęcie 5/12

, zdjęcie 6/12

, zdjęcie 7/12

, zdjęcie 8/12

, zdjęcie 9/12

, zdjęcie 10/12

, zdjęcie 11/12

, zdjęcie 12/12


16 września 2023 09:25, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Daja-Bis" Małgorzata Wartecka

ul. Koniawska 52, Gorzów Wlkp.
tel. 606 997 711
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>
"Meritum" Jan Pawłowski

ul. Dowbór-Muśnickiego 14 c/6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 66 40
branża: Łożyska <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
admin ego:
Wakacje Polaków 2024
Wakacje 2024 - Polacy chcą podróżować na własnych zasadach. Od kilku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nokia i skradziony parasol
Dziś spaliśmy na dziko na obrzeżach Tampere. Specjalnie wybraliśmy to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8251:
bo wiesniak wyszedl z wioski i teraz ma sie za miastowego tylko słoma z butów wystaje <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Północ jest zapyziała województwa bo radni politycy i prezydent Gorzowa myślą tylko o sobie jako o pempku świata całkowicie ignorując mieszka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
"Spektakularny" sukces. No cóż Zielonogórzanie sie cieszą... <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej