niedziela 3 marca 2024     Kunegunda, Maryna, Tycjan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Elvas - królowa granicy
eGorzowska - 12561_Ht2bhAcP3kSDOeJj4FPh.jpg6 maja. Wyobraźcie sobie poranny spacer ścieżką pośród otulonych rzedniejącą mgłą dębów korkowych.
Wokół tylko śpiew ptaków, dźwięczenie owczych (albo kozich) dzwonków, dobiegające z oddali muczenie krów, a przed wami ON, wiekowy kromlech, już lizany przez promienie budzącego się słońca. A potem pomyślcie o roztargnionej Mariatce, która zapomniała włożyć baterię do aparatu... Dobrze, że chociaż smartfon był w kieszeni.

Otoczony hektarami dębów korkowych kromlech Almendres (kamienny krąg), w pobliżu którego spaliśmy, znajduje się na zboczu wzgórza, od którego przyjął swoją nazwę, ok. 4 km za miejscowością Guadalupe. Jest naprawdę imponujący, ale Alentejo, to przecież kraina obfitująca w budowle megalityczne. Fernando Pessoa, jeden z najsłynniejszych portugalskich poetów powiedział kiedyś, że Alentejo to nic otoczone przez nic, pośrodku czego rośnie kilka drzew. Jeżeli tak wygląda nic, to jak wygląda coś?

Ruszając w końcu w trasę, odwiedziliśmy jeszcze pochodzącego również z neolitu pojedynczego menhira o wydłużonym, jajowatym kształcie, którego Bodzio nazwał Menhirem Wańkowiczem, a potem wróciliśmy do Evory. Wprawdzie planowaliśmy kierować się do Lizbony, jednak weekend nie jest chyba dobrym czasem na zwiedzanie stolicy, więc wybraliśmy się dokładnie w przeciwną stronę, a jadąc przez Evorę, zdążyliśmy nabyć portugalską kartę internetową (ważność hiszpańskiej kończy się za dwa dni) i wspiąć się (oczywiście Fredkiem) na punkt widokowy Alto de São Bento. Jest to miejsce ściśle związane z historią miasta, bo właśnie to granitowe wzgórze dostarczało kiedyś Rzymianom budulca dla jego budowy. Ciekawie prezentują się zrekonstruowane na szczycie wiatraki, zupełnie inne od tych, do których widoku jesteśmy przyzwyczajeni, inne także od hiszpańskich wiatraków Don Kichota.

Do Estremoz, kolejnego punktu na trasie, wyruszyliśmy już dobrze po południu, a jeszcze po drodze skręciliśmy do Arraiolos, nad którym górowała potężna sylwetka zamku. Kiedy się do niego wdrapaliśmy, okazał się średniowieczną ruiną z pięknym widokiem na okolicę i szesnastowiecznym kościołem obok, zbudowanym na miejscu wcześniejszej świątyni. Zamczysko odgrywało ongiś ważną rolę. Przez pewien czas mieszkał w nim nawet Nuno Álvares Pereira de Melo – rycerz portugalski, ważny polityk i jeden z głównych dowódców wojskowych w czternastowiecznej Portugalii. Po śmierci żony został karmelitą, a w 2008 r. zaliczony w poczet świętych (św. Noniusz Álvares Pereira).

Estremoz, podobnie jak sąsiednia Borba i położona kilkanaście kilometrów dalej Vila Viçosa zrobiły na nas ogromne wrażenie. To w ścisłym tego słowa znaczeniu marmurowe miasteczka. Marmurowe są tu obramienia okien i drzwi niemal każdego domu, każda rzeźba, słupki drogowe, tablice z nazwami ulic, tablice informacyjne, schody, ławki (nie nagrzewają się tak jak metalowe i jednocześnie nie są tak zimne, jak kamienne), krawężniki, fontanny… nawet chodniki wyłożone są nieregularną marmurową kostką, a kiedy mijaliśmy cmentarz, to nawet mur był marmurowy.

W Estremoz, będącym kiedyś siedzibą króla Dionizego I, w dawnym zamku z piękną marmurową wieżą jest teraz luksusowy hotel, a w owej wieży (donżonie) znajduje się maleńka kaplica, w której podobno zmarła królowa Izabela Aragońska (żona wspomnianego wyżej Dionizego), przedstawiona (oczywiście w marmurze) na placu przed rezydencją. Ściany tej kaplicy są ponoć wyłożone azulejos, przedstawiającymi sceny z jej życia. Weszliśmy też do marmurowego wnętrza marmurowego kościoła, stojącego tuż obok zamku.

W Borbie zatrzymała nas marmurowa fontanna (Fonte das Bicasa) – jak wieść niesie, jedna z najpiękniejszych w całym kraju, wybudowana ze składek mieszkańców miasta w 1781 r. i poświęcona królowej Marii I oraz jej małżonkowi, królowi Pedro III. Z kolei w Vila Viçosa zachwyca bardzo długa fasada trzypiętrowego pałacu książęcego (Paço Ducal), obłożona błękitnym marmurem. Marmur jest tutaj najpopularniejszym, bo najłatwiej dostępnym budulcem. Wokół każdego z tych miasteczek znajdują się jego kamieniołomy.

Wczesnym wieczorem dotarliśmy do noszącego kilka przydomków Elvas. Mówi się tu o nim: miasto-twierdza, królowa granicy, klucz do Portugalii. Historyczne centrum miasta otoczone jest trzema liniami murów, a my spaliśmy pomiędzy linią pierwszą, a drugą. Zwiedzanie zostawiliśmy sobie na rano, jednak przed zakotwiczeniem się na nocleg odwiedziliśmy jeszcze gwiaździstą twierdzę Santa Luzia, zbudowaną na południowych obrzeżach miejscowości. Fortyfikacje Elvas robią niesamowite wrażenie, a dopełnia je ośmiokilometrowy akwedukt z 834 łukami umieszczonymi aż pięciu kondygnacjach (wysokość 31 m). Jest tu co oglądać.


Tekst i foto Maria Gonta


6 maja 2023 07:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Koniczynka" Marek Kubiak

ul. Papuszy 5 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 691 424 344
branża: Ogrodnicze artykuły, sprzęt <czytaj dalej>
Gilińska Agata Gabinet Stomatologiczny

ul. Ogińskiego 91, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 22 99
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
"Anda" S.C. Anna Kolej Danuta Kobelak

ul. Marcinkowskiego 90 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 70 46
branża: Bielizna - detal <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
admin ego:
Nad Glommą
W ubiegłorocznym planie nie zakładaliśmy wyjazdu do Norwegii, pojawił się ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej