środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Lwóweckie Lato Agatowe
eGorzowska - 12391_yUHOdjEelgODuLoKei08.jpg13 marca to między innymi Światowy Dzień Drzemki w Pracy. W tym roku wypada w poniedziałek, idealnie na kontynuowanie weekendowego rozleniwienia. Jeżeli więc zdarzy się Wam dziś przymknąć na chwilę oko, a nawet położyć głowę na biurku, czujcie się rozgrzeszeni. Święta są po to, żeby je celebrować.
Najlepiej wiedzą o tym dzisiejsze solenizantki, które w miniony weekend spotkały się we Wrocławiu na 26. Ogólnopolskim Zjeździe Krystyn. Chociaż w 2022 roku imię to otrzymały tylko 102 dziewczynki (dane GUS na dzień 23.01.2023), nadal może się nim poszczycić ponad 450 tysięcy kobiet i wśród dorosłych Polek zajmuje ono 10 pozycję w rankingu. Obecnie w rankingach królują Zofie, Zuzanny i Hanny. Kolejne miejsca zajmują Laury, Maje, Julie, Oliwie, Alicje, Pole i Leny.

Wszystkie damy małe i duże od zawsze starały się dbać o urodę. Ponieważ kiedyś nie miały takiego dostępu do czyniących cuda (jak deklarują producenci) kosmetyków, musiały radzić sobie w inny sposób. Jednym z nich była tzw. woda marcowa, a o jej zapasy w szanującym się dworze ziemiańskim dbały panny apteczne. W zachowanych receptariuszach z tamtego okresu czytamy: „Przez śnieg marcowy rozumie się ten tylko, co w tym miesiącu pada, a który się zbiera z wierzchu nie mieszając ze starym. Woda z niego nie na ogniu, ale w izbie stopiona, przechowuje się w butelkach przez rok cały w sklepie […]. Jeśli kto nie może lub nie chce używać wody marcowéj, niech przynajmniéj myje się miękką deszczową, lub ze stawu braną; ale nigdy z krynicy lub studni, bo te robią skórę twardą i szczepiącą się”.

W tym roku wyjątkowo i my możemy zrobić sobie zapasik tego dworskiego specyfiku, ponieważ zima dba o ciągłą dostawę śniegu, choć niekoniecznie jest on takiej jakości, jak przed 150 laty. Kolejnym problemem wydaje się wymieniony w zapiskach sklep, czyli chłodna i sucha piwnica wypełniona leczniczymi ziołami, nalewkami i wszelakimi miksturami (z wodą marcową na czele). Natomiast dzisiejsi kosmetolodzy preferują wodę morską, polecając używanie jej aerozoli przez osoby z cerą trądzikową bądź atopową. Chwalą też kąpiele w słonych roztworach oraz zachęcają do stosowania kosmetyków z wodami: termalną, lodowcową i morską, na przemian z preparatami zawierającymi minerały z Morza Martwego. Woda, jak widać, ma moc!

Skoro zadbaliśmy już o własną urodę, możemy pomyśleć o drobnych przyjemnościach, a te zapewnić nam mogą kolejne dwa z dzisiejszych świąt: Dzień Tortu Kokosowego i Dzień Klejnotów. Za tortami nie przepadam, natomiast hasło „klejnoty” zawsze wywołuje z mojej pamięci przyjemne obrazy wizyty w niemieckim dwumieście Idar-Oberstein, słynnym giełdą kamieni szlachetnych, że o innych atrakcjach nie wspomnę. Aż do tamtego pamiętnego dnia nie zdawałam sobie sprawy, że zanurzenie rąk po łokcie w kufrze wypełnionym kolorowymi odpadami z produkcji jubilerskiej, może dać człowiekowi tyle przyjemności. Każdy potencjalny klient, każdego bez wyjątku sklepiku z pamiątkami, po uiszczeniu drobnej opłaty, otrzymywał irchowy woreczek i dostęp do wielkiego kufra z oszlifowanym gruzem kamieni półszlachetnych. Jako żywo przypominał on zdobycz Ali Baby. Można było w nim grzebać do woli, przebierać, wybierać, zamieniać, wysypywać i zaczynać od początku… żadnych ograniczeń czasowych czy jakościowych, byle tylko zmieściło się w woreczku. Pękaty, wypełniony do granic możliwości woreczek mam wśród swoich skarbów do dziś.


Na kamienie szlachetne i półszlachetne można się do woli napatrzeć na wszelkiego rodzaju giełdach tematycznych, coraz częściej organizowanych w wielu miastach naszego kraju. Szczególnie polecam lipcowe Lwóweckie Lato Agatowe, które od lat już plasuje się wśród najlepszych imprez mineralogicznych świata. Niezwykła jest też Ametystowa Komnata w Kleszczelach, przedstawiająca fragment największej w kraju prywatnej kolekcji ametystów, a dzisiejsza fotografia jest wariacją na temat agatowej stolicy Polski i przedstawia jeden z kolorowych straganów w Lwówku Śląskim, zaklęty w kalejdoskop przy pomocy programu do obróbki zdjęć.

Na zakończenie, skoro kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Barbie, dziś wypada wspomnieć o Dniu Kena, bądź co bądź jej chłopaka. On nie ma tak łatwo, jak Barbie. Najpierw wyłysiał (flokowana fryzura przypominająca zamsz, po prostu odpadała), a kiedy w końcu zażegnał problem z włosami (otrzymał fryzurę moldowaną, czyli gumową, wyciśniętą z formy i pomalowaną), porzuciła go ukochana.

Ken Karson po raz pierwszy pojawił się na zabawkarskiej scenie w 1961 r. i pomimo niesprawiedliwych sugestii, jakoby bardziej dbał o własny wizerunek niż o życie miłosne, trwał przy boku swojej długonogiej dziewczyny aż do 2004 r., kiedy to ona nagle ogłosiła zerwanie i przeniosła swoje uczucia na australijskiego surfera, Blaine’a Gordona. Świat plastikowych celebrytów zachwiał się wtedy w posadach. Ken jednak się nie poddał. Udało mu się odzyskać Barbie w 50. rocznicę ich poznania (2011 r.) i żyją teraz szczęśliwie.

Podobno co trzy sekundy sprzedawana jest na świecie jedna lalka z serii Barbie. Od 2015 r. są dostępne w ośmiu różnych odcieniach skóry, z 23 kolorami włosów, 22 fryzurami, 14 kształtami twarzy i 18 tęczówkami do wyboru, a ja wszystkie mądrości o ich życiu zaczerpnęłam z „Barbie Wiki”, dowiadując się przy okazji, że ta chudzina tak naprawdę nazywa się Barbara Millicent Roberts.

Tekst i foto Maria Gonta


12 marca 2023 20:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Mdesign" Marcin Głażewski

ul. Wróblewskiego 56 c l. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 602 868 605
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"Multi Task" Mariusz Wasilewski

ul. Witosa 38 /8, Gorzów Wlkp.
tel. 510 280 689
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Sklep Mięsno-Spożywczy

ul. Dunikowskiego 7, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej