
Do Cuenki zajechaliÅ›my wieczorem. NocowaliÅ›my poÅ›ród kamperów w nowszej części miasta (tzw. ciudad baja), nad brzegiem mieniÄ…cej siÄ™ zielonymi wodami rzeki Júcar. Ciudad alta, czyli starsza część rozsiadÅ‚a siÄ™ na skale nad stromym brzegiem kolejnej rzeki – Huécar – która jest dopÅ‚ywem Júcaru.
PoczÄ…tek dzisiejszemu miastu daÅ‚a muzuÅ‚maÅ„ska twierdza QÅ«nka, po zdobyciu przez chrzeÅ›cijan w 1177 r. przemianowana na Cuenca. Uważa siÄ™, że „cuenca” to wywodzÄ…ce siÄ™ z Å‚aciny lokalne okreÅ›lenie „głębokiej doliny miÄ™dzy górami” i trzeba przyznać, że idealnie oddaje istotÄ™ tego miejsca, które w 1996 r. zostaÅ‚o wpisane na listÄ™ UNESCO. Miasteczko nie dość, że wtapia siÄ™ w naturalny krajobraz, to jeszcze zachowaÅ‚o swój Å›redniowieczny ukÅ‚ad w stanie nienaruszonym i posiada wiele zabytków architektury sakralnej oraz Å›wieckiej z rodowodem od XII do XVIII w. Najbardziej znane spoÅ›ród nich to Catedral de Nuestra Señora de Gracia – pierwsza gotycka katedra w Hiszpanii oraz domy zawieszone nad stromym klifem rzeki Huécar, czyli casas colgadas nazywane niekiedy wieżowcami (rascacielos) Cuenki.
Casas colgadas to w dosÅ‚ownym tÅ‚umaczeniu wiszÄ…ce domy. Wybudowano je przy samym brzegu skalnej póÅ‚ki, powiÄ™kszajÄ…c ich powierzchniÄ™ o duże, wsparte na wzmocnionych konstrukcjach drewniane balkony, wiszÄ…ce nad wÄ…wozem rzeki Huécar. SÄ… wÄ…skie, wysokie na kilka piÄ™ter. Ich fundamenty i dolne partie wykonano z mocnego muru, a resztÄ™ Å›cian w konstrukcji szachulcowej (drewniany szkielet wypeÅ‚niony glinÄ… wymieszanÄ… z materiaÅ‚em roÅ›linnym). Pierwsze zapiski o ich istnieniu pochodzÄ… z 1481 r. Z pewnoÅ›ciÄ… zachwyciÅ‚y niejednego rysownika, ale pierwszym znanym obrazem, na którym je uwieczniono, jest dzieÅ‚o flamandzkiego malarza Antona van der Wyngaerde (Wijngaerde) z 1565 r.
Do dziÅ› zachowaÅ‚y siÄ™ tylko trzy casas colgadas. Na najstarszych fotografiach z koÅ„ca XIX w. jest ich wiÄ™cej, jeszcze w latach dwudziestych ubiegÅ‚ego wieku byÅ‚o osiem takich domów, niestety, nie wytrzymaÅ‚y próby czasu. Te trzy, które możemy oglÄ…dać dzisiaj, sÄ… wizytówkÄ… miasta. PieczoÅ‚owicie wyremontowane w 1966 r. oraz w 2017 r. sÄ… siedzibÄ… Muzeum HiszpaÅ„skiej Sztuki Abstrakcyjnej.
Kiedy próbowaliÅ›my zaparkować gdzieÅ› w okolicy wiszÄ…cych domów, GPS poprowadziÅ‚ nas ulicÄ… o takim kÄ…cie wznoszenia, że idÄ…ca z przeciwka pani zrobiÅ‚a na nasz widok wielkie oczy. Co tam wielkie! Ogromne oczy i w dodatku chwyciÅ‚a siÄ™ za serce. Autko na szczęście spisaÅ‚o siÄ™ fantastycznie i dowiozÅ‚o nas do podnóża Starego Miasta. Z parkingu trzeba byÅ‚o wdrapywać siÄ™ per pedes, ale daliÅ›my radÄ™ (wybraliÅ›my gÅ‚adkie podejÅ›cie, ignorujÄ…c setki schodów). Najlepszy chyba widok na skalne urwisko obudowane domami otwiera siÄ™ z żelaznego mostu Å›w. PawÅ‚a, łączÄ…cego dwa brzegi rzeki Huécar. Most staÅ‚ tutaj już w XVI w. Wtedy byÅ‚ kamienny. WspóÅ‚czesny powstaÅ‚ w 1902 r., wiÄ™c i on jest już zabytkowy.
DziÅ› również można spotkać tutaj malarzy próbujÄ…cych uwiecznić piÄ™kno Cuenki. Zazwyczaj zbiera siÄ™ wokóÅ‚ nich wianuszek gapiów. WidziaÅ‚am dwóch panów: jeden siedziaÅ‚ na stoÅ‚eczku niemal pod samym balkonem „wieżowca”, obok niego radio z nastrojowÄ… muzykÄ…, przed nim sztalugi. WyglÄ…daÅ‚o, że naprawdÄ™ maluje, bo to, co robiÅ‚ drugi z panów, już tak oczywiste nie byÅ‚o. StojÄ…c za nim dÅ‚uższy czas (ale nieco dalej) zauważyÅ‚am, że zwyczajnie markuje malarskie czynnoÅ›ci. Kiedy ktoÅ› z przechodzÄ…cych zawiesiÅ‚ oko na jego obrazie na dÅ‚użej, natychmiast wyciÄ…gaÅ‚ rÄ™kÄ™ po opÅ‚atÄ™. Może i faktycznie dzieÅ‚o na sztalugach byÅ‚o jego autorstwa, jedynie wykonaÅ‚ je wczeÅ›niej, a może on tylko w taki sposób handluje obrazami innych… mniejsza z tym, w ogólny krajobraz i on wpisywaÅ‚ siÄ™ piÄ™knie.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>