
Od 1 marca 2023 r. bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y nowe zasady wsparcia odbiorców ciepÅ‚a systemowego obejmujÄ…ce gospodarstwa domowe i instytucje użytecznoÅ›ci publicznej.
Znowelizowane przepisy gwarantujÄ…, że w trwajÄ…cym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepÅ‚a może wynieść nie wiÄ™cej niż 40 proc. w stosunku do cen obowiÄ…zujÄ…cych na koniec wrzeÅ›nia 2022 roku. Rachunki odbiorców, którzy od października ub.r. pÅ‚acili za ciepÅ‚o wiÄ™cej niż przyjÄ™to w nowych przepisach, zostanÄ… zmniejszone, a ewentualne nadpÅ‚aty odpowiednio rozliczone.
Wprowadzona przez rzÄ…d nowa forma wsparcia odbiorców ciepÅ‚a weszÅ‚a w życie po opublikowaniu przez prezesa UrzÄ™du Regulacji Energetyki 23 lutego br. maksymalnych cen ciepÅ‚a dla każdej grupy taryfowej w poszczególnych systemach ciepÅ‚owniczych. Inaczej mówiÄ…c, ceny po jakiej sprzedawano ciepÅ‚o w danym systemie ciepÅ‚owniczym na dzieÅ„ 30 wrzeÅ›nia 2022 r., powiÄ™kszonej o nie wiÄ™cej niż 40 proc.
Sprzedawcy ciepÅ‚a dla odbiorców koÅ„cowych, w tym PGE Energia CiepÅ‚a, wprowadzÄ… ceny ciepÅ‚a i stawki opÅ‚at nie wyższe od maksymalnych cen ogÅ‚oszonych przez URE z mocÄ… wstecznÄ…, czyli od 1 października 2022 r. W ten sposób, na rachunkach części klientów (spóÅ‚dzielni i wspólnot) powstanie nadpÅ‚ata, która zostanie zwrócona klientom. W praktyce, dla wielu odbiorców oznacza to niższe rachunki na koniec sezonu grzewczego i obniżenie zaliczek na poczet ogrzewania i zużycia ciepÅ‚ej wody, jakie mieszkaÅ„cy pÅ‚acili w czynszu.
Co gwarantujÄ… nowe przepisy
Nowelizacja Ustawy o szczególnych rozwiÄ…zaniach w zakresie niektórych źródeÅ‚ ciepÅ‚a w zwiÄ…zku z sytuacjÄ… na rynku paliw gwarantuje, że maksymalny wzrost cen za dostawÄ™ ciepÅ‚a systemowego nie może przekroczyć 40 proc. ceny obowiÄ…zujÄ…cej na koniec wrzeÅ›nia ub.r. System wsparcia obejmuje peÅ‚nÄ… cenÄ™ pÅ‚aconÄ… przez odbiorcÄ™, czyli wartość caÅ‚ego rachunku, na który skÅ‚ada siÄ™ zarówno cena wytworzenia samego ciepÅ‚a, jak i dostarczenia go do ogrzewanego mieszania lub domu.
PrzykÅ‚adowo, jeÅ›li caÅ‚kowity koszt ogrzewania wynosiÅ‚ w dniu 30 wrzeÅ›nia 2022 r. 100 zÅ‚ netto miesiÄ™cznie, to po wejÅ›ciu w życie nowego mechanizmu ochrony, maksymalna wartość rachunku za ogrzewanie nie może przekroczyć 140 zÅ‚ miesiÄ™cznie. JeÅ›li realna cena rynkowa ciepÅ‚a bÄ™dzie wyższa - a tak jest w wielu miejscach w Polsce - to powstałą różnicÄ™ sfinansuje rzÄ…d.
Efektem ustawy bÄ™dzie wiÄ™c obniżenie od marca rachunków za ogrzewanie wszÄ™dzie tam, gdzie po 30 wrzeÅ›nia wzrosty byÅ‚y najwiÄ™ksze. U dostawców, u których ceny wzrosÅ‚y o mniej niż ustawowe 40 proc. nowe przepisy nie spowodujÄ… zmian w wysokoÅ›ci rachunków pÅ‚aconych przez odbiorów ciepÅ‚a.
Kogo obejmuje nadzwyczajna ochrona
Nowe przepisy gwarantujÄ… ochronÄ™ wszystkim odbiorcom ciepÅ‚a systemowego zaliczanym do grupy tzw. odbiorców wrażliwych takich jak:
• gospodarstwa domowe,
• spóÅ‚dzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
• placówki oÅ›wiatowe,
• jednostki organizacji pomocy spoÅ‚ecznej,
• podmioty publicznej opieki zdrowotnej,
• koÅ›cioÅ‚y,
• organizacje pozarzÄ…dowe.
Lokalnie duże różnicowanie cen ciepÅ‚a – taryfy Prezesa URE
Ceny ciepÅ‚a w poszczególnym miastach i gminach nie sÄ… jednakowe i podlegajÄ… kontroli prezesa UrzÄ™du Regulacji Energetyki. Dotyczy to ok. 400 najwiÄ™kszych producentów i sprzedawców ciepÅ‚a w caÅ‚ej Polsce, którzy muszÄ… uzyskać zatwierdzenie taryf przez prezesa URE. Zróżnicowanie obowiÄ…zujÄ…cych taryf jest koniecznoÅ›ciÄ…, wynikajÄ…cÄ… ze specyfiki rynku.
Na cenÄ™ ciepÅ‚a systemowego w danej lokalizacji wpÅ‚ywa szereg czynników, takich jak sposób wytwarzania ciepÅ‚a i rodzaj stosowanego paliwa; specyfika i wielkość jednostki wytwórczej; wielkość i stan techniczny systemu dystrybucji ciepÅ‚a, jego efektywność oraz wiele innych aspektów. NajwiÄ™cej ciepÅ‚a systemowego dla odbiorców w Polsce dostarczajÄ… elektrociepÅ‚ownie (63 proc.) oraz ciepÅ‚ownie (37 proc.).
Co zrobić, aby skorzystać z ochrony przed wzrostem cen ciepła?
System wsparcia obejmuje wszystkich odbiorców wrażliwych. Aby z niego skorzystać, odbiorcy wrażliwi, tj. ich peÅ‚nomocnicy (np. zarzÄ…dca wspólnoty mieszkaniowej) muszÄ… zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenia do swojego sprzedawcy ciepÅ‚a (dystrybutor ciepÅ‚a). MieszkaÅ„cy nie muszÄ… nic w tym zakresie robić. Nie obowiÄ…zujÄ… także żadne limity zużycia ciepÅ‚a.
To na sprzedawcy ciepÅ‚a ciąży obowiÄ…zek korekty cen i poinformowania o tym klientów. Ewentualne nadpÅ‚aty powstaÅ‚e od października 2022 r. do koÅ„ca lutego 2023 r. zostanÄ… rozliczone poprzez korektÄ™ faktur.
Oszczędzanie energii zawsze przynosi korzyści
Ostatni, wyjÄ…tkowo trudny rok, pokazaÅ‚ odbiorcom znaczenie oszczÄ™dnego podejÅ›cia do zużywania energii. W polskich domach wciąż część energii jest zużywana niepotrzebnie, co nadwyręża nie tylko domowe budżety, ale wpÅ‚ywa również na stan Å›rodowiska. OszczÄ™dnoÅ›ci wynikajÄ…ce z mniejszego zużycia energii i ciepÅ‚a najlepiej zacząć od zmiany dotychczasowych zachowaÅ„, przyczyniajÄ…cych siÄ™ czasami do nieÅ›wiadomego marnowania energii. Praktyczne porady dotyczÄ…ce redukcji potrzeb energetycznych można znaleźć na stronie kampanii, przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo ElektrociepÅ‚owni Zawodowych wspólnie m.in. z PGE EnergiÄ… CiepÅ‚a pod adresem www.liczysiecieplo.pl.
Wg PGE
Autobusem nad Nierzym
Miejski ZakÅ‚ad Komunikacji informuje, że od soboty, 3 czerwca zostanie uruchomiona sezonowa linia autobusowa nr 201, która umożliwi dojazd mieszkaÅ„com ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszÅ‚oÅ›ci, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Ruszyła rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski
Pierwsze kilometry za nami. Gorzowscy rowerzyÅ›ci, punktualnie o póÅ‚nocy wyruszyli ze Starego Rynku, by krÄ™cić pierwsze kilometry dla Gorzowa. Nasze ...
<czytaj dalej>Nabór na ławników sądowych
Rada Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przystÄ…piÅ‚a do wyboru Å‚awników do sÄ…dów okrÄ™gowego i rejonowego na kadencjÄ™ 2023 - 2027. W sumie ...
<czytaj dalej>