Gontowiec Podróżny BLOG
Stworzył muzeum "Samych swoich"
15 września 2022 07:25, admin ego

15 września. Z perspektywy pogodowych wróżb dzisiaj ważny dzień, bowiem „Gdy pogoda na Nikodema, niedziel cztery deszczu nie ma” albo prawie to samo, tylko inaczej powiedziane: „Pogoda na Nikodema – cały miesiąc deszczu nie ma”. W każdym razie warto zapamiętać, że „Nikodem gdy suchy, rozprasza jesienne pluchy”.
<czytaj dalej>
Na Święty Krzyż owce strzyż
14 września 2022 07:44, admin ego

14 września. „Na Podwyższenie Świętego Krzyża jesień się przybliża” – dzisiejsze święto z kalendarza liturgicznego wspomina fakt odnalezienia przez św. Helenę relikwii krzyża, na którym umarł Jezus.
<czytaj dalej>
Myśliborski układ
13 września 2022 08:49, admin ego

13 września to 256 dzień roku, a skoro tak, to obchodzimy dziś Dzień Programisty.
<czytaj dalej>
Na odsiecz lipom... czyli drzewa Sobieskiego
12 września 2022 07:18, admin ego

12 września. Dziś warto wrócić do przysłowia z ósmego września „Jakie Najświętszej Maryi Panny urodziny, takie też i imieniny”.
<czytaj dalej>
Jak na Jacka nie pada...
11 września 2022 07:16, admin ego

11 września. Za wyjątkiem jednego, wszystkie dzisiejsze przysłowia są monotematyczne. <czytaj dalej>
Zapobiegać samobójstwom
10 września 2022 07:17, admin ego

10 września nasi przodkowie podsumowali przysłowiem „Na Łukasza jest w domu chleb i kasza”.
<czytaj dalej>
Recykling baterii w Stanowicach
9 września 2022 07:20, admin ego

9 września. Jedno z wczorajszych porzekadeł głosiło, że nie tylko bociany szykują się do odlotu. Na zimowiska w północnej Afryce wybierać się powinny także jaskółki („Kiedy Panna się rodzi, już jaskółka odchodzi”), tylko że w tym roku jakoś im do wędrówki niespieszno. To dobrze, bowiem „Czym dłużej jaskółki we wrześniu zostają, tym dłużej piękne i jasne dni bywają”.
<czytaj dalej>
Na Siewnej
8 września 2022 07:24, admin ego

8 września. Dziś Matki Boskiej Siewnej (Dzień Narodzenia Najświętszej Marii Panny) – zwyczajowy termin rozpoczęcia zasiewów ozimin.
<czytaj dalej>
Zaloty, swaty, wesela
7 września 2022 07:12, admin ego

7 września. W niektórych regionach Polski – ze szczególnym wskazaniem na jej północno-wschodnie krańce – uważano, że „Święta Regina jesień zaczyna”, a kończyć ją miał dopiero dzień świętego Marcina (11 listopada).
<czytaj dalej>
Dzień czytania książek w dniu leniwej mamy,
przy cieście leniwej synowej
6 września 2022 08:05, admin ego

6 września jest ważnym dniem dla miłośników dobrej lektury ponieważ obchodzimy dziś Dzień Czytania Książek.
<czytaj dalej>
Dobroczynność nosi imię Michaela
5 września 2022 06:42, admin ego

5 września. Nowy tydzień rozpoczynamy od Światowego Dnia Dobroczynności, ustanowionego w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę śmierci Matki Teresy z Kalkuty. I chociaż dzisiaj coraz głośniej i częściej mówi się o jej „drugiej twarzy”, Agnes Gonxha Bojaxhiu – bo tak brzmiało jej prawdziwe imię i nazwisko – nadal pozostaje twarzą wolontariatu. <czytaj dalej>
171 lat temu
4 września 2022 07:34, admin ego

4 września. Nasi przodkowie mawiali: „Jaki pierwszy, drugi, trzeci, tak i cały wrzesień zleci”.
<czytaj dalej>
Wieżowiec i broda
3 września 2022 08:11, admin ego

Dziś świętuje nasza wieża mieszkalna, zresztą nie tylko ona, bowiem 3 września to Światowy Dzień Wieżowca, upamiętniający rocznicę urodzin Louisa Henry’ego Sullivana, który zasłynął jako „ojciec drapaczy chmur”. <czytaj dalej>
Pogoda na miesiąc
2 września 2022 07:48, admin ego

2 września. Po wczorajszym natłoku przysłów, dziś cisza.
<czytaj dalej>
Wrzesień
31 sierpnia 2022 22:28, admin ego

1 września przynosi ze sobą początek meteorologicznej jesieni (astronomiczna nadejdzie za trzy tygodnie).
<czytaj dalej>
Kawaleria i blogerzy
31 sierpnia 2022 07:47, admin ego

31 sierpnia. No i kończy nam się wyjątkowo upalny sierpień, kończy się wakacyjna laba, ale nie kończy się zasób ludowych przysłów.
<czytaj dalej>
Halo, taxi!
30 sierpnia 2022 08:30, admin ego

30 sierpnia świętują taksówkarze i cukrowe pianki Marshmallow.
<czytaj dalej>
Ptasie pożądanie
29 sierpnia 2022 07:09, admin ego

29 sierpnia to w kalendarzach kulinarnych Dzień Soku Cytrynowego i Dzień Używania Ziół Zamiast Soli.
<czytaj dalej>
Kiedy mnie widzisz, płacz
28 sierpnia 2022 08:58, admin ego

28 sierpnia. Wczorajszy dzień zakończył się prawdziwym burzowym spektaklem, prognozy na dziś są podobne.
<czytaj dalej>
Ostatni wakacyjny weekend
27 sierpnia 2022 07:23, admin ego

Wraz z 27 sierpnia nadszedł ostatni sierpniowy weekend oferujący nam wyjątkowo rozgwieżdżoną noc i oryginalne święta. Gwiezdnego blasku nie przyćmi dziś będący w nowiu Księżyc, za to – jeżeli tylko chmury raczą się rozsunąć – na pewno zauważycie świecącego jasno Saturna. Nie mogę niestety wykluczyć, że to jest Jowisz, bowiem kiepsko znam się na planetach, a teraz wyraźnie widać je obie.
Świętem na stałe przypisanym dzisiejszej dacie jest Dzień TIR-a, natomiast ostatnia sobota sierpnia to Dzień Spieczonego Bliźniaka i Noc Nietoperzy.
Początków święta „zawodowych kierowców, pokonujących międzynarodowe trasy pełnowymiarowymi ciężarówkami” nie udało mi się ustalić. Wiem tylko, że określenie TIR (Transport International Routier) pojawiło się po raz pierwszy w 1949 r. Nazwano tak „międzynarodową konwencję upraszczającą przepływ towarów na dalekich trasach”. Pierwsze informacje o niej pochodzą z 1949 r., praktyczne zastosowanie rozpoczęto jednak w 1952 r., a w 1975 r. uwzględniono w niej także transport inter- i multimodalny, czyli przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu, oznaczający po prostu wszelkie kombinacje szynowo-drogowo-morskie.
Konwencja TIR obejmuje swoim zasięgiem ponad 6o krajów Europy, Afryki Północnej, Bliskiego i Środkowego Wschodu, także Stany Zjednoczone oraz Kanadę. Pojazdy opatrzone charakterystyczną biało-niebieską tabliczką są zaplombowane i podlegają uproszczonej procedurze celnej. O ile przewożenie towarów w ramach Unii Europejskiej nie jest obwarowane koniecznością posiadania karnetu TIR, to wywóz ich poza Unię – już tak.
Tyle podstawowych informacji o tym, skąd wzięła się oficjalna nazwa i jak ten system działa. W mowie potocznej „tirem” nazywamy po prostu każdą wielką ciężarówkę. Dopóki nie wybudowano przebiegającej obok naszego miasta drogi szybkiego ruchu, w pobliskim Deszcznie odbywały się coroczne Zloty Kierowców Aut Ciężarowych, zwane w skrócie KAC-em. Oprócz tradycyjnej parady ciężarówek na trasie Deszczno - Gorzów – Deszczno było tam mnóstwo innych atrakcji (z zawodami strongmanów włącznie).
Teraz droga S3 omija wieś. Tradycję zlotów przejęły Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych Master Truck Show w Polskiej Nowej Wsi koło Opola i Międzynarodowy Zlot Pojazdów Ciężarowych Baltic Truck Festival w Gdańsku, a mnie trochę żal. Trąbiący konwój fantazyjnie pomalowanych ciągników bez naczep robił kolosalne wrażenie. Na zdjęciu KAC sprzed 10 lat (rok 2012).
Kolejne dzisiejsze święto – Dzień Spieczonego Bliźniaka – organizowany jest od 1998 r. w Czarnkowie. Zjeżdżające z całego kraju pary bliźniąt wspólnie żegnają lato oddając się m.in. ceremonialnemu pieczeniu wielkopolskiej pyry. W programie obchodów jest też zawsze przemarsz bliźniaków ulicami miasta i konkurs zatytułowany „Jak dwie krople wody”. W 2022 r. MCK w Czarnkowie poinformowało, że z powodu remontu amfiteatru żadnych celebracji nie będzie. Szkoda.
Pokrzywdzone są również nietoperze. Myślę, że niemal każdy zna termin „Noc Sów”, ponieważ Nadleśnictwa organizują z tej okazji różne wydarzenia, w których naprawdę warto brać udział. Natomiast o „Międzynarodowej Nocy Nietoperzy” zapewne mało kto słyszał. Jest zdecydowanie mniej popularna, chociaż po raz pierwszy zainicjowano ją 25 lat temu (1997 r.). Ta jedyna w roku Noc przypada właśnie teraz, w ostatnią sobotę sierpnia, mimo to nie udało mi się wyszperać w naszej okolicy żadnych przejawów świętowania. Szkoda, bo o nietoperzach krąży tyyyleee sensacyjnych i nieprawdziwych opowieści…
Hinduska legenda mówi, że dawno, dawno temu nietoperze były ptakami marzącymi o podobieństwie do człowieka. Ich żarliwe prośby w końcu się spełniły, chociaż nie do końca tak, jak sobie wyobrażały. Kiedy otrzymały zęby, włosy i podobne ludzkim twarze, a reszta ciała pozostała ptasia, to ze wstydu schowały się w najciemniejszych zakamarkach. Wylatują stamtąd tylko nocą, żeby nie spotkać się z ptakami. Ich łacińska nazwa (Chiroptera) znaczy „rękoskrzydłe”.
Nasi przodkowie twierdzili, że „nietoperz w pustą głowę nigdy się nie wkręci”, tymczasem ani krzty prawdy nie ma w stwierdzeniach, że wplątują się we włosy. Nie pozwala im na to zmysł echolokacji, a kiedy latają nad waszymi głowami cieszcie się, bo to one wyłapują zwabione ciepłotą i aromatem ludzkich ciał komary.
Kiedy zdarza nam się siedzieć po ciemku na rybach, wtedy są najbardziej pożądanymi towarzyszami. Wiecie, że w ciągu jednej nocy nocek rudy potrafi zjeść 500 komarów, a borowiec 30 chrabąszczy? Nie są duże, a apetyt mają wilczy! Mało tego – „gdyby gacek śpiewać umiał, to by i słowika zdumiał”.
Tekst i foto Maria Gonta
<czytaj dalej>