czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Spojrzeć na świat przychylnym okiem
eGorzowska - 11844_MkkDBn5R8Y8F75adHlLh.jpg

21 sierpnia. W końcu pada deszcz. Pada od sobotniego popołudnia, więc „na św. Bernarda” ziemia zdążyła jeszcze trochę zmięknąć, zgodnie z wczorajszym przysłowiem, łagodząc przyszłą hardość zimy. Jeżeli dla miejsca, w którym jestem, prognozy się sprawdzą, taka aura utrzyma się jeszcze przez najbliższe dwa dni, a po kolejnych dwóch wrócą upały. Na razie od nich odpoczywamy, umyty świat nabiera barw, a zadowolone rośliny prężą nawadniane łodygi. To bardzo dobre wieści i takie właśnie powinny być w Światowym Dniu Optymisty.

Jestem optymistką. Należę do tych ludzi, dla których szklanka jest zawsze do połowy pełna, życie nawet jeżeli daje kopa, to po to, żeby wyjść na prostą, a sytuacje bez wyjścia po prostu nie istnieją. Kiedy chwilowo dzieje się coś niefajnego, wystarczy zdać sobie sprawę, że przecież inni mogą mieć o wiele gorzej, więc nie ma co spuszczać głowy i cierpieć, tylko brać się do działania. Skoro komuś się udało, to dlaczego nie mnie? Przecież nawet zimą kwitną kwiaty, nawet na pustyni są oazy, nawet na dnie Rowu Mariańskiego istnieje życie. Próbki pobrane z Głębi Challengera (prawie 11 km pod poziomem morza) zawierały mnóstwo bardzo aktywnych mikrobów.

Podobno programowy optymizm uwarunkowany jest genetycznie, dotyczy to jednak wyłącznie kobiet. Psychologowie twierdzą, że można się go nauczyć i chyba warto, ponieważ nie od dziś uważa się, iż gatunek homo sapiens przetrwał dzięki temu, że wśród naszych przodków przeważali bądź mieli decydujące zdanie właśnie optymiści. Nawet jeżeli wasza szklanka jest do połowy pusta, spójrzcie dzisiaj, przy święcie, przychylniejszym okiem na swoje otoczenie. Jak mawiał niezawodny aforysta Stanisław Jerzy Lec (właściwie baron Stanisław Jerzy de Tusch-Letz) „Gdy woda sięga ust, głowa do góry!”, „Cienie? Rzecz najbardziej optymistyczna. Dowód na istnienie wkoło światła”.

Przy okazji słowo o skrajnym przypadku optymisty, który na szczęście istnieje chyba wyłącznie na kartach dawnych utworów literackich. To pangloss – „optymista obłędny, którego bezwarunkowo pozytywne nastawienie przynosi same nieszczęścia”. Tak miała na imię postać stworzona przez Woltera dla potrzeb jego powieści filozoficznej „Kandyd czyli Optymizm”, a współcześnie znamy Pangloss Collection, czyli cyfrową bibliotekę gromadzącą i udostępniającą bezpłatnie nagrania dźwiękowe zrealizowane w zagrożonych wyginięciem językach świata, głównie niepisanych. Projekt powstał w 1996 r. pod nazwą Archiwum LACITO, w 2014 r. przemianowywany został na Kolekcję Pangloss („wszystkie języki”: z greki „pan” =„wszystkie” i „glossa” = „język”). W 2021 r. kolekcja liczyła 5038 nagrań w 196 językach, łącznie 780 godzin nagrań audio i wideo.

Od 1989 r. w trzecią niedzielę sierpnia obchodzony jest tradycyjnie Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Inicjatorem święta było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników, postanawiając uczcić w ten sposób dwusetną rocznicę uchwalenia przez Kongres Stanów Zjednoczonych pierwszej ustawy o latarniach. Nasz kraj przyłączył się do obchodów w 2001 r. organizując dni otwarte latarń oraz ich nocne zwiedzanie. Atrakcje trwają zazwyczaj w oba dni weekendu.

Na zdjęciu Helnæs Fyr, czyli latarnia morska na samiutkim końcu półwyspu Helnæs, który pomimo cieniuteńkiej półtorakilometrowej grobli łączącej go z trzecią pod względem wielkości wyspą Danii, zaliczany jest do Archipelagu Wysp Południowej Fionii. Latarnia znana jest wśród wędkarzy ze znajdujących się u jej podnóża najlepszych stanowisk do amatorskiego połowu troci wędrownej. Zjeżdżają tu z całej niemal Europy.Tekst i foto Maria Gonta


21 sierpnia 2022 08:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Optymist w gw.jezt nirjaki gawroniak kanclerz ajp odpowiedzialny za upadek szkolnictwa wyzszego w miescie i wyjazdy wszystkich mlodych ludzi z miasta.

Bo nauczyciele musza miec miejsce pracy
I pod to robione sa kierunki

Rozbiezne na wskroś z rynkiem pracy
Anonim_4688, 21.08.2022, 16:29, 37.248.154.105 ##

Był taki, wyśmiewany portal" nasza klasa". Po analizie kontaktów uczniów z klas 1 LO, 2 i 3, mechanika czy elektryka stworzyły się grupy, które potem w gorzówku połączyły śluby, interesy itd. Tam znalazł się "paw" kanclerz. Śledząc powstanie PWSZ i kontakty uczestników projektu i sposób powstania wszystko się zgadza z moją teorią. Wchodzili do partii od lewicy po prawce i szukali frajerów. Dlaczego nie ma takiego cyrku w ZG? Szkoda, że nie ma w/w portalu, to była kopalnia wiedzy, nie wykorzystana.
Anonim_5587, 22.08.2022, 08:56, 84.196.135.36 ##

nk sprzedał własciciel ktoremu akjonariusze nie pozwalali tworzyc gier internetowych wiec sie wypiął i sprzedal idxialy zakladajac spólke grową i robi teraz miliony na grach pod androida m in łowienie ryb i jeleni. Na gre wydaje budzet miloion a zarabia wieokrotnosc.

W pwsz bylo forum uczelniane ale zamkneli bo był atraszny hejt jeden najczycielina bardzo sie wykłocal z "głupimi" studentami ze jest przecież dobrze.

Jak to działa - rektor wybierany jest z grona najczycieli. I dlatego im robi dobrze a w ... ma studentów. Oni nawet moga miec dobre chęci ale są za tępi zeby to poprowadzić dobrze.
Nauczyciele kadry są w 50% jak nakbardziej na wysokim poziomie. Ale ci olewacze z koerunkow specjalostycznych psują cała robote.

Renoma jest słaba bo maly odsiew idiotów biora kazdego kto sie zglosi na uw np na informatyce bylo 20 na 1 miejsce. To taki absolwent uw to jest "łeb" czego nie mozna powiedziec o absolwencie ajp - żóltodziobie. Ale ludzie młodzi zdolni maja zapał i chec do nauki tylko robia tam im bałagan po ktorym maja bardzo trudny start i dalsza kariere na rynku pracy chyba ze zostana nauczycielami. Takie damonapędzajace sie kółko.

Lat temu natworzyli taki kierunek spejcjalnosc informatyka w zarzadzaniu tylko co to bylo jak tam wrzucili wszystko inic. Od ekonomi prawa przez statystyki elementy języka polskiego rachunkowosci wszystko ogolem 50 przedmiotow. Zeby kazdy mauczyciel mial swoje godziny.

Ttlko inflrmatyka to jest specjaliatyczny kierunek i to wymaga szczegolowosci.
Na poziomie ogolnym wszystko to nikt nie zostal po tym specjalistą.

I na nk sprawdzalem 30% poszlo dalej na studia inne zeby miec jakas specjalnosc.zawod 30% wyejchalo za granice do pracy noe wymagajacej wyksztalcenia a 30% krzatalo sie miedzy bezrobociem a jakimis dorywczymi zajeciami. To w fabryxe na produkcjibjakis ro dwoch na osbludze klienta w salonie telefonii komorkowej 1 wkdzialem na logistyxe w faureci 1 zostal ubezpieczycielem pzu a najlpesza studentka pojechala do irl wychodzac za goscia i dostala tam fuche w laboratorium za 12 tys zl. Mowi ze w polsxe z 10lat robiła na ksiegowoasci o zarabiala grosze.mowi ze pier..i tw studia odzoe gdie jej woecej placa. I pracuje tam gdzie nie wymagane jest zadne wyksztalcenie.

Tak to wyglada.

Jak sie robi tako kierunek to robi szkolenia na sap itd ale nie bo budzinski z us mowi ze oni do niemie wszysxy pojechali i sie nie oplaca produkowac na njemiecki rynek. Wiec lepiej niczego nie nauczyc.
Takie maja podejscie.

A dzis awroniak ktory chcial zostav policjantem ale mu cos nie wyszlo stworsul koerunek bezpieczenstwo narodowe i zacheca donpracy w policji i wojsku. Tylko tam nie trzeba moec takiego wyksztalcenia lepiej isc do szkoly oficwrskiej albo policyjnej po ktorej jest stopien.
Samo posiadanie atudiow tez daje stopien. Na kapralu i chorazym ludzie zaczynali.
Tylko to jest pomyłka zeby studoowac cos tskiego. Bhp jest w kazdej firmie ale tak samo jak z tymi informatykami wszystko po znajomosciach bo od hh jest chetnych. Wiecej ni- miejsc.

I oniw takiej ciemnrj d caly czas siedza a nie ma ich kto zmienic bo tskir prawo i byt zalozony przez marcicinkiewicza.
Rezereuae czesci zamiennych do pis.
Surmacz se tam povhodzil majac jiz pozycje polityczna i ten od kukiza nazwiska nawet nie cjce pamietac.

To jest taka szkola.
Anonim_4688, 22.08.2022, 15:07, 37.248.154.254 ##

A w gw nawet nie ma jednostki wojskowej. Oni daja mieszkanie ale na zad..u z dala od swiata i klitke. Kest wczezniejsza emerytura i kariera wszem jasno okreslona szkolenia nie to co w prywatnych firmach ale łeb trzeba sobie zryć bo z trepami dracymi ryja nad sobą albo w milicji porycie łba od obywateli i przelozonych. Psycha zryta. I trzeba podpisac ze sie jedzie na wojne. Kuzyn jak byl w wojsku to mu dawali do podpisania ze m do iraku. Nie bylo odmowy bo wydalali z wojska. Tskoe bylo to wysylanie ochotników.

Jak sie idzie do armi to nie dla karier tylko po to sie szkoli zeby isc na wojne. To jest zawod ktory szkoli z zabijania wroga. Tym to jest. A nie dla przywilejow i zabawy w wojsko bo to nie jest zabawa. A w misjach trzeba brac udzial bo jestesmy w nato i sa obowiązki. Z narazaniem zycia przy kazdych cwiczeniach na poligonie
Anonim_4688, 22.08.2022, 15:13, 37.248.154.254 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Winiarski Krzysztof Sklep Spożywczy

ul. Dobra 5, Gorzów Wlkp.
tel. 604 876 233
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Kajtek" Sklep Spożywczy Artur Panasiewicz

ul. Kazimierza Wielkiego 32, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Techmak" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Maciej Michniewicz

ul. Warszawska 237, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 31 18
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej