środa 19 czerwca 2024     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

Ostatni wakacyjny weekend
27 sierpnia 2022 07:23, admin ego
eGorzowska - 11857_khNGed9XQ0eMiHGCWXB.jpgWraz z 27 sierpnia nadszedł ostatni sierpniowy weekend oferujący nam wyjątkowo rozgwieżdżoną noc i oryginalne święta. Gwiezdnego blasku nie przyćmi dziś będący w nowiu Księżyc, za to – jeżeli tylko chmury raczą się rozsunąć – na pewno zauważycie świecącego jasno Saturna. Nie mogę niestety wykluczyć, że to jest Jowisz, bowiem kiepsko znam się na planetach, a teraz wyraźnie widać je obie.

Świętem na stałe przypisanym dzisiejszej dacie jest Dzień TIR-a, natomiast ostatnia sobota sierpnia to Dzień Spieczonego Bliźniaka i Noc Nietoperzy.

Początków święta „zawodowych kierowców, pokonujących międzynarodowe trasy pełnowymiarowymi ciężarówkami” nie udało mi się ustalić. Wiem tylko, że określenie TIR (Transport International Routier) pojawiło się po raz pierwszy w 1949 r. Nazwano tak „międzynarodową konwencję upraszczającą przepływ towarów na dalekich trasach”. Pierwsze informacje o niej pochodzą z 1949 r., praktyczne zastosowanie rozpoczęto jednak w 1952 r., a w 1975 r. uwzględniono w niej także transport inter- i multimodalny, czyli przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu, oznaczający po prostu wszelkie kombinacje szynowo-drogowo-morskie.

Konwencja TIR obejmuje swoim zasięgiem ponad 6o krajów Europy, Afryki Północnej, Bliskiego i Środkowego Wschodu, także Stany Zjednoczone oraz Kanadę. Pojazdy opatrzone charakterystyczną biało-niebieską tabliczką są zaplombowane i podlegają uproszczonej procedurze celnej. O ile przewożenie towarów w ramach Unii Europejskiej nie jest obwarowane koniecznością posiadania karnetu TIR, to wywóz ich poza Unię – już tak.

Tyle podstawowych informacji o tym, skąd wzięła się oficjalna nazwa i jak ten system działa. W mowie potocznej „tirem” nazywamy po prostu każdą wielką ciężarówkę. Dopóki nie wybudowano przebiegającej obok naszego miasta drogi szybkiego ruchu, w pobliskim Deszcznie odbywały się coroczne Zloty Kierowców Aut Ciężarowych, zwane w skrócie KAC-em. Oprócz tradycyjnej parady ciężarówek na trasie Deszczno - Gorzów – Deszczno było tam mnóstwo innych atrakcji (z zawodami strongmanów włącznie).

Teraz droga S3 omija wieś. Tradycję zlotów przejęły Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych Master Truck Show w Polskiej Nowej Wsi koło Opola i Międzynarodowy Zlot Pojazdów Ciężarowych Baltic Truck Festival w Gdańsku, a mnie trochę żal. Trąbiący konwój fantazyjnie pomalowanych ciągników bez naczep robił kolosalne wrażenie. Na zdjęciu KAC sprzed 10 lat (rok 2012).


Kolejne dzisiejsze święto – Dzień Spieczonego Bliźniaka – organizowany jest od 1998 r. w Czarnkowie. Zjeżdżające z całego kraju pary bliźniąt wspólnie żegnają lato oddając się m.in. ceremonialnemu pieczeniu wielkopolskiej pyry. W programie obchodów jest też zawsze przemarsz bliźniaków ulicami miasta i konkurs zatytułowany „Jak dwie krople wody”. W 2022 r. MCK w Czarnkowie poinformowało, że z powodu remontu amfiteatru żadnych celebracji nie będzie. Szkoda.

Pokrzywdzone są również nietoperze. Myślę, że niemal każdy zna termin „Noc Sów”, ponieważ Nadleśnictwa organizują z tej okazji różne wydarzenia, w których naprawdę warto brać udział. Natomiast o „Międzynarodowej Nocy Nietoperzy” zapewne mało kto słyszał. Jest zdecydowanie mniej popularna, chociaż po raz pierwszy zainicjowano ją 25 lat temu (1997 r.). Ta jedyna w roku Noc przypada właśnie teraz, w ostatnią sobotę sierpnia, mimo to nie udało mi się wyszperać w naszej okolicy żadnych przejawów świętowania. Szkoda, bo o nietoperzach krąży tyyyleee sensacyjnych i nieprawdziwych opowieści…

Hinduska legenda mówi, że dawno, dawno temu nietoperze były ptakami marzącymi o podobieństwie do człowieka. Ich żarliwe prośby w końcu się spełniły, chociaż nie do końca tak, jak sobie wyobrażały. Kiedy otrzymały zęby, włosy i podobne ludzkim twarze, a reszta ciała pozostała ptasia, to ze wstydu schowały się w najciemniejszych zakamarkach. Wylatują stamtąd tylko nocą, żeby nie spotkać się z ptakami. Ich łacińska nazwa (Chiroptera) znaczy „rękoskrzydłe”.

Nasi przodkowie twierdzili, że „nietoperz w pustą głowę nigdy się nie wkręci”, tymczasem ani krzty prawdy nie ma w stwierdzeniach, że wplątują się we włosy. Nie pozwala im na to zmysł echolokacji, a kiedy latają nad waszymi głowami cieszcie się, bo to one wyłapują zwabione ciepłotą i aromatem ludzkich ciał komary.

Kiedy zdarza nam się siedzieć po ciemku na rybach, wtedy są najbardziej pożądanymi towarzyszami. Wiecie, że w ciągu jednej nocy nocek rudy potrafi zjeść 500 komarów, a borowiec 30 chrabąszczy? Nie są duże, a apetyt mają wilczy! Mało tego – „gdyby gacek śpiewać umiał, to by i słowika zdumiał”.

Tekst i foto Maria Gonta

<czytaj dalej>


Wchłaniamy mikroplastik
26 sierpnia 2022 07:49, admin ego
eGorzowska - 11856_hy7adqsjOuTFzO87Msdf.jpg26 sierpnia to zwykły dzień, który nie doczekał się jeszcze dopasowanego do siebie przysłowia, ale wśród sierpniowych porzekadeł zawsze można coś wyszperać, ot chociażby to mówiące, że „Już po świętym Bartłomieju, jedz już kluski na oleju”. <czytaj dalej>


A może zupka chińska?
25 sierpnia 2022 08:12, admin ego
eGorzowska - 11852_2At0tnc2LOvmWUSmw94U.jpg25 sierpnia. „Kiedy na Luizy ładnie, śnieg późno spadnie”. <czytaj dalej>


Uśmiech za przysłowia
24 sierpnia 2022 08:41, admin ego
eGorzowska - 11851_zyvarnPN8fA4NoUEPpAM.jpg24 sierpnia. Mój organizm tak bardzo chciał być zdrowy i wesoły przez cały rok, że – pamiętając o wróżbie na dzień św. Bartłomieja – zadbał, bym o brzasku otworzyła oczy. <czytaj dalej>


O biszkopcie, wyjątkowym kościele i rondzie
23 sierpnia 2022 08:37, admin ego
eGorzowska - 11849_DBeilZpmgfSAmXE79aP.jpg23 sierpnia. Dzisiejszej nocy Słońce wkroczyło w znak Panny. <czytaj dalej>


Sam zrób roślinne mleko
21 sierpnia 2022 10:03, admin ego
eGorzowska - 11845_bEfIVC6OSpexlGl5Pwe.jpg22 sierpnia. Do września kilka dni, a w lasach już zaczyna robić się wrzosowo. To jeszcze nie szczyt rozkwitu tych prześlicznych krzewinek, jednak przy leśnych duktach fioletowa mgiełka coraz wyraźniejsza. <czytaj dalej>


Spojrzeć na świat przychylnym okiem
21 sierpnia 2022 08:19, admin ego
eGorzowska - 11844_MkkDBn5R8Y8F75adHlLh.jpg

21 sierpnia. W końcu pada deszcz. Pada od sobotniego popołudnia, więc „na św. Bernarda” ziemia zdążyła jeszcze trochę zmięknąć, zgodnie z wczorajszym przysłowiem, łagodząc przyszłą hardość zimy. <czytaj dalej>Dzień pełen świąt
20 sierpnia 2022 08:40, admin ego
eGorzowska - 11843_bo0Doz247qXhgajMo4hm.jpg20 sierpnia. „Jeśli na Bernarda ziemia twarda, to będzie zima harda, a jak miękka to lekka”. <czytaj dalej>


Fotografia - kęs czasu
19 sierpnia 2022 08:13, admin ego
eGorzowska - 11840_UhaxckLMdbhlDscWjyEy.jpg

19 sierpnia. Zauważyliście że nie wiadomo kiedy radykalnie skróciły się dni? Wprawdzie ich długość w naszym kraju ciągle jeszcze przekracza 14 godzin i to w każdym zakątku, ale kto to widział, by Słońce latem zachodziło krótko po 20.00? <czytaj dalej>Kiszony śledź
18 sierpnia 2022 08:03, admin ego
eGorzowska - 11838_6s4rPD68uiFjRwG2Ita8.jpg

18 sierpnia to jednocześnie trzeci w tym roku czwartek miesiąca, a skoro tak, to obchodzimy Święto Kiszonego Śledzia Szwedzkiego. <czytaj dalej>Św. Jacek od pierogów
17 sierpnia 2022 08:27, admin ego
eGorzowska - 11835_FtRFccUMsIF8bUsA5ABu.jpg

17 sierpnia to najlepszy dzień na jedzenie pierogów, tym bardziej że dziś wspomnienie „świętego Jacka z pierogami”, dominikanina żyjącego na przełomie XII i XIII w., który – zgodnie z legendą – podczas głodu, jaki nastąpił po tatarskich najazdach, karmić miał mieszkańców Małopolski pierogami własnego wyrobu. Mimo że jego kult rozpowszechniony jest na całym świecie, tylko w naszym kraju obdarzamy go takim smacznym przydomkiem.

Pogodowo św. Jacek Odrowąż wróży nam, jak będzie wyglądała nadchodząca jesień:
„Z jaką pogodą Jacek przybywa, taka jesień bywa”,
„Jacek gdy suchy, rozprasza jesienne pluchy”,
„Jeśli w dniu Jacka nie pada, suchą jesień zapowiada”,
„Z jaką pogodą Jacek przybywa, taka jesień bywa”.

Sądząc po zaokiennej aurze, na obfitość grzybów chyba liczyć nie możemy. Już o szóstej rano było 18°C, a temperatura w ciągu dnia wzrosnąć ma do 32°C. Niebo czyste jak łza. Gdyby nie pracująca pod oknem tak wcześnie koparka, można by jeszcze chwilę dospać.

Suchy Jacek może mieć wpływ nawet na zimowe miesiące: „Jeśli na Jacka nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha”. Wygląda na to, że północno-zachodni kraniec Polski kolejny rok obejdzie się bez śniegu.

Św. Jacek Odrowąż (1183-1257), bratanek krakowskiego biskupa Iwo Odrowąża (1160-1229) był jednym z pierwszych polskich dominikanów. Jego życie okraszone jest mnóstwem legend. Według jednej z nich lipy rosnące wokół kościoła św. Jakuba w Sandomierzu, posadzić miał sam święty, ale zrobił to w sposób nietypowy, bo „do góry nogami”. Mocą żarliwej modlitwy zarówno Jacka, jak i pozostałych braciszków, korzenie przemieniły się w konary, a ich fantazyjne kształty zdobią do dziś otoczenie świątyni.

Według innej legendy, kiedy szykując się do ucieczki z Kijowa przed tatarskimi hordami, dla ochrony przed znieważeniem zabierał z kościoła Najświętszy Sakrament, usłyszał, jak przemawia do niego z kamiennej figury Matka Boża: „Jacku, zabierasz Syna, a zostawiasz Matkę?”. W cudowny sposób figura straciła swój wielki ciężar i wobec zaistniałych okoliczności, Matkę Bożą Jackową można dziś oglądać w kościele dominikanów w Krakowie, a samego świętego najczęściej przedstawia się z monstrancją w jednej ręce i z figurą Matki Bożej w drugiej.

Świętemu Jackowi przypisuje się też sprowadzenie do Polski z Włoch odmiany orzechów o szczególnie wielkich owocach. Do dziś nazywają się Jackami (orzech włoski Jacek).

Tak naprawdę wspomnienie Jacka Odrowąża powinno być obchodzone 15 sierpnia (zgodnie z datą jego śmierci), przeniesiono je jednak na dzisiejszy dzień, ponieważ tamta data zajęta jest przez uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej. W związku z tym, że w połowie sierpnia na stołach pojawiała się już nowa mąka, radowano się: „Na św. Jacek z nowej pszenicy placek” lub „Na świętego Jacka najecie się placka”.

Placki plackami, ale przecież Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami. Jedna z mnóstwa legend mówi, że były to nasze poczciwe „ruskie”, które zachwycony ich smakiem Jacek przywiózł do kraju z Kijowa. Szkopuł w tym, że ziemniaki pojawiły się u nas dopiero w XVII w., kiedy Jan III Sobieski przywiózł swojej Marysieńce spod Wiednia pierwsze bulwy. Nawiasem mówiąc, wysadzono je w ogrodzie, traktując jako rośliny ozdobne.

Nie zachowały się żadne zapiski zdradzające, jaki farsz umieścił św. Jacek w swoich pierogach, śmiem jednak twierdzić, że była to kasza z twarogiem. Te prezentowane na zdjęciu mają farsz twarogowy przygotowany na słodko, dlatego towarzyszy im góra owoców. „Święty Jacku z pierogami, zmiłuj się nad nami!”.

Na zakończenie ciekawostka. Znany językoznawca Maciej Malinowski dowodzi, że nasz dzisiejszy bohater dnia był w rzeczywistości Jakubem, gdyż „na chrzcie otrzymał imię Jakób (pisane wtedy przez ó, od Jacobus). Zamiast zdrobniale Jacobo mówiono jednak na niego Jacko (pomylono te zdrobnienia) i nieoczekiwanie formę tę ktoś skojarzył z Jacinthusem (od: Hiacinthus). W kronikach odnotowano później św. Jacka Odrowąża zamiast św. Jakuba Odrowąża. I tak już zostało…”

Tekst i foto Maria Gonta

<czytaj dalej>


Roch i Roszek
16 sierpnia 2022 08:00, admin ego
eGorzowska - 11833_lLcjeDDhDjsYhAjrWPLl.jpg

16 sierpnia oznacza, że nie wiadomo kiedy minęła nam połowa miesiąca. <czytaj dalej>Nie tylko o Wniebowzięciu
15 sierpnia 2022 07:47, admin ego
eGorzowska - 11832_RyObT29UBfYmVYGwhpC.jpg15 sierpnia. Dziś od rana dobra wróżba: „Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje”. <czytaj dalej>


Wspomnienie króla piorunów
14 sierpnia 2022 09:42, admin ego
eGorzowska - 11831_uPCBtYZcGR4nB7nXcXf.jpg

14 sierpnia świętują polscy energetycy. <czytaj dalej>Problemy leworęcznych
13 sierpnia 2022 08:43, admin ego
eGorzowska - 11830_yyt3qxREJKvuv72ZaUR0.jpg

13 sierpnia. Trwa długi sierpniowy weekend, więc tradycji stało się zadość i pogoda postanowiła się zepsuć. Niebo zaciągnęło szarą kotarę. Siąpi. <czytaj dalej>Nielekki los ciężkich słoni
12 sierpnia 2022 08:44, admin ego
eGorzowska - 11828_nzNl3o2M5gHnZYkOu0sd.jpg

„Od świętej Klary są już ładne dary” – w większości kalendarzy przysłowie to figuruje pod datą 12 sierpnia. Nie wiem, czy rzeczywiście dawniej obchodzono wspomnienie tej świętej właśnie dzisiaj, czy to któryś z internetowych kalendarzowców kiedyś się pomylił, a pozostali po prostu powielają ten błąd, ale jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci (czyli wczoraj), więc i wszystkie przysłowia powinny być właśnie wtedy cytowane. <czytaj dalej>Lwica pośród zabytków
11 sierpnia 2022 08:07, admin ego
eGorzowska - 11825_xyL0MuuSGl82EFmeW02W.jpgWiele lat temu, właśnie 11 sierpnia, postanowiłam zepsuć kuzynowi uroczystości związane z jego chrzcinami i wypchnęłam się na świat. <czytaj dalej>


Najbardziej zapracowany święty
10 sierpnia 2022 08:02, admin ego
eGorzowska - 11821_OYNnqVxIjiD9sQs9cXv8.jpg10 sierpnia. Nasi przodkowie mawiali „Na święty Wawrzyniec lata wnet koniec”, jednak nie martwmy się na zapas. Pogoda dziś piękna i to jest w tej chwili najważniejsze. <czytaj dalej>


Czytam książki. Nie biegam
9 sierpnia 2022 08:41, admin ego
eGorzowska - 11820_UVIePP9b5xv3VuikCyvP.jpg

9 sierpnia wita nas dobrą wróżbą: „Jeśli w sierpniu dni jasne, będą stodoły ciasne”. Na razie narzekać na brak sierpniowej jasności nie możemy, oby więc stodoły spokojnie się napełniały („Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera”), a ceny produktów nie rosły w takim tempie. <czytaj dalej>Kot wie, czego chce
8 sierpnia 2022 07:32, admin ego
eGorzowska - 11816_MYNCg7nJ0mma9jtsqdvu.jpg

8 sierpnia. Dzień św. Dominika był kiedyś początkiem zwożenia snopów z pól do stodół („Na świętego Dominika zboże z pola do gumn zmyka”, „Na święty Dominik kopy z pola myk, myk”). <czytaj dalej>Stasze wiadomości:
34
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego:
O przyszłości polskiej edukacji
Zbliża się koniec roku szkolnego. Koniec roku szkolnego za pasem. Skończył ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
Anonim_4245:
Jeżeli od 20 ponad lat funkcjonuej taka akademia jakuba z paradyża (wczeniej pwsz)
i jej władze są nieodwoływalne

to jak ma być <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej