środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
... dziękuj swojej teściowej...
eGorzowska - 12371_jTfXC2M6FZ4pnyfOxTA.jpg5 marca. „Każdej niedzieli człek się weseli”, dzisiaj jednak szczególnie weselić się powinny teściowe, wszak piąty dzień marca to ich święto. Zainicjowano je we Francji w roku 2008 i dość szybko wrosło w kalendarze. Jedynie w USA celebrowane jest w czwartą niedzielę października.

Dziś teściowa to po prostu matka współmałżonka, ale w polskiej tradycji rozróżniano ongiś matkę żony (teściową, nazywaną wcześniej cieścią) od matki męża (świekry). Tak też było z teściem. W słowniku Jana Mączyńskiego z roku 1564 można przeczytać: „Cieść, to jest żony mojej ojciec, niektórzy świekrem zowią, ale niewłaściwie, bo świekier jest mężów ojciec, którego zowią po łacinie socer”. Żonę wuja (brata matki) nazywano wówczas wujenką, a żonę stryja (brata ojca) – stryjenką. Za to o mężu ciotki (siostry któregoś z rodziców) mówiono zabawnie – pociot albo naciot, a zamiast wnuk i wnuczka – wnęk i wnęka. O dziecku mawiano po prostu cędo. Współczesność trochę nam to barwne słownictwo uprościła.
Świekra miała zdecydowanie większą możliwość, by zatruć życie synowej, ponieważ zgodnie z tradycją, świeżo poślubiona żona przeprowadzała się do wielopokoleniowego domu męża rządzonego przez jego rodzicielkę i powinna podporządkować się wyznaczonym sobie obowiązkom. Teściowa z pewnością takiej władzy nad zięciem nie miała. W starych porzekadłach mawiano nawet, że „Zięć jest kolumną, na której wspiera się serce teściowej” oraz „Szanuj zięcia dla dziecięcia”.

Te z przysłów, które mówią, że „Od krzyku teściowej nawet pies ucieka”, „Zła teściowa nawet z tyłu ma uszy”, „Kaszanka nie wędlina, teściowa nie rodzina”, z pewnością częściej dotyczyły świekr i ich wojenek ze snechami (synowymi). Porzekadła nie przebierają w słowach: „Matka mężowa – głowa wężowa” („Zła teściowa jad żmii w sobie chowa”). Na szczęście teściowe nie zawsze były potworami, zdarzały się też sympatyczne i pomocne.
Dziś młodzi mieszkają zazwyczaj osobno, teściowe nadal bywają różne i to niezależnie od tego, czy są matkami męża czy żony, jednak o wiele częściej po prostu zajmują się sobą i swoimi zainteresowaniami, bo przecież „Nikt tak dobrze nie potrafi żyć z teściową jak ona sama”. O tych wszystkowiedzących i uwielbiających się wtrącać mawia się niekiedy z przymrużeniem oka: „Rodzina bez teściowej jest jak zegar bez wskazówek” i „Sumienie jest jak teściowa, której wizyta nie ma końca”.

Warto wiedzieć, że mamy w kraju dwa pomniki teściowej, a raz w roku można wziąć udział w zjeździe teściowych. Pierwszy z pomników to widoczna na zdjęciu ławeczka w inowrocławskiej Pijalni Wód. Zasiadła na niej, trzymająca na kolanach małego pieska, elegancka starsza pani w ogromnym kapeluszu. Jest tak sympatyczna, że wszyscy chętnie się do niej przysiadają. Ja w każdym razie odwiedzam ją za każdym pobytem w tym mieście. W końcu sama nie od dziś jestem teściową. Miałam też niedużego psa i lubię kapelusze.


Drugiego pomnika szukajcie na Rynku w małopolskich Ryglicach. Tam teściową umieszczono w… fontannie, w dodatku w towarzystwie synowej i wnuka. Grupę rzeźb nazwano „Pogórzańską Penelopą” albo „Pomnikiem emigranta”. Zgodnie z opisem przedstawia „młodą kobietę w ciąży, jej syna oraz teściową, patrzących z utęsknieniem w kierunku Tarnowa, w oczekiwaniu na powrót syna, męża i ojca, który wyjechał za chlebem”.

Teściowe mają też swoją patronkę. Jest nią błogosławiona Marianna Biernacka z podlaskiego Lipska i to w tej miejscowości nad Biebrzą odbywają się doroczne zjazdy teściowych. Historia jest tragiczna, bowiem 13.07.1943 r. Marianna poszła na egzekucję w zamian za swoją ciężarną synową. Beatyfikowana została w 1999 r. Ocalona przez nią synowa przeżyła jeszcze 71 lat, zmarła w 2014 r. dożywszy lat 97.

Ponieważ teściowe obok policjantów i blondynek są jednym z najpopularniejszych tematów do żartów, przekornie zakończę dziś maksymą „Zawsze dziękuj swojej teściowej, ponieważ to ona jest przyczyną twojego największego źródła szczęścia”, a wszystkim synowym życzę, by mogły powiedzieć o sobie „Mój mąż traktuje mnie jak księżniczkę, a to oznacza, że został wychowany przez osobę, która jest królową”. No i jeszcze stara prawda: „Nim zostanie się teściową, najpierw trzeba być synową”.

tekst Maria Gonta
foto Bogdan Gonta


5 marca 2023 07:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ewet" Mariusz Smilgin

ul. KEN 6 e M. 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 02 78
branża: Zoologiczne artykuły <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej