
13 września to 256 dzień roku, a skoro tak, to obchodzimy dziś Dzień Programisty. Dlaczego akurat dzisiaj? Ponieważ programistom spodobało się, że 256 to inaczej 28 czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajta informacji w 8-bitowej postaci. W latach przestępnych święto obchodzone jest 12 września.
Programiści sami o sobie mawiają (z przymrużeniem oka), że są ludźmi, którzy „w porze snu normalnych obywateli, próbują na niedoskonałym, często wadliwym sprzęcie komputerowym, za pomocą całkowicie nieudanych pakietów narzędziowych, na zlecenie totalnie niekompetentnych użytkowników, przełożyć ich wzajemnie wykluczające się żądania na programy, których w efekcie końcowym nikt nie wykorzystuje”.
A wiecie kto był pierwszym programistą na świecie? Brytyjska matematyczka i poetka Augusta Ada King, hrabina Lovelace (1815-1852).
Ada Lovelace przedstawiła w swoich zapiskach diagram, który uznaje się za „pierwszy opublikowany algorytm przeznaczony do wykonania na maszynie analitycznej” wynalezionej przez „ojca komputerów”, Charlesa Babbage’a. Szkopuł w tym, że maszyna, uważana za „pierwszy programowalny komputer” nigdy nie została ukończona, więc i algorytmu nie można było przetestować.
Do Dnia Szefa jeszcze ponad miesiąc (17 października), ale już dzisiaj można rozpocząć treningi, bowiem dziś w kalendarzach Dzień Przytulania Swojego Szefa. Ponadto świętujmy Dzień Dzieci w Kuchni i Dzień Fistaszków, tych do jedzenia, a nie do czytania. Pamiętacie legendarną serię komiksów Charlesa M. Schulza z rewelacyjnym psem rasy beagle o imieniu Snoopy i jego właścicielu Charlie Brownie? To właśnie „Fistaszki”. Od 1947 do 2000 roku ukazało się prawie 180 tysięcy tych czteroobrazkowych historyjek. Do dziś bawią i śmieszą.
Ponieważ mamy wrzesień, który ostatnio dość solidnie się rozdeszczył (a w Tatrach wczoraj nawet spadł śnieg!), można już chyba zacząć marzyć o grzybobraniu i dlatego fotka dziś grzybowa. Ten domek w kształcie grzyba z mieszkalnym trzonem i kapeluszem stoi sobie od wielu lat nad jeziorem Myśliborskim w zachodniopomorskim Myśliborzu. Wydobyłam go z naszych zasobów zdjęciowych na okoliczność przypadającej dziś rocznicy wydarzeń dziejących się w tym miasteczku kilka wieków wcześniej, chociaż bardziej odpowiednie byłoby zdjęcie któregoś z licznych zabytków Myśliborza.

Gród myśliborski w latach 1298-1537 był stolicą Nowej Marchii i właśnie w tym czasie, dokładnie 13 września 1309 r. został tu zawarty układ pomiędzy Krzyżakami a Brandenburgią, na mocy którego zakupili oni za 10 tysięcy grzywien fikcyjne prawa do Pomorza Gdańskiego. Brandenburgia wcześniej uzyskała je od Wacława III, króla Węgier, Chorwacji i Czech oraz niekoronowanego króla Polski.
Tekst i foto Maria Gonta
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>