
26 listopada odpoczywa od przysłów i nadmiaru świąt. To dobrze, bo można będzie spokojnie wykorzystać weekend na odpoczynek.
Świat obchodzi dziś Dzień Drzewa Oliwnego. Klimat wprawdzie wyraźnie się ociepla, jednak gaje oliwne jeszcze w naszym kraju nie rosną. Za to oliwy z oliwek i samych oliwek nie trzeba już przywozić z zagranicznych wojaży, bo są dostępne w większości sklepów. Możemy więc celebrować święto w towarzystwie tych darów, urządzając sobie ucztę w stylu włoskim, hiszpańsko-portugalskim czy greckim. Na jej zakończenie lub na podwieczorek nie zapomnijmy o cieście (Dzień Ciasta). Bez wątpienia najlepsze będzie to upieczone własnoręcznie.
Ponieważ listopad kończy się już za kilka dni, mamy dziś dwie dodatkowe okazje do obchodów. Zawsze w ostatnią sobotę tego miesiąca w kalendarzach pojawia się Dzień bez Zakupów i Dzień Otwarty Notariatu. Pierwszy zainicjowano w latach 90. XX wieku jako protest przeciwko nadmiernej konsumpcji w krajach wysoko rozwiniętych, drugi wprowadzono w naszym kraju w roku 2010. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu”. Wiele kancelarii notarialnych udziela tego dnia bezpłatnych porad. W godzinach od 10:00 do 16:00 notariusze dyżurują też pod następującymi numerami telefonów:
85 688 13 11 Białystok i okolice
58 727 35 99 Gdańsk i okolice
32 441 82 45 Katowice i okolice
12 442 95 08 Kraków i okolice
81 475 41 19 Lublin i okolice
42 620 09 05 Łódź i okolice
61 669 87 03 Poznań i okolice
17 283 25 14 Rzeszów i okolice
91 443 55 81 Szczecin i okolice
22 292 66 89 Warszawa i okolice
71 738 12 01 Wrocław i okolice
22 123 43 21 Eksperci z Biura Rzecznika Finansowego
22 100 83 89 Konsultacje w j. ukraińskim.
26.11.1868 zmarł Cyprian Zabłocki, ten o którym często wspominamy w porzekadle „wyszedł jak Zabłocki na mydle”. Jako że lubimy legendarne historie, w trakcie jednej z podróży na wschód kraju zboczyliśmy przed Sochaczewem do Rybna. Na tamtejszym cmentarzu znajdziecie grobowiec rodzinny Zabłockich i Kaczorowskich, a w pobliżu kwatery wojennej, honorującej uczestników bitwy nad Bzurą – metalowy okrąg bez żadnego opisu, przylegający niemal do cmentarnej studni. Miejscowi zarzekają się, że jest to tzw. misa mydlana, jedyne co pozostało po „wspaniałym” przedsięwzięciu Cypriana Zabłockiego. Miało być niezwykle dochodowe, okazało się kompletną klapą.
Gdyby nie nieszczęsna żyłka Zabłockiego do interesów, może zapamiętalibyśmy go jako napoleońskiego żołnierza (przeszedł cały szlak bojowy, nawet żonę – Matyldę de Proft – przywiózł do Rybna z Brukseli), niestety postawił na szybkie wzbogacenie na mydlanym interesie. W przedsięwzięcie zainwestował niemal wszystkie oszczędności, a wyprodukowane mydło postanowił spławić Wisłą do Gdańska i stamtąd odprawić do Europy. Problemem była znajdująca się po drodze granica z Prusami i konieczność zapłacenia cła. Aby tego uniknąć, produkt ukryto w ciągniętych za barką wodoszczelnych skrzyniach. Te niestety nie były tak nieprzepuszczalne jak zakładano albo zwyczajnie rozszczelniły się w wyniku obijania o dno i w efekcie cały ładunek rozpłynął się w wiślanych odmętach.
Kiedy już zawitacie do Rybna, warto też obejrzeć tamtejszy kościół św. Bartłomieja, w którym – jak głosi tradycja – w drodze na Moskwę modlił się sam Napoleon, oraz klasycystyczny pałac Zabłockich (dziś należy do Muzeum Archeologicznego ze stolicy).
26.11.1922 roku otwarto wnętrze grobowca faraona Tutanchamona, w związku z czym przypominam, że do 30 grudnia br. w warszawskim Muzeum Nowa Praga (ul. Jagiellońska 82A) można oglądać wystawę „Tutanchamon - Grobowiec i Skarby”.
Dziś nie obejdzie się też bez odrobiny prywaty, bowiem urodziny świętuje nasza Pierworodna Latorośl, której tą drogą ślemy moc wirtualnych uścisków.
Tekst i foto Maria Gonta
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>