środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Kubica i San Salvador
eGorzowska - 12533_5GX2balkziWkKBnZLAvL.jpg25 kwietnia. Wczorajszy dzień pod znakiem miasteczek przygranicznych (de la frontiera). Jerez de la Frontera i Arcos de la Frontera. Ten przyrostek jest pozostałością po dawnej niespokojnej granicy pomiędzy terenami należącymi do chrześcijan i muzułmanów. Obszar pomiędzy tą pierwszą miejscowością i Atlantykiem znany jest jako trójkąt jerezu, a jerezy (ang. sherry) to doskonałe tutejsze wina wzmocnione do 20% dodatkiem brandy. Samo miasto jest większe od stolicy prowincji (Kadyksu) i słynie również z andaluzyjskiego koniaku brandy de Jerez, z tradycji jeździeckich, walk byków, flamenco i… motoryzacji. To tutaj odbywają się na początku maja jedne z najciekawszych fiest w Hiszpanii – Feria del Caballo – poświęcone pełnokrwistym wierzchowcom cartujano (kartuzjańskim). Przejeżdżając obok jednego z miejskich parków (Parque González Hontoria), widzieliśmy że przygotowania idę już pełną parą.

Na podmiejskim torze wyścigowym Circuito de Jerez trenował kiedyś nasz jedyny kierowca w Formule 1 - Robert Kubica i podobno jest o tym mowa w miejscowym muzeum sportów motorowych, niestety, my tam nie dotarliśmy. Byliśmy za to w gotyckim kościele Iglesia de san Salvador, podniesionym do rangi katedry przez papieża Jana Pawła II. Monumentalna świątynia kryje w swoim wnętrzu wiele wspaniałych dzieł sztuki, a wśród nich bardzo ciekawe przedstawienie Matki Boskiej jako śpiącej dziewczynki (Virgen Niña dormida) autorstwa Francisca de Zurbarána (na zdjęciu). Kościół zbudowano (1695-1778) za podatki pochodzące ze sprzedaży miejscowego wina. Wzniesiono go na pozostałościach meczetu, a stojąca osobno wieża/dzwonnica była kiedyś minaretem.Piękne Arcos de la Frontera jest typowym pueblo blanco (białe miasto). Tak określa się lśniące bielą miasteczka hiszpańskiego interioru, lokowane najczęściej na szczytach wzgórz lub schodzących zboczami w kierunku dolin. To akurat ma wyjątkowo strome i wąskie uliczki (dwa i mniej metrów szerokości), o czym przekonaliśmy się, próbując się dostać autem w okolice najwyższego punktu. Niestety, obejrzeliśmy je tylko z okien samochodu, bo nie udało nam się znaleźć miejsca parkingowego, ale dziś wracamy tam ponownie. Zostaliśmy zaproszeni na marokański obiad przez hiszpańsko-marokańskie małżeństwo, z którym przyjaźnią się nasi gospodarze.

Wieczór spędziliśmy na spacerze uliczkami Las Cabezas de San Juan i odwiedzinach w zamkniętym zazwyczaj Iglesia de San Juan Bautista (kościół św. Jana Chrzciciela). Specjalnie dla nas został otwarty (za zgodą miejscowego proboszcza), mogliśmy więc podziwiać jego nietypowe wnętrze i niesamowite figury, które już na początku maja będą niesione podczas miejscowej romerii (pielgrzymki), a po powrocie do domu raczyliśmy się delikatnym drinkiem rebujito, bez którego nie obejdzie się żadna andaluzyjska fiesta ani romeria. Doskonale orzeźwia, a powstaje ze zmieszania pół na pół białego wina Manzanilla (produkowane w Sanlúcar de Barrameda, które zwiedzaliśmy kilka dni temu) i 7UP z dużą ilością lodu. Do napoju dodaje się też sporą garść yerbabuena (mięta kędzierzawa).

Teraz czas na część kalendarzową. Ponieważ 25 kwietnia obfituje w przysłowia niemal tak samo, jak wcześniejszy dzień św. Wojciecha i św. Jerzego, ale dziś tylko po kilka słów o świętach, których również jest niemało:
  • Międzynarodowy Dzień Delegata obchodzony jest na pamiątkę konferencji delegatów 50 państw w San Francisco (25.04.1945 r.), która dała początek Organizacji Narodów Zjednoczonych.
  • Światowy Dzień Malarii od 2008 r. zwracający uwagę na związane z tą chorobą problemy.
  • Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, czyli coś zupełnie odwrotnego do wczorajszego Dnia Krzyku; obchodzony jest od 1995 r. i ma zwrócić naszą uwagę na fakt, że długotrwałe przebywanie w hałasie działa negatywnie na nasze zdrowie.
  • Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, którego obchody zapoczątkowano w 2006 r. walczy ze zjawiskiem wyłączania jednego z rodziców z opieki nad dzieckiem.
  • Międzynarodowy Dzień Piłki Nożnej i Przyjaźni organizowany od 2013 r., podczas którego spotykają się 12-letni zawodnicy z różnych krajów, rozgrywający mecze w ramach mistrzostw „Piłka Nożna dla Przyjaźni”.
  • Światowy Dzień Pingwina, będący świętem typowo edukacyjnym, a datę wybrano po siedmiu latach obserwacji kolonii pingwinów Adeli, które chociaż nie znają kalendarza, zawsze 25 kwietnia wracała na Antarktydę po wielomiesięcznym pobycie na morzu.
  • Dzień DNA upamiętniający ogłoszenie pracy Jamesa D.Watsona, Francisa H.C. Cricka i Maurice’e H.F. Wilkinsona, w której badacze opublikowali budowę DNA (25.04.1953).
Tekst i foto Maria Gonta

25 kwietnia 2023 12:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Metrum" Roksana Malinowska

ul. Dekerta 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 50 66
branża: Marketingowe agencje <czytaj dalej>
Południowa Cukiernia Kawiarnia "Marina"

ul. Witosa 50 (Kupiec Gorzowski), Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 35 16
branża: Cukiernicze wyroby - produkcja <czytaj dalej>
"Gorzowska Telewizja Przewodowa" Sp. z o.o.

ul. Widok 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 22 55
branża: Radiowe, telewizyjne stacje <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej