czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Dzień z nadmiarem informacji - aktualizacja
eGorzowska - 12003_LZQucOyopMbo0nlk4O4.jpg20 października. No to dzisiaj poszalejemy. Po pierwsze dlatego, że noc była wyjątkowo chłodna, więc trzeba się rozgrzać, a po drugie – ponieważ mamy zatrzęsienie świąt. Jakby w odpowiedzi na tę obfitość, pierwszą okazją do celebracji jest Dzień Nadmiaru Informacji nazywany też Dniem Przeładowania Informacyjnego. Nadmiarowość ma swoje fachowe określenie – to redundancja. Nasi przodkowie kwitowali ją krótkim „co za dużo, to niezdrowo”.

Mówi się, że obecnie w każdego z nas uderza codziennie tyle informacji, ile kilkadziesiąt lat temu trafiało do przywódcy sporego państwa. Coraz trudniej odróżnić, która jest prawdziwa, a która celowo wprowadza nas w błąd. Świętować powinniśmy więc na detoksie od urządzeń audiowizualnych, a to może nam dziś zapewnić Międzynarodowy Dzień Krajobrazu, który warto celebrować ich podziwianiem i to nie na ekranach telewizorów, laptopów czy smartfonów, ale w naturze. Ja zamierzam skorzystać z propozycji spaceru po urokliwych lubuskich lasach, organizowanego dziś przez Nadleśnictwo Bogdaniec.

A o Dniu Krajobrazu warto wiedzieć, że odbywa się w rocznicę podpisania we Florencji Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (20.10.2000). Przy okazji słowo o założonej w Austrii w 1895 r. federacji, zwanej Międzynarodówką Przyjaciół Przyrody (NFI), która ma swoje siedziby w ponad 40 krajach (także w Polsce) i co dwa lata wybiera Krajobraz Roku. W latach 1993/94 ten prestiżowy tytuł otrzymało Ujście Odry, a dokładniej widok ze Wzgórza Zielonka na wsteczną deltę Odry. W latach 2003/2004 uhonorowano Ziemię Lubuską i transgraniczny widok rozciągający się pomiędzy Nowym Lubuszem a Lebus.

Lebus (dawny Lubusz) to historyczna stolica Ziemi Lubuskiej. Długo można opowiadać o tym prowincjonalnym dzisiaj miasteczku, które niegdyś pełniło ważną rolę historyczną. Najlepiej się tam po prostu wybrać, bo nagrodzony krajobraz warto podziwiać z obu stron granicy – po stronie niemieckiej trzeba się wspiąć na skarpę, na której stał ongiś zamek biskupów lubuskich, po stronie polskiej panoramę obserwujemy z wału powodziowego.


Kolejną, drugą w tym miesiącu okazję do świętowania mają seniorzy. Pierwszego października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, dziś mamy Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada będziemy celebrować Ogólnopolski Dzień Seniora.

Z poważnych świąt został nam jeszcze ustanowiony w 1996 r. Światowy Dzień Osteoporozy i Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego, upamiętniający utworzenie w 1961 r. ich międzynarodowej federacji (u nas świętowany od 2008 r.)

Od 1948 r. w trzeci czwartek października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych. Jest ich 86 tysięcy w 118 krajach na całym świecie. W Polsce to Kasy Stefczyka i SKOK-i (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe). Również w trzeci czwartek października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Chociaż zdecydowanie chodzi w nim o wspieranie metod pokojowego rozwiązywania wszelkich konfliktów, nie da się ukryć, że pasuje także do mediacji kredytowych.

Pośród nieco „lżejszych” okazji do świętowania znajduje się Dzień Szelek (opatentował je w 1820 r. brytyjski przedsiębiorca Albert Thurston), Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni (od 2004 r.) i Dzień Pasztecika Szczecińskiego, zainicjowany w roku 2015, w 46. urodziny kultowego baru „Pasztecik" przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.

Pasztecik szczeciński, którego można nazwać pionierem wśród polskich fast foodów, w 2010 r. został wpisany na listę produktów tradycyjnych woj. zachodniopomorskiego. Spełnia wszelkie wymogi szybkiego jedzenia – jest tani i serwowany maksymalnie po kilku minutach od zamówienia. Smakosze porównują go do wytrawnych pączków. Drożdżowe ciasto wypełnione jest różnymi farszami: serowo-pieczarkowym, z kapustą i grzybami, z jajkiem, a całość podawana na ciepło, prosto z maszyny. Zarówno działający od 1969 r. bar jak i sam pasztecik wystąpiły w teledysku Łony i Webbera „Miej wątpliwości”.

Został nam jeszcze obchodzony od 2010 r. Międzynarodowy Dzień Leniwca, w którym zalecane jest spowolnienie tempa na wzór tych najbardziej powolnych i zawsze uśmiechniętych ssaków. Warto przy okazji poznać je trochę lepiej. Czy wiecie, że one mogę obracać głowę nawet o 270 stopni? Mało tego – poruszają się z zawrotną prędkością trzech metrów na minutę, temperatura ich ciała wynosi 24-34 stopnie, jeden posiłek potrafią trawić przez miesiąc, załatwiają się raz w tygodniu, oddychają kilka razy na minutę, za to pod wodą wytrzymują ich 40 (!!!). Są naprawdę wyjątkowe. Współcześnie żyje sześć gatunków leniwców, dwa należą do rodziny leniuchowcowatych, a cztery – do leniwcowatych.

Na zakończenie wrócę na chwilę do przeładowania informacjami. Można je rozpatrywać w wielu płaszczyznach, na przykład językowej. I tu świetnym przykładem są pleonazmy, czyli po prostu… „masło maślane”. Często używamy ich bezwiednie, a przecież obie części pleonazmu mówią dokładnie o tym samym. Ciekawa jestem, ile potrafimy ich z mowy potocznej wyłapać. No to zaczynamy:
fakt autentyczny,
cofać do tyłu,
spadać w dół,
wracać z powrotem,
akwen wodny,
mokra woda,
okres czasu,
miesiąc październik,
pozytywna aprobata,
wielki olbrzym.
Kto da więcej?

AKTUALIZACJA 23.10.2022
Jak na dzień z nadmiarem informacji przystało, trochę i mi się z nimi pomieszało. Zawsze powtarzam, że człowiek uczy się przez całe życie, dlatego cieszę się, że na mój wpis dotyczący Międzynarodowego Dnia Unii Kredytowych zareagował rzecznik prasowy Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej informując, iż:

„Polskim odpowiednikiem unii kredytowych są spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, czyli SKOK-i. Jednym z takich podmiotów jest Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka z siedzibą w Gdyni, posługująca się w obrocie handlowym oraz w celach marketingowych nazwami skróconymi „SKOK Stefczyka” oraz „Kasa Stefczyka”. Istnieje więc tylko jedna Kasa Stefczyka i jest ona SKOK-iem, nie zaś odrębną formą działalności unii kredytowych w Polsce.
Tego rodzaju nazwami skróconymi posługują się też inne SKOK, jak chociażby Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa „Centrum” („SKOK Centrum” lub „Kasa Centrum”) czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Unii Lubelskiej („SKOK Unii Lubelskiej” lub „Kasa Unii Lubelskiej”)”.

Panu Robertowi Rusieckiemu serdecznie dziękuję za sprostowanie pomyłki. Teraz wszystko już jest jasne.

Tekst i foto Maria Gonta20 października 2022 07:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


równe połowy :-)
Anonim_7622, 20.10.2022, 09:24, 185.212.107.20 ##

A gdyby połowy były związane z rybami?
Anonim_4344, 20.10.2022, 09:27, 37.30.8.93 ##

No to wtedy jak najbardziej OK :-)
Anonim_7622, 20.10.2022, 10:26, 185.212.107.20 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Vox" Sp. z o.o. Składy Budowlane

ul. Kobylogórska 16 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 82 50
branża: Budowlane materiały <czytaj dalej>
Laboratorium Analityczne - NZOZ

ul. Drzymały 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 60 15
branża: Medyczne laboratoria - analizy, badania <czytaj dalej>
"A.Piefka" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Artur Piefka

ul. Armii Ludowej 12 /19, Gorzów Wlkp.
tel. 606 748 533
branża: Elektroinstalatorstwo <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej