
3 czerwca to dzieÅ„, w którym Å›wiÄ™tujÄ… rowerzyÅ›ci. Ja niestety, należę do tych nieszczęśników, którzy za mÅ‚odu nie nauczyli siÄ™ korzystać z jednoÅ›ladów. TrochÄ™ próbowaÅ‚am w okolicach trzydziestki i nawet mi wychodziÅ‚o (krótkie odcinki w linii prostej z hamowaniem na pÅ‚ocie), kiedy jednak usÅ‚yszaÅ‚am od Bodkowego siostrzeÅ„ca prorocze sÅ‚owa: „Ciocia, jak siÄ™ nie przewrócisz, to siÄ™ nie nauczysz”, odechciaÅ‚o mi siÄ™ próbować dalej. Potem nadszedÅ‚ czas nowych kolan i obawa, że po takiej wywrotce trzeba je bÄ™dzie ponownie wymieniać, wiÄ™c tkwiÄ™ w tej swojej nieumiejÄ™tnoÅ›ci użytkowania roweru, z zazdroÅ›ciÄ… przyglÄ…dajÄ…c siÄ™ tym, którzy na nim jeżdżą. Nisko siÄ™ im wszystkim kÅ‚aniam (dziÅ› DzieÅ„ Savoir Vivre’u) i zapraszam chÄ™tnych (nie tylko rowerzystów) na wycieczkÄ™, tym razem nie poÅ‚udniowoeuropejskÄ…, ale w mniej uczÄ™szczane podpoznaÅ„skie okolice. Jest tam kilka ciekawych miejscowoÅ›ci, które można połączyć w szlak o nazwie Humerszczyzna lub Humerkowszczyzna (od nazwiska zmarÅ‚ego 20 lat temu Zygmunta Humerczyka, niegdysiejszego proboszcza parafii Ceradz KoÅ›cielny), a do oglÄ…dania sÄ… osobliwe obiekty sztuki recyklingu w wersji ludowej – dzieÅ‚o jego spoÅ‚ecznej aktywnoÅ›ci i artystycznych pomysÅ‚ów.
Ksiądz tworzył kompozycje przestrzenne o tematyce ludowej, religijnej, społecznej, historyczno-patriotycznej i abstrakcyjno-filozoficznej. Wykorzystywał gotowe elementy urządzeń rolniczych, kamienie polne, większe głazy, stare sprzęty domowe i narzędzia rolnicze, kany na mleko, pnie o ciekawych kształtach, słowem wszystko, co dało się podporządkować jego artystycznej wizji. Nie mam pojęcia, czy osobiście parał się rzeźbą w drewnie oraz metalo- i kamienioplastyką, czy był tylko pomysłodawcą tych dzieł, zlecając ich wykonanie parafianom, ale podobno czerpał inspiracje z dzieł Hasiora. Na pewno natomiast był niestrudzonym zbieraczem muzealnych staroci, gromadząc ich olbrzymie ilości. Jego dzieła można oglądać w Ceradzu Kościelnym, Ceradzu Dolnym, Grzebienisku i Gaju Wielkim.
Na gÅ‚ównym skrzyżowaniu w Ceradzu KoÅ›cielnym zobaczycie intrygujÄ…cÄ… rzeźbÄ™ mężczyzny wykonanÄ… z najróżniejszych metalowych przedmiotów użytkowych (zwróćcie uwagÄ™ na poÅ›ladki, piÄ™knie wyprofilowane ze starej Å‚opaty). Wrażenie robi pÅ‚ot otaczajÄ…cy plebaniÄ™ z wkomponowanymi weÅ„ najróżniejszymi narzÄ™dziami rolniczymi i warsztatowymi (na zdjÄ™ciu jego fragment). SÄ… też pomniki upamiÄ™tniajÄ…ce 100-lecie miejscowego KóÅ‚ka Rolniczego i 50-lecia KoÅ‚a WÅ‚oÅ›cianek, kompozycja przedstawiajÄ…ca powstanie wsi na tle historii kraju, jest kamienny oÅ‚tarz z kulÄ… ziemskÄ… z metalowych prÄ™tów i nieco innych ciekawostek, których warto poszukać samemu.
BÄ™dÄ…c we wsi, absolutnie nie można pominąć tamtejszego zespoÅ‚u sakralnego Å›w. StanisÅ‚awa Biskupa i MÄ™czennika, w którego skÅ‚ad wchodzÄ…: gotycki koÅ›cióÅ‚ z I poÅ‚. XVI w., kaplica grobowa rodziny Engeströmów (poÅ‚. XIX w.) i drewniana dzwonnica cmentarna (1958 r.). Z historiÄ… rodziny Engeströmów warto zapoznać siÄ™ już w Jankowicach, które rozÅ‚ożyÅ‚y siÄ™ jeszcze bliżej Poznania. Znajduje siÄ™ tam piÄ™knie odnowiony paÅ‚ac „wiekopolskiego Szweda”, najstarszy na tym terenie przykÅ‚ad architektury klasycyzmu romantycznego, wybudowany na polecenie Larsa EngestrÓ§ma w XVIII w. i przebudowany na poczÄ…tku XX w. dla Stefana Kwileckiego.
Kim byÅ‚ ów Lars o tajemniczo brzmiÄ…cym nazwisku? W „Opisaniu Historyczno-Statystycznym Wielkiego KsiÄ™stwa PoznaÅ„skiego” Jana Nepomucena Bobrowicza z 1846 r. czytamy: „Wawrzeniec Hrabia Engeström. Czcigodny ten Szwed byÅ‚ posÅ‚em przy rzÄ…dzie polskim w 1788 i wpÅ‚ywem swoim wspieraÅ‚ zamiar odrodzenia Polski. Sejm czteroletni nadaÅ‚ mu indygenat, Hrabia Engeström zostaÅ‚ później ministrem spraw zagranicznych swego kraju, a na koniec przeniósÅ‚ siÄ™ do Jankowic (które wniosÅ‚a mu w posagu Rozalia ChÅ‚apowska) i tamże w 1825 życia dokonaÅ‚. ZostawiÅ‚ po sobie pamiÄ™tniki drukiem jeszcze nieogÅ‚oszone. W Jankowicach jest paÅ‚ac wytwornie urzÄ…dzony przez HrabinÄ™ Engeström wdowÄ™.”
Para miaÅ‚a troje dzieci: EufemiÄ™, która nie wyszÅ‚a za mąż i byÅ‚a damÄ… dworu królowej Zofii Albertiny w Sztokholmie; DoroteÄ™, która wyszÅ‚a za barona Gustava Sternelda, późniejszego ministra spraw zagranicznych Szwecji; oraz jedynego syna Gustava StanisÅ‚awa (pierworodny, urodzony w Warszawie), który nie przyniósÅ‚ rodzinie chluby, za co zostaÅ‚ zmuszony do zrzeczenia siÄ™ wszelkich praw do tytuÅ‚ów i majÄ…tków. Natomiast wychowany przez babkÄ™ syn Gustava StanisÅ‚awa – Lars StanisÅ‚aw Bonawentura von Engeström znany jako Wawrzyniec Engeström (1829-1910) jest do dziÅ› wspominany nie tylko w Wielkopolsce. Wystarczy powiedzieć, że oprócz udziaÅ‚u w antyaustriackim powstaniu i WioÅ›nie Ludów (za co skazano go na roczny pobyt w Twierdzy KostrzyÅ„skiej) i udziaÅ‚u w Powstaniu Styczniowym (wówczas ponownie zostaÅ‚ uwiÄ™ziony), wsÅ‚awiÅ‚ siÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… spoÅ‚ecznÄ… (m.in. wspieraÅ‚ finansowo Muzeum Polskie w Rapperswilu). ByÅ‚ pisarzem, poetÄ…, tÅ‚umaczem literatury skandynawskiej. Przez 25 lat peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ sekretarza PoznaÅ„skiego Towarzystwa PrzyjacióÅ‚ Nauk, byÅ‚ jednym z zaÅ‚ożycieli Towarzystwa PrzyjacióÅ‚ Sztuk PiÄ™knych, zaÅ‚ożycielem Towarzystwa Kolonii Letnich w Kobylnicy, dÅ‚ugoletnim przyjacielem Józefa Ignacego Kraszewskiego, filantropem i wreszcie pomysÅ‚odawcÄ… akcji „szklanka mleka”.
Tekst i foto Maria Gonta
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedziaÅ‚ podczas spotkania lubuskich samorzÄ…dowców w Paradyżu - GoÅ›cikowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>