środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Kosmiczna Almeria
eGorzowska - 12542_tlEhj7TarltE0cuX29Kt.jpg28 kwietnia. Od przedwczoraj jesteśmy na Costa del Sol. Dotarliśmy tutaj krętą i bardzo malowniczą drogą wykutą w Sierra de las Nieves (Góry Śnieżne). Costa del Sol to również część Andaluzji, ale temperatury nieco tu przyjaźniejsze takim jak my, czyli przyzwyczajonym do chłodniejszej wiosny. Każdy fragmencik nadmorskiego terenu jest szczelnie zabudowany okazałymi willami, mniejszymi domkami i domami wielorodzinnymi.

Wczoraj nadal poznawaliśmy Hiszpanię od środka, tym razem nie kulinarnie, a warsztatowo, bowiem kilka godzin spędziliśmy na zwiedzaniu miejskich stref przemysłowych Marbelli i Malagi. Bardziej nawet tej drugiej, która od tej pory mniej będzie mi się kojarzyć ze śpiewną reklamą „malaga tiki-taki i kasztanki”, a bardziej z usterką zaworu do tankowania LPG, uniemożliwiającą napełnienie zbiornika gazem… jak na złość, na Costa del Sol wszędzie go pełno (jak w żadnym innym regionie Hiszpanii).
Prawdę mówiąc, już od kilku dni musiało się coś z tym zaworem dziać, bo jeśli nawet udało się nam znaleźć stację paliwową dysponującą LPG, to wyciśnięcie z dystrybutora więcej niż litr-dwa, było prawdziwą sztuką. Dopiero w Marbelli wyszło szydło z worka, a wtedy koniec języka za przewodnika. Udaliśmy się do wskazanego warsztatu, skąd zostaliśmy odesłani do kolejnego. Tamtejszy fachowiec rozłożył jednak ręce i skierował nas z powrotem pod pierwszy adres, mówiąc, że on się zajmuje tylko instalacją i żadnych zaworów na stanie nie posiada. Wróciliśmy i po dłuższych deliberacjach (przy pomocy translatora) okazało się, że owszem, oni chętnie, tylko że jedyny specjalista od instalacji gazowych przebywa właśnie na urlopie. Mogą nas zapisać na drugiego maja. Cóż było robić. Zgodziliśmy się, a potem pojechaliśmy dalej, mając nadzieję, że w Maladze uda nam się znaleźć warsztat, który zajmie się naszym zaworkiem wcześniej. Jeżeli nie, to najwyżej pokręcimy się przez pięć dni po okolicy i na pewno nie będziemy się nudzić, a jeżeli tak, to obiecaliśmy dać znać, że zwalniamy majowy termin dla kogoś innego.

W Maladze wyszperaliśmy dwa warsztaty. Pracownica pierwszego odesłała nas na najbliższy Repsol (stacja paliwowa), który nie dość, że nie dysponował serwisem, to nawet LPG w ofercie nie miał, ale w drugim z warsztatów nareszcie można było porozmawiać o konkretach. Umówiliśmy się na dziś rano, na 7:30 (można powiedzieć, że skoro świt, bo właśnie o tej porze wschodzi tu słońce) i mogliśmy ruszyć w dalszą podróż. Naszym celem była Finca san Mateo w prowincji Almeria (ciągle w Andaluzji). Kiedy wyjeżdżaliśmy z Malagi, nad miastem unosiła się mgła. Gdy wspinaliśmy się ku szczytom, którymi prowadziła droga, mieliśmy wrażenie lotu ponad chmurami. Głęboko w dole parowało Morze Śródziemne.

Po ciasno zabudowanym wybrzeżu w okolicach Malagi, Almeria wyglądała kosmicznie. Każda wolna powierzchnia pokryta była morzem bielejących w oddali foliowych tuneli, w których uprawia się warzywa, głównie pomidory.


Gdy zjeżdżaliśmy z Sierra de Gádor ku wybrzeżu, rozpościerający się przed maską widok skojarzył się nam z kolonizacją Marsa. Co ciekawe, cały ten obszar jest bardzo suchy. Suma opadów rzadko przekracza tu 250 mm rocznie, a można go nazwać spiżarnią Europy. Rocznie zbiera się tu 2,5-3,5 mln ton warzyw i owoców. Jeżeli więc kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd w naszych sklepach biorą się posezonowe pomidory, ogórki czy papryka, to właśnie stąd.
Jeszcze w latach 50. minionego stulecia tereny te porośnięte były karłowatą roślinnością. Ktoś wpadł na pomysł, by ją wykarczować, rozłożyć obornik, przykryć go warstwą piasku… trochę to pomogło ograniczyć temperaturę i wysychanie, ale trzeba było szukać innych rozwiązań. I tak metodą prób i błędów powstały te oglądane dziś kosmiczne budowle. Powietrze nagrzewa się w nich szybciej, ale jednocześnie rośliny osłonięte są od palących promieni i silnego wiatru, a dodatkowo wewnątrz tuneli jest większa wilgotność. Mało tego. Ogromne, zajmujące dziesiątki tysięcy hektarów białe powierzchnie, odbijając słoneczne promienie, spowodowały lokalny efekt ochłodzenia. Może to nie jest dużo, ale już 15 lat temu szacowano, że temperatura spadła tu o 0,3°C, podczas gdy poza tym obszarem wzrosła o 0,5°C.

Kiedy minęliśmy stolicę regionu, dwustutysięczne miasto Almeria, z krajobrazu zaczęły znikać śnieżnobiałe połacie. Położona w pobliżu Very Finca san Mateo, będąca naszym dzisiejszym celem, okazała się wyjątkowo pięknym miejscem i już zawsze będziemy się uśmiechać na jej wspomnienie. Nie ma to, jak spotkanie tyle tysięcy kilometrów od domu z kimś, kto pochodzi z naszego miasta. I chociaż do tej pory znaliśmy się tylko wirtualnie, było tak, jakbyśmy razem beczkę soli zjedli. WritingPhotography Szymańska dziękujemy za wspólny czas.

Na nocleg wróciliśmy w okolice Malagi. Miejsce jest cudne, a od warsztatu dzieli nas raptem 20 min drogi i zaraz tam wyruszamy, jeszcze tylko wszystkim miłośnikom serów przypominam, że w kalendarzu dzisiaj bardzo smaczne święto – Dzień Sera Camembert. W naszym stadle serolubem jestem ja, dla Bogdana takie delicje mogłyby nie istnieć. Nie próbowałam jeszcze oryginalnego specjału rodem z Normandii (podobno rozpływa się w ustach), wierzę jednak, że jest niezrównany, bo już dostępne w sklepach camemberki całkowicie podbiły moje serce.

Tekst i foto Maria Gonta


28 kwietnia 2023 07:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Ogińskiego II"

ul. Ogińskiego 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Butiq" Sylwia Zamrzycka

ul. Parkowa 4 m. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 500 042 123
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>
Mechanika Pojazdowa Mariusz Zwierzchowski

ul. Kostrzyńska 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 06 99
branża: Samochody - stacje obsługi <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej