piątek 14 czerwca 2024     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Most szpiegów
eGorzowska - 12315_XAfDwgugBF7bx4YDnFpt.jpg„Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”. Niewielki mrozik utrzymuje się już od jakiegoś czasu, mimo to przy zachodniej granicy natura się budzi – ptasie świergoty zdecydowanie głośniejsze, śnieżyczki, krokusy i ranniki coraz śmielej wystawiają nosy do słońca, wiewiórki ścigają się po gałęziach drzew, na niektórych krzewach rozwijają się listki. Jeżeli tak ma być przez 40 kolejnych dni, wcale mnie to nie martwi, przysłowia poświęcone dzisiejszym patronom cytuję tylko z kronikarskiego obowiązku:
  • „Scholastyka mróz utyka, ale nim Waluś nam zaświęci, obaczyma, mróz kark skręci” – trochę się to kłóci z porzekadłem przytoczonym na początku, bo wspomnienie św. Walentego już za cztery, nie za czterdzieści dni.
  • „Na św. Jacenty łamią się pod lodem pręty” – stawek na środku tarasowego rosarium w poznańskim Parku Cytadela wprawdzie zamarznięty, ale widoczne przez taflę pręty mają się dobrze.
  • „Jacek lody znosi, a jak ich nie ma, to przynosi” – kałuże i płytkie akweny rzadko rozmarzają w ciągu dnia, od głębokich lepiej niech się św. Jacek trzyma się z daleka. Dobrze jest, tak jak jest.
Dla porządku informuję, że dziś obchodzimy (czynnie) Dzień Porządkowania Komputera, ale z racji Międzynarodowego Dnia Parasola o uwagę dopraszają się też deszczochrony. Warto jednak mieć świadomość, że one nie zawsze chronią, ale i bronić potrafią, a w pewnych sytuacjach mogą nawet stać się bardzo niebezpiecznym narzędziem. Zainteresowanych odsyłam do hasła „bułgarski parasol” lub „parasol Markowa”. Zdradzę tylko, że w tym roku minie 45 lat od użycia go do wstrzyknięcia trucizny bułgarskiemu dysydentowi, a sprawca tej zbrodni do dziś nie został wykryty.

Fotografia rocznicowa przedstawia berliński most Glienicke, nie bez kozery zwany „mostem szpiegów”. To czwarta ze zbudowanych w tym miejscu przepraw nad Hawelą i spośród nich najsłynniejsza. Właśnie tutaj dokonano 10.02 1962 r. pierwszej z trzech wymian agentów wywiadu pomiędzy CIA i KGB. USA zwolniły radzieckiego szpiega, pułkownika Rudolfa Abla, w zamian za Francisa Gary Powersa, pilota samolotu szpiegowskiego U-2 zestrzelonego w 1960 r. nad Związkiem Radzieckim. Podczas drugiej wymiany (23 lata później) przez most przeszedł polski agent Marian Zacharski.


Glienicker Brücke oddano do użytku w 1907 r. W latach zimnej wojny stanowił granicę pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnimi Niemcami. Ostatni raz, kiedy po nim spacerowaliśmy, pamiętająca tę granicę biała linia na jego środku, była ledwie widoczna. Most łączy Berlin z Poczdamem i chociaż nie jest już tym, po którym stąpał zmarły w 1859 r. Alexander von Humboldt, jego stwierdzenie „Glienicker Brücke należy do najpiękniejszych punktów widokowych na świecie” nadal jest aktualne. Humboldt z pewnością wiedział o czym mówi, bowiem był jednym z największych podróżników i uczonych swoich czasów.

Wśród ważnych rocznic historycznych mamy też symboliczne zaślubiny z morzem, dokonane w roku 1920 w Pucku. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył sobie na palec. Stanął tam wtedy słup z orłem Jagiellonów wyrytym od strony morza, a od strony lądu opatrzony napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze". 20 lat później, w nocy z 9/10 lutego 1940 r. rozpoczęto pierwszą z czterech wielkich wywózek obywateli polskich w głąb ZSRR. Z całych Kresów wywieziono wtedy na Syberię ponad 140 tys. osób – głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich.

Tekst i foto Maria Gonta


10 lutego 2023 08:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Na tym portalu powinno być więcej informacji z Berlina, o sąsiadach zza Odry.Mieszkamy tu, żyjemy. Codzienne artykuły w polskich mediach, szydzące, ośmieszające Niemcy, Niemców powodują uprzedzenia. Ale my jesteśmy inni i nie jest nam po "drodze" z oszołomami z....Tyle jest w Berlinie atra,cji, bilet z Küstrin na 5 osöb, na sobotę. Bilet w obrębie wielkiego Berlina jest na U-bahn, S-bahn, tramwaje i autobusy. Wcześniej poczytać, zorganizować trasę. Za 6-8€ dobry kebap na Charlottenburgu. Kawa na Kreuzberg, np. w tureckiej "Biedrze" Eurogida, do kawy ciasto i na koniec zakupy . Warto pojechać. Niemcy nie są takie, jak przedstawiają je " pols,ie media od lewa do prawa. Bazują na "Stawce większej..." 4 panzernych czy innych.
Anonim_4126, 10.02.2023, 17:19, 83.20.124.91 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa S.A. Filia

ul. Sikorskiego 22, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 10 42
branża: Ubezpieczeniowe firmy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
admin ego:
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
Tylko Gorzów Lubuski :-D <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej